Zagovorniki osmerice obtoženih v zadevi Čista lopata na današnji obravnavi na ljubljanskem okrožnem sodišču nadaljujejo s sklepnimi besedami, ki se počasi približujejo koncu. Ob tem poudarjajo, da so bili dokazi v omenjenem primeru pridobljeni nezakonito, zato zahtevajo oprostilne sodbe.
Zagovornik Dušana Črnigoja Gorazd Fišer je dejal, da se malokdaj v kazenskih postopkih zgodi, da ima obramba toliko dokazov o nezakonitem pridobivanju dokazov s strani policije, kot se je to zgodilo v tem postopku, kjer obtoženim sodijo zaradi podkupovanja in pomoči pri teh kaznivih dejanjih, povezanih z javnim razpisom za izgradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika.
Obtožnice, ki Črnigoja bremeni podkupovanja v sostorilstvu, po besedah njegovega zagovornika ne podpira prav noben dokaz. Fišer je zato za nekdanjega predsednika Primorja zahteval oprostilno sodbo.
Zagovornik Boruta Farčnika Anton Šubic je dejal, da sta se javni linč in obsodba začela s prikazovanjem televizijskih posnetkov aretacije obtoženega Ivana Zidarja v letu 2008. Obtoženci so po njegovem mnenju žrtve nezakonito pridobljenih dokazov, v sodnem postopku pa gre za "javni linč trojice gradbenih baronov". "Javnost je nenaklonjena obtožencem in zahteva njihove glave," je poudaril Šubic.
Tudi Šubic je, tako kot prejšnji teden že nekateri zagovorniki, v sklepni besedi spregovoril o zavrnitvi zahteve po izločitvi "okuženega" dokaznega gradiva in dejal, da je še čas, da senat spet razsodi o tej zahtevi.
Zagovornik Hilde Tovšak Mitja Kastelnik je poudaril, da zakon dovoljuje, da družbe v postopkih javnih razpisov dopolnjujejo svoje ponudbe. "Iz dokumentacije je razvidno, da je tudi naročnik pozival Vegrad k dopolnitvi ponudbe," je poudaril. Po njegovih besedah je Tovšakova delala le tisto, kar je bilo najboljše za Vegrad, ki si je prizadeval za pridobitev posla, nikogar pa ni podkupovala.
Boris Grobelnik, ki zastopa Ivana Demšarja, se je v celoti pridružil prej opravljenim sklepnim besedam preostalih zagovornikov in poudaril, da tudi on pričakuje oprostilno sodbo. Dodal je, da v postopku priprave ponudb na javnem razpisu v ničemer ni bil kršen zakon o javnem naročanju, zato po njegovem mnenju odpadejo tudi vsi očitki iz obtožnice.
Spregovorili tudi obtoženci
Obtoženi v zadevi Čista lopata so danes še zadnjič zavrnili navedbe iz obtožnice. Poudarili so, da tožilstvo ne razume postopkov javnih naročil ter načinov priprave ponudb, ki so se uporabljali na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na brniškem letališču.
Tomaž Žibert je dejal, da ni nikoli storil v obtožbi očitanih kaznivih dejanj. Tožilstvo po njegovem mnenju ne razume postopkov javnih naročil, zaradi česar so tudi njihove obtožbe nesmiselne. "Navedbe tožilstva, da je afera Čista lopata vplivala na varnost zračnega prometa, kaže na popolno nerazumevanje tega področja in zavajanje javnosti," je poudaril Žibert, za katerega tožilstvo zahteva najvišjo kazen.
Nekdanji prvi mož SCT Ivan Zidar je poudaril, da je prepričan, da ni storil očitanih kaznivih dejanj, saj ni nikogar podkupoval. Ob tem je izrazil upanje, da bo sodišče izreklo pravilno in pravično sodbo, ki je po njegovem mnenju lahko le oprostilna.
Nekdanji direktor Primorja Dušan Črnigoj je poudaril, da ni nikogar podkupoval ter zato pričakuje oprostilno sodbo, to pa je poudarila tudi nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak.
Obtožbe so zavrnili tudi obtoženi Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič.
Kakšno kazen zahtevajo?
Tožilstvo za Zidarja, Tovšakovo in Črnigoja zahteva eno leto in pet mesecev zaporne kazni ter plačilo stranske kazni v višini 11.000 evrov. Najvišjo kazen zahteva za Žiberta, ki je na Kontroli zračnega prometa Slovenije sodeloval pri izbiri najboljšega ponudnika za izgradnjo kontrolnega stolpa. Zanj namreč zahtevajo dve leti in osem mesecev zaporne kazni ter plačilo stranske kazni v višini 20.000 evrov.
Za Demšarja tožilstvo zahteva eno leto zaporne kazni in plačilo 8000 evrov stranske denarne kazni, za preostale obtožene Boruta Farčnika, Srečka Gabriča in Ivana Krofliča pa 10 mesecev zaporne kazni in plačilo 6000 evrov stranske kazni.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.