Poslanec skupine nepovezanih poslancev (NP) Pavel Gantar in poslanec SD Aurelio Juri sta danes na predsednika odbora DZ za okolje in prostor Rudolfa Petana naslovila zahtevo za sklic nujne seje odbora na temo načrtovane gradnje terminalov za utekočinjeni zemeljski plin v Tržaškem zalivu in v njegovem obalnem območju. Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil Gantar, se želijo seznaniti s stališči in aktivnostmi vlade v zvezi z načrtovano gradnjo.
Po Gantarjevih besedah so se v Italiji očitno na vseh ravneh dogovorili in uskladili glede nameravane gradnje plinskih terminalov. Po njegovih informacijah naj bi zgradili vsaj enega, in sicer v Žavljah pri Trstu. Ob tem je poudaril, da je za tovrsten poseg v okolje treba najprej opraviti študijo o čezmejnih vplivih terminalov na okolje, ki do danes še ni bila izdelana. Dosedanje študije namreč ugotavljajo, da vplivi na okolje obstajajo, je pojasnil Gantar.
Poslanca sicer zanima tudi, ali medresorska delovna skupina za oblikovanje stališč Slovenije do problematike plinskih terminalov še deluje, od vlade pa pričakuje tudi pojasnilo, kakšne aktivnosti za zaščito slovenskih interesov izvaja na mednarodni ravni. Obenem Gantar želi tudi pojasnila v zvezi z gradnjo terminalov na slovenski strani.
Po besedah poslanca SD Aurelia Jurija se tudi na slovenski strani pripravlja gradnja terminala, in sicer za skladiščenje kerozina. Ta naj bi stal na območju Luke Koper, po besedah poslanca pa gre za gradnjo treh rezervoarjev z zmogljivostjo 20.000 kubičnih metrov. Kot je povedal, za gradnjo omenjenega terminala v luki nimajo gradbenega dovoljenje niti okoljevarstvenega soglasja, omenjeno vprašanje pa namerava odpreti tudi na seji odbora za okolje.
Proti gradnji plinskih terminalov se je zavzel tudi poslanec SNS Srečko Prijatelj. Po njegovem mnenju terminali, poleg tega, da predstavljajo grožnjo okolju, pomenijo tudi grožnjo splošni varnosti. Poslanca skrbi predvsem možnost terorističnega napada. Ob tem je poudaril, da bi gospodarski razvoj moral potekati v smislu razvoja turizma in ne gradnji terminalov.
Terminal za Slovenijo ni sprejemljiv
Gradnja plinskega terminala na območju Luke Koper ni predvidena v nobenem aktu ministrstva za okolje in prostor, so pojasnili na ministrstvu. "Gradnja plinskih terminalov v Tržaškem zalivu bi imela dokazano negativni vpliv na okolje,“ je pred štirinajstimi dnevi potrdil minister za okolje in prostor Janez Podobnik in dodal, da bi bil takšen energetski objekt z okoljskih vidikov nesprejemljiv tudi v Luki Koper. "Ker je Koprski zaliv del Tržaškega zaliva, tudi za kakšne druge objekte v Luki Koper ali Koprskem zalivu velja enaka ugotovitev. Tukaj je naše stališče jasno in nedvoumno," je dejal Podobnik.
Italijanska vlada bi utegnila pogojno podpreti gradnjo terminala, ki ga španska družba Gas Natural predlaga na kopnem blizu kraja Žavlje pri Trstu. Vlada v Rimu sicer pripravlja nacionalni energetski načrt, v okviru katerega bo odločila, koliko plinskih terminalov potrebuje Italija in katere so najprimernejše lokacije za njihovo gradnjo.
Deželna vlada Furlanije - Julijske krajine (FJK) pa je pred tem izrekla pogojno pozitivno mnenje o obeh načrtih za izgradnjo plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, tako morskega kot tistega na kopnem.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.