
Minister za kulturo Vasko Simoniti je pretekli teden obiskal Bled, kjer se je z blejskim županom Jožetom Antoničem pogovarjal o že večletnih sporih med bivšo vlado in občino glede upravljanja Blejskega gradu. Kot je dejal župan, je bilo srečanje zgolj informativne narave. Na njem so predstavniki občine ministra seznanili s problematiko in mu pojasnili, zakaj je za Bled zelo pomembno upravljanje z gradom, za katerega so sami skrbeli vse do konca leta 2001, ko je vlada sklenila, da naj upravljanje trajno prevzame Narodni muzej Slovenije. Poudarili pa so tudi, da je občina ustanovila javni zavod za kulturo in je tako popolnoma pripravljena in sposobna voditi ta pomembni kulturni spomenik.
Minister pa je povedal, da sklep prejšnje vlade o prenosu upravljanja ostaja pravno veljaven, prav tako pa tudi tožba, ki jo je proti občini sprožila vlada zaradi nespoštovanja omenjenega sklepa v praksi, torej o prenosu upravljanja na Narodni muzej Slovenije, ki ima na gradu svojo zbirko. Ni pa še jasno, ali se bo o usodi gradu dejansko odločalo na sodišču. Antonič upa, da bodo lahko z novim ministrom za kulturo vendarle sklenili dogovor, kdo in na kakšen način bo upravljal grad ter kako bo porabljen denar od vstopnine. Je pa Antonič pripravljen, da občina s svojimi argumenti, če bo potrebno, svoje interese brani tudi na sodišču.
Grad je sicer za Blejce in blejski turizem, kot pravi Antonič, bistvenega pomena. Vsako leto namreč grad obišče okrog 200.000 ljudi, kar pomeni letno 150 milijonov tolarjev prihodka od vstopnin, ki ga prejema občina, saj Blejci niso sprejeli odločitve, da bi se denar nakazoval v Ljubljano. S tem sredstvi občinsko podjetje Infrastruktura skrbi za vzdrževanje turističnih objektov na Bledu in vlaga v izboljšave turistične ponudbe.