Mediji so v zadnjih mesecih poročali o visokih honorarjih za opravljanje dela svetovanja pri reševanju mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško. Vodja koordinacijske skupine slovenskih strokovnjakov za reševanje mejnega spora s Hrvaško Miha Pogačnik, ki je danes tudi podal odstopno izjavo, naj bi dobil skoraj 100 tisoč evrov za tovrstne usluge.
Pogačnik je v pismu, ki ga je poslal predsedniku vlade Borutu Pahorju in ministru za zunanje zadeve Samuelu Žbogarju, napisal, da se je proti njemu razvila "sistematična negativna kampanja, ki skozi populistične ocene konstruira negativno podobo Pogačnika kot vladnega svetovalca, zmanjšuje pomen strokovnega dela in dolgoletnih strokovnih prizadevanj za uveljavljanje slovenskih stališč in interesov“.
Poudarja tudi, da so mediji od vlade pridobili samo nekatere podatke v zvezi s honorarji in dodaja, da so v objavljene "številke vključeni tudi vsi materialni, administrativni in prevozni stroški, ki jih pokriva moja pisarna v zvezi z mojim svetovanjem vladi, so bili, kot kaže, zamolčani".
"Zamolčano je bilo tudi to, spoštovani gospod predsednik vlade, da za mesece, odkar je na oblasti vaša vlada, za svoje opravljeno in potrjeno delo po pogodbi za vodenje koordinacijske skupine mednarodnopravnih strokovnjakov nisem prejel še nobenega honorarja. Vlada RS s tem, navkljub mojim opozorilom, jasno krši določila medsebojne pogodbe,“ je še zapisal Pogačnik.
Pogačnik je še zaključil, da tudi Pahor ni ustrezno ocenil njegovega dela, saj izjave premierja kažejo na to, da se pridružuje oceni o pretiranosti honorarja za delo in naloge, ki jih je opravljal za vlado Slovenije. Vse to ga je spodbudilo k temu, da poda odstopno izjavo. "Odstopam od vodenja koordinacijske skupine slovenskih mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje mejnega in delimitacijskega spora z Republiko Hrvaško ter izstopam iz navedene komisije,“ je še zapisal v sporočilu za javnost.
Pahor: Pogačnik mora končati delo
Pahor je v odzivu na Pogačnikov odstop danes dejal, da mora vodja slovenskega dela mešane komisije končati svoje delo. Kot je Pahor pojasnil, mora Pogačnik kljub odstopu pisno in ustno poročati vladi o stališčih in sklepih slovenskega dela komisije.
Pahor je še napovedal, da bo zato vlada pripravila seznam vseh pogodb z zunanjimi sodelavci, saj je "potrebno narediti red s pripravo regulative, ki bo postavila standarde na tem področju". Premier je še izrazil prepričanje, da bi morali nekatere od nalog, ki jih zdaj za vlado opravljajo zunanji sodelavci, opravljati uslužbenci javne uprave.
Rudolf: Potrebno se je pogajati
Predsednik hrvaškega dela meddržavne komisije za meje Davorin Rudolf je danes izjavil, da odločitev njegovega slovenskega kolega Pogačnika, da odstopi iz komisije, na noben način ne bi smela vplivati ali ustaviti dela omenjene komisije. Dodal je, da je odstop notranje vprašanje Slovenije, v katerega se ne želi vpletati.
"Kljub temu se je potrebno pogajati, posebej zaradi tega, ker smo se približali dogovoru o predstavitvi obmejnega spora na Meddržavnem sodišču v Haagu, pa naj gre za veliki ali mali svet," je izjavil Rudolf. S Pogačnikom sta bila sopredsednika skupne komisije za pripravo pravnega okvira za urejanje slovensko-hrvaškega obmejnega spora na mednarodnem sodišču.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.