Pogajanja o novi vladi se nadaljujejo. Na današnjem srečanju sta se verjetni mandatar Borut Pahor in predsednik DeSUS Karl Erjavec dogovorila, da se bo DeSUS kot enakopravna partnerica vrnila v prekinjena koalicijska pogajanja, s čimer po Pahorjevih besedah ovir za nadaljevanje pogajanj ni več.
Kot je po srečanju z Erjavcem pojasnil Pahor, sta sklenila, da se DeSUS kot enakovreden in enakopraven partner vrne v pogajanja, ki so bila prekinjena minuli teden.
"Ovir za nadaljevanje pogajanj ni več," je poudaril Pahor in izrazil zadovoljstvo, da je prišlo do dogovora z Erjavcem. Tudi Erjavec je izrazil zadovoljstvo nad nadaljevanjem pogajanj, saj meni, da Slovenija čim prej potrebuje vlado, ki bo imela zadostno podporo. Glede vsebine koalicijske pogodbe bodo v DeSUS vztrajali, da se izboljša položaj upokojencev z najnižjimi pokojninami, pri čemer večjih težav Erjavec ne pričakuje.
Glede kadrovskih zadev pa koalicijska pogodba ostaja odprta in bodo pogajanja še trajala, je napovedal Erjavec. V DeSUS si sicer želijo enega izmed državotvornih resorjev, a tudi to je po Erjavčevih besedah predmet pogajanj. Predsednik DeSUS sicer pričakuje, da bodo glede na volilni izid tudi ustrezno razporejeni po ministrskih resorjih.
Pahor je pojasnil, da kadrovskih vprašanj z Erjavcem še nista dorekla, pomembno pa je, da se nadaljuje vsebinski del pogajanj. Glede razdelitve mest v vladi sicer pravi, da izid volitev pri tem gotovo predstavlja neko usmeritev. "A to ni zakonitost, mimo katere ne bi mogli iti, če ugotovimo, da so na razpolago ljudje, ki ne sodijo v nobeno stranko, bi pa lahko kompetentno opravili svoje delo."
Erjavec: Meni nobeno ministrstvo ni ljubo
Danes se je sestal tudi izvršni odbor DeSUS. Stranka DeSUS je enotna, je po seji dejal Erjavec. Na novinarsko vprašanje, ali še vztraja, da bi bil obrambni minister, je Erjavec odgovoril, da je "vse to predmet pogajanj in eno od izhodišč pogajanj, bomo pa videli, kaj se bomo dogovorili".
Na dodatno vprašanje, katero ministrstvo bi želel, če v pogajanjih ne bi dobil obrambnega oziroma katero je tisto, ki mu je drugo najljubše, je predsednik DeSUS odgovoril, da "meni ni nobeno ministrstvo ljubo, tudi obrambno ne". "Saj veste, da je to ministrstvo, kjer se ministri najpogosteje menjajo," je dodal.
'O vsem smo se uskladili'
Začasni vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je po seji dejal, da so se v vsem uskladili, "tako predsednik stranke kot poslanci in izvršni odbor". Kot je poudaril, so sprejeli odločitev, da nadaljujejo pogajanja in da pričakujejo enakopraven položaj. Dodal je, da bodo dali poudarek vsebini koalicijske pogodbe.
Glede resorjev je Žnidaršič dejal, da bi moral DeSUS dobiti enega od državotvornih ministrstev, tj. zunanje, notranje ali obrambno. "Potem pa bomo mi našteli še kakšna druga, s tem, da bo to sekundarnega pomena," je pojasnil in dodal, da bodo pogajanja o tem stekla po končanih pogajanjih o vsebini koalicijske pogodbe.
Po Žnidaršičevih besedah je Erjavec na sestanku "zelo skrbno poslušal vso razpravo in tudi sam soglašal, da je za DeSUS pomembno, da vstopi v koalicijo in se pogaja o vsebino ter da so možne različne variante glede ministrstev". Na vprašanje, ali to pomeni, da je Erjavec popustil, je odgovoril, da temu ne "rečem, da je popustil, ampak smo se skupno dogovorili, kako naprej".
Po mnenju poslanca DeSUS Vilija Rezmana je Erjavec prejšnji teden taktiziral. "Mislim, da je bila taktika uspešna, kajti mi smo se poenotili o tem, kaj bomo terjali," je pojasnil. Glede državotvornih ministrstev je dejal, da je vsak izmed treh za DeSUS sprejemljiv.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.