Potem ko je Franc Vovk, edini protikandidat Ljudmile Novak za predsednika stranke NSi, umaknil svojo kandidaturo, so delegati občinskih odborov stranke na današnjem predčasnem volilnem kongresu z 207 glasovi za in 28 neveljavnimi glasovnicami za novo predsednico stranke izvolili Ljudmilo Novak.
Za nove podpredsednike stranke so bili imenovani Jožef Horvat s 126, Anton Kokalj s 110 in Marjetka Uhan s 105 glasovi. Nova predsednica sveta stranke je postala Mojca Kucler Dolinar z 222 glasovi.
Nova predsednica NSi Ljudmila Novak je po izvolitvi novinarjem povedala, da bi sama raje videla, da bi se z Vovkom pomerila na volitvah in ugotovila, kolikšno podporo uživata. Je pa kljub temu prepričana, da bo z njim v prihodnje dobro sodelovala.
Novakova je prav tako zavrnila Vovkove očitke glede vodenja stranke iz funkcije evropske poslanke. "Vidimo, da je nekdo iz Bruslja celo zelo uspešno vodil stranko," je opozorila in dodala, da v njenem položaju poslanke ne vidi ovir predsedovanju NSi. Kot je spomnila, ima poleg tega za seboj "odlično ekipo in prepričana sem, da bom z njo dobro sodelovala, da si bomo naloge razdelili in da bo na ta način NSi lahko dobro delovala, tudi če predsednica vsak trenutek ne bo v Sloveniji".
Med svoje prve korake v novi funkciji je predsednica NSi navedla prenovo organizacije stranke, sklic danes izvoljenih organov, razdelitev nalog ter spremljanje in komentiranje – tudi s konstruktivnimi pripombami – dogodkov v Sloveniji in po svetu.
Prioriteta Nove Slovenije pa bo po besedah Novakove krepitev strankine identitete v smeri krščanske demokracije. Na vprašanje o obetih na naslednjih volitvah v Evropski parlament je dejala, da je po analizah njihov domet okoli 15 odstotkov volilnega telesa. Predsednica NSi verjame, da se bodo, če bo stranka delala dobro, "temu tudi kmalu približali". Konkretno na evropskih volitvah pa vidi dobre možnosti, tako da upajo vsaj na ponovitev rezultata prejšnjih volitev.
Vovk: Moj čas še ni prišel
Franc Vovk je ob koncu svoje predstavitve za kandidata za novega predsednika NSi umaknil svojo kandidaturo. "Moj čas očitno še ni prišel," je dejal ob tem. Ocenil je, da je bil kongres sklican prezgodaj in da krivdo za volilni poraz ne nosi le nekdanji predsednik Andrej Bajuk. Kritično je označil tudi prihodnjo sestavo organov stranke.
Po Vovkovem mnenju bi si morali v stranki namreč vzeti več časa za kongres "in se temeljito pripraviti na spremenjeno okolje delovanja", ki ga opredeljuje globoka kriza.
"Motiti se je človeško, pravi star latinski pregovor, svet politike pa žal napak ne odpušča," je opozoril Vovk. Meni, da je že iz pogleda na kandidatne liste mogoče trditi, "da bo večina novih članov strankinih organov ostala istih kot do zdaj".
Nekdanji predsednik Bajuk namreč ne more sam nositi krivde za volilni poraz, meni Vovk. "V predkongresnih dneh ste izpostavljali samo potrebo po enotnosti, saj je očiščenje za marsikoga izraz, ki ne obstaja," je nagovoril delegate.
Vovk, sicer župan Dolenjskih Toplic, je ocenil še, da je "neverjetna mera samozadostnosti majhne skupine ljudi" stranko NSi "potlačila v senco koalicijskih partneric". Po njegovem prepričanju mora stranka tako v prihodnje postati enakovredna drugim strankam slovenske politične desnice.
Prav tako je bil kritičen do načina odslovitve nekdanjega ministra in poslanca Janeza Drobniča ter drugih članov strank. "Jaz sem bil čudežno pomiloščen," je dodal.
Novakova: 21. september za NSi ni bil konec, ampak začetek
Še pred nastopom Vovka je Ljudmila Novak v govoru pred delegati dejala, da 21. september – datum volilnega poraza – za NSi ni bil konec, ampak začetek, saj v stranki poznajo rešitve, imajo sposobne ljudi in želijo delati.
Novakova je tako opozorila, da sedaj ni čas za obujanje spomina na pretekla opozorila, ampak "je čas za združitev moči, za delo in prenovo stranke od zgoraj navzdol". Kot je izpostavila v svojem govoru, mora biti NSi stranka vključevanja in mora k sodelovanju povabiti vse tiste, ki želijo v njej delovati na konstruktiven način.
Novakova je opozorila na visoko število kandidatov za različne funkcije v stranki, kar je po njenem mnenju razveseljivo ob dejstvu, da "jim za to ne moremo ponuditi nobenih nadomestil ali drugih ugodnosti". Po drugi strani pa bo to po njenem mnenju stranko očistilo: "Ostali bodo tisti, ki vedo, da po letih suhih krav zagotovo pridejo tudi leta debelih, če si bomo to dovolj želeli in za to tudi delali."
Evropska poslanka je poudarila, da si ne želijo le vrnitve v DZ, ampak "znova postati ena od najboljših in najmočnejših strank na desnici". "Če mi verjamemo, da smo v Sloveniji potrebni kot politična opcija, bomo za uresničitev naših ciljev napeli vse sile in se odpovedali vsemu, kar nas pri tem ovira," je napovedala.
Pri tem je kot prihodnje naloge omenila izboljšanje medsebojnih odnosov, povezovanje vodstva ter regionalnih in občinskih odborov, krepitev stika s terenom ter vzpostavitev notranjega in zunanjega dialoga. Poleg tega bo, tako Novakova, potrebna razdelitev nalog in odgovornosti med podpredsednike in člane izvršilnega odbora stranke ter vzpostavitev dialoga s civilno družbo.
Novakova je prepričana, "da je v Sloveniji potrebna stranka, ki želi izhajati in delovati prav na osnovi vrednot, ki so značilne za krščansko demokracijo v Evropi". "Analize kažejo, da je realna možnost naše stranke okrog 15 odstotkov glasov. Ali ste za to, da jih v naslednjih letih presežemo?" je zbrane vprašala Novakova.
Spomnimo
Potem ko na volitvah v državni zbor 21. septembra NSi ni uspelo prestopiti štiriodstotnega praga za vstop v parlament, je dotedanji predsednik stranke in finančni minister Bajuk (ta je stranko vodil od njene ustanovitve leta 2000), odstopil s položaja. Vodenje stranke je tako začasno prevzela evropska poslanka Ljudmila Novak.
V ponedeljek je svojo kandidaturo potrdil Vovk, ki je že bil Bajukov protikandidat na prejšnjem kongresu NSi. Med razloge za kandidaturo je navedel način informiranja javnosti o kandidatih s strani Novakove in njen položaj evropske poslanke. Novakova pa je prav tako v ponedeljek poudarila, da so jo mnogi prosili, naj kandidira, "tako da nisem sama pozvala h kandidaturi".
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.