Do zdaj je prvo možnost za sestavljanje koalicije vedno dobila relativna zmagovalka volitev. V letošnjem primeru bi torej to pripadlo Pozitivni Sloveniji, ki je pod vodstvom Zorana Jankovića na decembrskih predčasnih parlamentarnih volitvah dobila 28 poslanskih mest in je tako postala najštevilčnejša poslanska skupina v državnem zboru. Pogovore z vodji poslanskih skupin o tem, komu naj podeli mandat za sestavo vlade, je predsednik republike Danilo Türk začel dopoldne ob 10. uri. Ker najverjetnejši mandatar Zoran Janković razen podpore lastne stranke in SD ni dobil podpore nobene izmed ostalih poslanskih skupin, predsednik imena novega mandatarja za sestavo vlade danes ni sporočil javnosti.
Pogovori o predlogu za mandatarja bodo še potekali v prihodnjih dneh, neuradno pa naj bi s pogovori nadaljevali že v sredo. Predsednik republike bo v stiku s parlamentarnimi strankami do sprejetja odločitve. Kot kaže, se bo imenovanje nove vlade in predsednika vlade še zavleklo.
Prvi je bil na pogovorih Janković
Prvi je k predsedniku na posvet prišel Janković, ki ni želel ugibati, ali bo mandatarstvo podeljeno njemu. ''Edini sem ves čas verjel predsednikovim besedam, da bo dobro premislil, komu bo dal mandat, in da ni nujno, da bo to zmagovalec," je dejal Janković. Janković je v predsedniško palačo prišel z vodjo poslanske skupine Pozitivne Slovenije Janijem Möderndorferjem.
Po sestanku je, kot je prek Twitterja poročal novinar oddaje SVET Mirko Mayer, Janković novinarjem povedal, da je bil pogovor konstruktiven in da meni, da ''moramo dobiti priložnost za sestavo vlade''. Na vprašanje glede tehnične vlade, ki naj bi jo predlagal trojček Lista Virant, SLS in DeSUS, pa je odgovoril z vprašanjem: ''Tehnična vlada? Zakaj smo potem imeli volitve?"
Glede koalicijske pogodbe je Janković povedal, da sta mu stranki SD in Lista Virant poslali popravke koalicijske pogodbe. Prav tako že tečejo kadrovski pogovori in tudi tu so po njegovih besedah pripombe sprejemljive. Tako se mu zdi, da je to "prava pot". Vendar pa, kot dodaja, jih je za to treba več, ne le dva ali trije. Mesto v vladi je Janković ponudil tudi stranki SLS, ker si želi strokovno vlado. Na vprašanje, ali je še vedno prepričan, da lahko sestavi vlado, pa je odgovoril: "Seveda."
Podpora Jankoviću: SDS – ne, SD – da, Virant – ne, SLS – ne, DeSUS – ne
Jože Tanko, vodja poslanske skupine SDS, je po pogovoru dejal, da podpirajo, da Türk za mandatarja predlaga relativnega zmagovalca volitev, torej Jankovića, ki ga stranka SDS seveda na glasovanju v parlamentu ne bo podprla. Kot je še sporočila novinarka 24UR Vera Ladžič, Tanko ni želel govoriti o nadaljnjih scenarijih, češ najprej naj se predlaga za mandatarja Jankovića, šele nato so na vrsti razmišljanja o tehnični vladi in drugih možnostih.
Takšno stališče stranke SDS je znano že nekaj časa. Razvidno je bilo iz pisma predsednika SDS Janeza Janše, ki ga je poslal predsednikom SLS, DeSUS, NSi in Liste Virant. Če Jankoviću ne bi uspelo sestaviti večinske koalicije, bo Janša organom stranke predlagal, da k oblikovanju koalicije povabijo stranke, ki so sodelovale pri "preseganju blokade ob oblikovanju državnega zbora".
Ravnanje trojčka – Liste Virant, DeSUS in SLS – je Tanko komentiral z besedami, da "ni potrebe, da se zdaj ukvarjamo s tem, kako se bodo posamezno ustvarjali novi trojčki in se koalicijsko usklajevali med sabo". V tem trenutku je namreč po njegovem mnenju pomembno, da predsednik predlaga novega mandatarja, vse ostale možnosti pa "so potem posledica uspeha ali neuspeha tega v postopku v DZ".
Na vprašanje, kako to, da je SDS po devetih zavrnitvah le prišla na pogovore k Türku, je Tanko odgovoril, da vabilo predsednika republike razumejo kot "neko opravičilo za izjave, ki jih je dal", prišli pa bodo tudi na naslednje pogovore, če bodo ti potrebni.
Naslednja na vrsti za pogovore sta bila predstavnika SD Patrick Vlačič in Janko Veber. SD je bila edina stranka, ki je do sedaj relativno jasno povedala, da gre z Jankovićem v koalicijo. Veber je po posvetu potrdil, da Jankovića kot mandatarja podpirajo, vse druge možnosti pridejo na vrsto pozneje. Glede tehnične vlade pa je povedal, da za zdaj te ideje v SD ne podpirajo, saj sicer, podobno kot to meni tudi Janković, ne bi šli na predčasne volitve.
Veber je še pojasnil, da se stranka glede morebitnega vstopa v vlado pogaja le z Jankovićem in da drugih kontaktov ni bilo. Vlačič pa je dodal, da so na predlog koalicijske pogodbe dali svoje pripombe in pričakujejo konsolidiran tekst še v današnjem dnevu. Glede kadrovskih vprašanj pa se še usklajujejo, je dejal.
Virantov trojček Jankoviću odrekel podporo
Po pogovorih pri predsedniku je Gregor Virant potrdil neuradne informacije, da trojček Lista Virant, SLS in DeSUS ne podpira Jankovića za mandatarja. Zavzel pa se je za vlado narodne enotnosti. Vlada narodne enotnosti oz. vlada ustavne večine je po mnenju omenjenih treh strank v tem trenutku najboljša možnost za Slovenijo. V tem primeru, je pojasnil Virant, "bi iskali konsenz okrog glavnih prioritetnih ciljev in okrog mandatarja, ki bi uspel povezati stranke, ki tvorijo najmanj 60-člansko večino v DZ".
Tako bodo sedaj dali pobudo vsem političnim strankam, da se opredelijo, ali je sploh mogoče iskati vlado narodne enotnosti. Virant pravi, da bodo poskušali to preveriti čim prej in bi odgovore parlamentarnih strank pričakovali do ponedeljka ali torka. Dokler ni soglasja, da je vlada narodne enotnosti možna, pa je po njegovih besedah nesmiselno govoriti o imenu možnega mandatarja. Poudaril pa je, da bi iskali povezovalno in ne izključevalno osebo.
Če ta možnost ne bo uspela in se bo izkazalo, da vlade narodne enotnosti ni mogoče oblikovati, se bo vsaka od omenjenih treh strank odločala po svoje. Lista Virant se bo tako odločala med levosredinsko in desnosredinsko koalicijo, ki sta v tem trenutku obe možni, je pojasnil njen predsednik. Virant tako ne zavrača koalicije z Jankovićem, prav zato so tudi poslali popravke koalicijske pogodbe.
Kot je povedal, bodo za odločitev med tema dvema opcijama gotovo potrebovali kakšna dva do tri tedne. Odločali pa se bodo na podlagi številnih kriterijev, od tega, kaj bo zapisano v koalicijski pogodbi, kakšna bo sestava vlade, kje bi lahko bolj omejili hegemonijo najmočnejše stranke, pa do tega, kaj bi bilo najboljše za Slovenijo.
Sicer pa je Virant ugotavljal, da je njihova stranka tako rekoč "predestinirana", da bo v vladi in da bi zato imeli močno vlogo v levi ali desni vladi, bistveno manjšo pa bi imeli v vladi narodne enotnosti. "Mi smo tu prvi pripravljeni stopiti korak nazaj, ali so pripravljeni tudi drugi, pa bomo še videli," še pravi.
Da se bodo očitno pogovori še nadaljevali in da niso končani, je po srečanju s predsednikom Türkom ugotavljal tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec. Z izjavami je bil zelo skop, saj je povedal le še to, da je bil pogovor zelo zanimiv.
Ni čas niti za vlado narodne enotnosti
Predsednica NSi Ljudmila Novak je poudarila, da se strinjajo s predsednikom države, da mora dobiti prvi možnost sestavljanja vlade Janković, Nsi pa v koalicijo ne namerava iti. Kot pravi, vlade narodne enotnosti ne vidijo kot primerne rešitve za Slovenijo, saj so bile pred kratkim državnozborske volitve.
SLS po besedah vodje poslanske skupine stranke Franca Bogoviča ne bo podprla Zorana Jankovića kot mandatarja. Po posvetu s predsednikom republike je še dejal, da bi v Listi Virant, DeSUS in SLS res najraje videli, da bi bil premier nekdo tretji, ki ne vodi levega ali desnega pola, a da še ni čas za pogovore o vladi narodne enotnosti.
Je pa pojasnil, da je bil na današnjem srečanju predstavnikov strank iz omenjenega trojčka skupen dogovor, da gredo skozi lastne programe in iz tega dorečejo ukrepe, ki jih je treba postoriti v prvi polovici leta, in to ne glede na to, ali bodo v vladi ali ne.
Poslanec SLS Jakob Presečnik je dodal, da predlog neke vlade narodne enotnosti ni prvi korak: "Prvi korak je to, da predsednik republike poda mandat nekomu. Vlada narodne enotnosti je po naši oceni neka zasilna rešitev, ki bi bila mogoče bolj vmesna septembra, če že, ne pa v sedanjem trenutku," je povedal. Dodal je, da pogovori s predstavniki treh strank potekajo predvsem na programskih izhodiščih.
Koga bosta podprla poslanca narodnostne skupnosti?
Poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti Roberto Battelli in Laszlo Göncz sta se po pogovoru s predsednikom države Danilom Türkom strinjala, da je v tem trenutku še precej negotovosti in je težko priti do jasne odločitve o podpori mandatarju za sestavo vlade, saj da "ni elementov za to, da bi zagotovo vedeli, kdo sploh bo mandatar".
Kot je pojasnil Göncz, ob tem tudi predvidevata, da bo postopek pogovorov "daljši, kot se je prvotno nakazovalo". Oba pa ne podpirata ideje vlade narodne enotnosti, saj menita, da nismo v situaciji, kjer bi bila takšna vlada potrebna. Če ne bi bilo volitev "oziroma če bi bilo res izredno stanje", šele potem bi se lahko razmišljalo v tej smeri, je pojasnil Göncz, z njim pa se je strinjal tudi Battelli.
Dodala sta, da ju Türk ni spraševal o tem, ali bi kot mandatarja podprla relativnega zmagovalca volitev. Je pa Battelli še povedal, da je "generalni pogoj za podporo mandatarja" zadostna večina za sprejemanje odločitev in ne neka šibka koalicija oz. "nekaj, kar bo slonelo na 46 glasovih".
KOMENTARJI (2208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.