Po petkovi izvolitvi Marjana Šarca za predsednika vlade stranke bodoče koalicije LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS nadaljujejo pogajanja o razdelitvi ministrskih resorjev. Ta so v preteklem tednu potekala na ravni generalnih sekretarjev strank, danes pa so s pogovori nadaljevali še vodje strank in vendarle dosegli načelen dogovor. Novoizvoljeni premier podrobnosti razreza sicer ni razkril, češ da ga morajo v posameznih strankah še formalno potrditi. Prav tako zagotavlja, da bo njegova manjšinska vlada ohranila 16 ministrskih mest. Novega ministrstva brez listnice, ki naj bi ga ustanovili za potešitev kadrovskih apetitov, tako ne bo.
Kako izgleda za zdaj še neuradni kadrovski razrez?
Glede na dogovor bo stranka LMŠ prevzela štiri ministrstva. Kot smo poročali že minuli teden, je eno od njih finančno ministrstvo, poleg njega pa so še ministrstvo za notranje zadeve, ministrstvo za javno upravo in ministrstvo za zdravje.
Stranka SD bo poleg položaja predsednika državnega zbora, ki ga bo prevzel Dejan Židan, še tri ministrske resorje, med njimi ministrstvo za kulturo, ministrstvo za kulturo, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter ministrstvo za pravosodje.
SMC bi pripadlo ministrstvo za zunanje zadeve, ministrstvo za okolje in prostor, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
SAB bo v novi vladi vodila tri resorje, in sicer ministrstvo za infrastrukturo, Slovence v zamejstvu in kohezijo. Obrambnega in kmetijskega ministra bi po neuradnih informacijah prispeval DeSUS. Poleg tega se jim obeta še funkcija enega od dveh podpredsednikov strank, za katerega se je sprva predvidevalo, da ga bo dobila SMC.
Čeprav seznam ministrov še ni uraden, pa je vendarle že dalj časa jasno, da bodo v vladi sedeli vsi predsedniki petih koalicijskih strank. Predsednik SMC Miro Cerar naj bi bil novi zunanji minister, predsednik DeSUS Karl Erjavec naj bi vodil ministrstvo za obrambo, na čelu infrastrukturnega ministrstva pa naj bi bila predsednica SAB Alenka Bratušek.
Bo Mateja Vraničar Erman nova stara finančna ministrica?
Po neuradnih informacijah se je Šarec danes sestal z aktualno finančno ministrico Matejo Vraničar Erman, s katero sta govorila o vodenju finančnega ministrstva. Vraničar Ermanova, ki trenutno opravlja tekoče posle, ponudbe zaenkrat ni ne sprejela, ne zavrnila. Slišati pa je, da ima nekaj zadržkov glede javnofinančne vzdržnosti koalicijske pogodbe.
Vojmir Urlep, ki se ga je v preteklih dneh največkrat omenjalo kot novega finančnega ministra, pa bo, kot je pred dnevi napovedal Šarec, premierjeva desna roka in bo prevzel vlogo koordinatorja med posameznimi ministrstvi.
Aktualna ministrica za obrambo, ki opravlja tekoče posle, Andreja Katič, naj bi sedaj prevzela krmilo ministrstva za pravosodje, nekdanji šolski minister Jernej Pikalo pa naj bi ponovno bdel nad izobraževalnim resorjem. Novi kulturni minister pa naj bi bil po neuradnih informacijah direktor ljubljanskega konservatorija za balet in glasbo Dejan Prešiček.
Sestanek pri Toninu odpadel
Peterica, ki se dogovarja o oblikovanju vlade in v poslanskih klopeh šteje 43 poslancev, je podpisala tudi sporazum o sodelovanju z Levico, ki ima v DZ devetčlansko poslansko skupino. V igri ostaja tudi možnost, da bi Levica v vladi sodelovala z državnimi sekretarji.
Za danes je bil sprva načrtovan tudi delovni posvet pri predsedniku DZ Mateju Toninu o oblikovanju delovnih teles državnega zbora, a so se v koalicijskih vrstah opravičili, sestali pa naj bi se v torek.
KOMENTARJI (1149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.