Kdo bo s kom po volitvah? Čeprav še ne vemo, kdaj bodo, politična kombinatorika v ozadju že poteka. In že zdaj je jasno, da koalicije ne bo lahko sestaviti.
V oddaji Epilog so združili tri ankete (Dela, Ninamedie in FUDŠ), s katerimi so merili volilno razpoloženje javnosti, in na podlagi rezultatov sestavili morebitne koalicije. Izkazalo se je, da je večina – torej 46 poslancev – težko dosegljiv cilj.
SDS, NSi in SLS bi po teh izračunih imeli 39 poslancev. Če bi se jim pridružil še DeSUS, ki smo ga v zadnjih letih vajeni v vseh vladah, levih in desnih, bi jih bilo 48. Torej dovolj. A prvak stranke upokojencev Karl Erjavec je jasen: v koalicijo z Janezom Janšo ne bo šel.
Zanimivo – kot razlog ni navedel dejstva, da je slednji pravnomočno obsojen, ampak ga je zmotila njegova pripomba o glodavcih. "Kar se tiče SDS, je Janez janša rekel, da z glodavci ne bi več delal. Tudi jaz ne bi rad delal z ljudmi, ki tako opredeljujejo svoje politične konkurente," je dejal. Prav tako se ne vidi v koaliciji z Zoranom Jankovićem, ki je znova prevzel vajeti Pozitivne Slovenije in s temn povzročil padec vlade. Erjavec: "To ne pride v poštev."
Alenka Bratušek, ki bo, kot je dejala, še pravočasno razkrila ime svoje nove stranke, povezovanju z bivšo stranko ni nenaklonjena. "Glede na vsebino, program, mislim, da bi bila možna koalicija," je dejala in dodala, da govori o času po volitvah, ne pred njimi.
Kaj pa SD? Na vprašanje, ali bi šli v koalicijo z Janezom Janšo, je Igor Lukšič odgovoril: "Z Janezom Janšo ne, ker ni on nobena stranka." Ni pa dejal, da jih ne zanima koalicija s SDS, ki bi nam dala sicer težko mogočo, a zato dovolj močno in najverjetneje tudi stabilno koalicijo. "Naloga politikov je, da počakamo na rezultate volitev in naredimo koalicijo, ki bo končno zdržala do konca mandata," je še dejal in spomnil, da je od 11 dosedanjih vlad to uspelo le eni.
Gregor Virant (DL) o koalicijskih povezavah svoje stranke pravi, da jih s politiki, ki so obremenjeni s kazenski in predkazenskimi postopki, ne bo.
Povezovanju s SDS pa se ni že vnaprej odpovedala prva dama NSi Ljudmila Novak. V koalicijo bomo šli s stranko, s katero bi lahko uresničili svoj program, je dejala. Na izrecno vprašanje, ali tudi v primeru, da bi to stranko vodil pravnomočno obsojeni Janez Janša pa: "Šli bomo s tistimi, ki jim zakon dopušča, da so v vladi. SDS ni samo Janez Janša."
Franc Bogovič (SLS) z odgovori ni želel hiteti, meni namreč, da je treba počakati na volitve.
Kaj pa večinski volilni sistem?
Če bi na zadnjih parlamentarnih volitvah imeli dvokrožni večinski sistem, bi se v parlament uvrstili le PS (46 poslancev) in SDS (41 poslancev) ter Borut Pahor iz SD, ki je bil edini neposredno izvoljen v svojem volilnem okraju.
Pravnik Andraž Teršek takšnemu sistemu oporeka. "O tem se ne bi smeli niti pogovarjati, pa se pogovarjamo že 25 let. Politična teorija je že pred 200 leti dokazala, da večinski sistem za majhne države ni, sploh pa ne za države, ki imajo tako nikakršno politično kulturo, kot je ta v Sloveniji," je dejal.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.