
Državni zbor je več ur razpravljal o predlogu odloka o razpisu referenduma o arhivski noveli. Na koncu so odločili, da bo referendum 8. junija. Za tak predlog je glasovalo 41 poslancev, 10 jih je bilo proti.
Poslanska skupina SDS je obstruirala glasovanje. ''Zaradi neustavnosti ravnanj koalicije pa napovedujemo tudi novo ustavno presojo odloka referenduma o arhivih,'' je napovedal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.
Pri 8. juniju so vztrajale koalicijske PS, SD in DeSUS so vztrajale pri 8. juniju, opozicijski SDS in SLS pa pri 25. maju, ko bodo tudi evropske volitve. Ni pa bilo slišati mnenj poslancev DL in NSi.
Minister za kulturo Uroš Grilc je podpiral datum 8. junij. Pri tem je pozval poslance, naj referenduma ne povezujejo z evropskimi volitvami in s tem razvrednotijo pomembno temo o arhivih.
Poslanka SDS in prvopodpisana pod referendumsko pobudo Eva Irgl pa je dejala, da bi izbira 25. maja pomenila najnižje stroške in največjo udeležbo na referendumu.
Ustavno sodišče je sicer prejšnji odlok o razpisu referendumu razveljavilo 17. aprila, DZ pa naložilo, naj v sedmih dneh po objavi odločbe v uradnem listu sprejme nov odlok z novim datumom izvedbe referenduma.
Sodniki so namreč soglasno ugotovili, da bi izpeljava referenduma 4. maja otežila učinkovito izvajanje pravice glasovanja na referendumu.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.