
44.865 glasovnic volivcev iz tujine je treba pred razpisom drugega kroga prešteti, so sporočili z Državne volilne komisije (DVK). Državna volilna komisija in 88 okrajnih volilnih komisij bodo te glasovnice pričele šteti šele v ponedeljek popoldne. Do takrat, do 12. ure 29. oktobra, je namreč še čas za prispetje volilnih gradiv, ki so jih slovenski izseljenci, gre za volivce s stalnim prebivališčem v tujini, poslali po pošti.
Kot sta pojasnila njen predsednik Anton Gašper Frantar in tajnik komisije Marko Golobič, dejstva, da bo izpeljan drugi krog volitev, ker v prvem 21. oktobra noben izmed kandidatov ni dobil večine, glasovnice iz tujine ne morejo spremeniti. Lahko pa, hipotetično, vplivajo na to, kdo izmed kandidatov z največ glasovi se bo v drugem krogu pomeril s prvouvrščenim Lojzetom Peterletom.
V torek znano, kdo gre v drugi krog
Tako kot za prvi krog volitev bodo tudi ob drugem krogu volitev predsednika države glasovnice poslali volivcem s stalnim prebivališčem v tujini, ki imajo znani naslov in za katere se ve, v kateri državi živijo.
Razlika med drugouvrščenim kandidatom Danilom Türkom in tretjeuvrščenim Mitjo Gasparijem je namreč dobrih 3600 glasov. Kdo od kandidatov se bo poleg Peterleta uvrstil v drugi krog, bo znano najprej v torek. Šele takrat bo mogoče tudi objaviti uradni izid prvega in razglasiti drugi krog volitev.
V tujino so namreč 4962 volivcev s stalnim naslovom v drugih državah poslali volilno gradivo s prazno glasovnico, ker so to zahtevali. Državna volilna komisija pa je 39.903 volivcem, ki sicer poštnega glasovanja niso izrecno zahtevali, pred volitvami poslala na njihove znane naslove v tujini volilno gradivo z uradnimi glasovnicami, kakršne so bile na voljo tudi v nedeljo volivcem na voliščih v domovini. Frantar je danes še enkrat zavrnil dvome, ki jih je taka odločitev zasejala v delu javnosti in pri nekaterih predsedniških kandidatih. Možnosti, da bi ti volivci dvakrat glasovali so po Frantarjevih izračunih "ena proti 2000".
Na 34 voliščih na predstavništvih v tujini je namreč po podatkih DVK skupaj volilo nekaj več kot 2600 volivcev. Njihovi glasovi že znanega izida volitev niso spremenili, so pa največ glasov na voliščih v tujini (1513) volivci namenili Peterletu, kandidatu s podporo treh vladnih strank SDS, NSi in SLS Peterletu. Türk, kandidat SD, Zares in vladnega DeSUS, je prejel 488 teh glasov, Gaspari, kandidat LDS, pa 389. 81 nedeljskih glasov v tujini je pobral Zmago Jelinčič, kandidat SNS.
Če volivec glasuje po pošti, se bo sicer upoštevala glasovnica, če je v kuverti z glasovnico bila priložena lastnoročno podpisana volilna karta. Na podlagi odločitve ustavnega sodišča pa je obvezno tudi, da so poštne glasovnice ožigosane z datumom. Državna volilna komisija se je zato odločila, da bo Pošto Slovenije in ministrstvo za promet, ki je zadolženo tudi za zveze, pozvalo, naj zagotovi, da se bodo pošiljke žigosale z datumi, v izogib temu, da bi zavračali izpolnjena, a nepravilno žigosane pošiljke volilnih gradiv brez datumov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.