Obiskovalce festivala je pred vhodom v dvorano Avditorija pričakala majhna bela krsta s cvetjem, svečo in napisom, da se snema pogreb, ki ga je produciral Vasko Simoniti, zrežiral Igor Prodnik, posnel pa Stane Malčič.
Kot je poročal časnik Delo sta protestno instalacijo postavila Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev in Gospodarsko interesno združenje slovenskih producentov, medtem ko je za MMC predstavnica za stike z javnostjo Festivala slovenskega filma Sara Hrovatin povedala, da se ne ve, kdo je instalacijo pred Avditorijem postavil.
Bo festival pomiril razvenete duhove?
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v uvodnem govoru dejal, da je letošnje leto zelo pestro za slovenski film, saj se je javnost razdelila na dva protipola.
Stanje filmskega sklada je v zadnjem letu namreč prišlo do kritične točke, ki si jo želijo rešiti tako eni kot drugi, a ne najdejo skupne besede. Filmski sklad in Viba film sta del javne filmske strukture, ki naj bi podpirala filmsko dejavnost. Država za to nameni približno 5 milijonov evrov na leto, delitev sredstev pa mora potekati v skladu s predpisi o javnih finacah ter v skladu s prvnimi internimi akti filmskega sklada.
Sklad že leto dni vodi vršilec dolžnosti
Filmski ustvarjalci menijo, da je vršilec dolžnosti sporen saj naj bi filmski sklad deloval avtonomno in neodvisno tako od države kot tudi od ustvarjalcev. Zadnje leto pa je, so prepričani filmski ustvarjalci, v podrejenem položaju Igorja Prodnika, generalnega direktorja direktorata za medije na ministrstvu za kulturu. Prodnik je istočasno še predsednik filmskega sklada, vršilec dolžnosti direktorja filmskega sklada in predsednik sveta filmskega studia Viba film.
Miran Zupanič, član nacionalnega sveta za kulturo, scenarist in režiser, je za 24ur.com povedal: "Trenutno je veliko brezno med minitrom za kulturo, ki naj bi v skladu s svojimi pristojnostimi nadzoproval delo filmskega sklada in večino filmskih ustvarjalcev, ki ocenjujemo, da sklad ne dela dobro, pomanjkljivo izvaja svojo funkcijo.“
Filip Robar dorin je za 24ur.com pojasnil, da je svoj film s filmskega festivala umaknil zato, ker ne želi niti simbolično niti konkretno sodelovati na banketu, "ki kot »Potemkinova vas« zakriva ozadje, kjer očitno prevladujejo nezakonitost, klientelizem, in neznanje ljudi, ki upravljajo s slovenskim filmom.“
Naberšnik pozval Simonitija k ureditvi nastale situacije
Po slovesnem odprtju 10. festivala slovenskega filma (FSF) so si prisotni lahko ogledali tekmovalni filmi Petelinji zajtrk. Po projekciji se je predstavila ekipa ustvarjalcev, režiser Marko Naberšnik pa je z odra ministra za kulturo Vaska Simonitija pozval k ureditvi trenutne nelagodne situacije v slovenski kinematografiji. Ministra je pozval, naj razmisli, kdo sta Stane Malčič in Igor Prodnik ter kaj počneta.
Naberšnik je pojasnil, da je v ponedeljek od Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev prejel pismo, ki ga je poslala zveza nemških režiserjev in člani združenja evropskih filmskih režiserjev, zato Naberšnik meni, da ta problematika po nepotrebnem sega že čez mejo. Prepričan je, da se je potrebno vrniti na začetno izhodišče, v lansko jesen, ko je bila iz neznanih razlogov odstavljena direktorica Filmskega sklada RS Irena Ostrouška in prekinjen razpis, ki je bil že priveden do konca.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.