Slovenija

Kdaj bo v Sloveniji obsojen skorumpiran politik ali poslovnež?

Ljubljana, 09. 12. 2011 10.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi korupcije se je v Sloveniji povečala revščina, ohromil se je gospodarski razvoj, zmanjšalo pa se je tudi zaupanje državljanov v pravosodni sistem, opozarjajo na protikorupcijski komisiji in dodajajo, da je nujna sprememba mentalitete.

Klemenčič opozarja, da smo postali imuni na pojave korupcije, problem pa so tudi nadzorne, regulatorne in pravosodne institucije.
Klemenčič opozarja, da smo postali imuni na pojave korupcije, problem pa so tudi nadzorne, regulatorne in pravosodne institucije. FOTO: Aljoša Kravanja

Eden najbolj trdovratnih problemov sodobnega sveta in tudi Slovenije je nedvomno korupcija. Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji izpostavlja, da ''korupcija v Sloveniji predstavlja resen problem, ni produkt domišljije komisije ali javnomnenjskih anket nezadovoljnega ljudstva. Je realnost tranzicije in sistematičnega podcenjevanja pomena pravne države.''

Posledice korupcije niso opazne na prvi pogled, dolgoročno pa so v Sloveniji povečale revščino, ohromile gospodarski razvoj in zmanjšale zaupanje državljanov v pravosodni sistem. Tako smo postali bolj imuni na pojave korupcije, vse bolj šibek pa je po Klemenčičevem opažanju tudi imunski sistem države (nadzornih, regulatornih in pravosodnih institucij), ki ni bil vzpostavljen v meri, ki jo terja tržni ekonomski model. Težo problema korupcije pa kaže tudi ocena Evropske komisije, da tovrstna korupcija EU stane preko 120 milijard evrov letno.

'Ljudje bodo spet verjeli v sistem, ko bo za zapahi vsaj en skorumpiran politik'

Na negative učinke korupcije opozarja tudi predsednica Društva Integriteta Simona Habič. ''Posledic za koruptivna in neetična dejanja ni. Opažam, da se politikom in mimo pravil nameščenim strokovnjakom, ki zlorabljajo podeljeno moč za zasebno korist, na sodišču krivda pogosto tudi zaradi političnih pritiskov na neodvisne institucije, nikoli ne dokaže,'' meni Habičeva, ki dodaja, da bodo ljudje spet začeli verjeti v sistem, ko se bo za zapahe spravilo ''.vsaj enega skorumpiranega politika, javnega uslužbenca, funkcionarja, zdravnika ali poslovneža''.

Ključen problem je sistemska korupcija

V Sloveniji trenutno potekata dva večja sodna procesa (Patria in Čista lopata), kjer so vplivni akterji obdolženi kaznivih dejanj s področja korupcije.

Klemenčič izpostavlja, da je v Sloveniji ključen problem sistemska korupcija, tesno povezana s šibko integriteto javnega sektorja, neobvladovanjem konfliktov interesov, pomanjkanjem prevzemanja odgovornost za svoja ravnanja, prenormiran sistem javnega naročanja, netransparentno lobiranje in še vedno prekomerni vpliv politike ter ozkih interesnih skupin na upravljanje državnega premoženja.

Očitno pa so poslabšanje izmerili tudi v organizaciji za boj proti korupciji Transparency International. V letu 2011 je med 182 državami Slovenija zasedla 35. mesto. Padec za osem mest v primerjavi z lanskim letom prinaša še manj zaupanja v slovensko gospodarstvo in je pokazatelj za tveganost poslov.

Evropska komisija ocenjuje, da tovrstna korupcija EU stane več kot 120 milijard evrov letno.
Evropska komisija ocenjuje, da tovrstna korupcija EU stane več kot 120 milijard evrov letno. FOTO: Reuters

Boj proti korupciji ni in ne bo enostaven. Klemenčič poudarja, da je pomembno vedeti, da korupcija ni vzrok, ampak predvsem posledica širših družbenih anomalij, zaradi česar uspešna borba zoper korupcijo s kazenskim pravom ni mogoča. Nujna je sprememba mentalitete, predvsem pa manj lažne solidarnosti s prikrivanjem napak v javnem sektorju ter zavedanje, da je za omejevanje korupcije odgovoren vsak posamezni javni uslužbenec. Po njegovem mnenju je prototip zaposlenega v javnem sektorju človek, ki na visoko postavlja vrednote, kot so odgovornost, enakopravnost, vestnost in vladavina prava.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (123)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rajak
11. 12. 2011 15.25
+3
PRIDEJO V VLADO IN DOBIJO IMUNITETO----A PREJ SO ŽE V KAZENSKEMU POSTOPKU ------JA JA KVA PA ZDEJ
franceljtancelj
11. 12. 2011 12.47
+4
Kaj boš ti pri nas uveljavljal poštenost ko pa so sodniki in inšpektorji sorodstveno povezani in skorumpirani.
Maady
11. 12. 2011 11.34
+3
Dokler bo po Sloveniji lomastil palček Gizmo iz Murgel noben kriminalec ne bo v zaporu. In vsi Kriminalci Balkana bodo srebali kavo v Ljubljanskih Hotelih. Saj on pomeni legalizacjo post balkanskega kriminala na Slovenskih tleh.
unity
11. 12. 2011 09.50
+6
javnost bo dobila zaupanje, ko bodo za zapahi VSI za katere ze vemo, da so nas okradli. Prepricana sem, da imajo ostali, nepoliticni lopovi ze vsi datume za obravnave, od gospodarskih kriminalcev pa niti eden. Moralo bi se pohitet in se to resit, ko je tema aktualna in ne cez 5 let, ko bomo zaceli odkrivati nove gospodarske kriminalce...
simevlado
10. 12. 2011 19.43
+7
se strinjam mentaliteto je treba spremenit...logicno je da bodo tisti pri koritu se naprej kradli samo naj tudi omogočijo navadnim ljudem da zaslužjo tok da lahko normalno prezivijo.
esmi
10. 12. 2011 16.27
+8
Odgovor na vprašanje: tega v Sloveniji ne bomo nikoli dočakali.
kawboy
10. 12. 2011 16.08
+7
Dokler bomo imeli takšne sodnike, ki so skorumpirani, pri nas ne bo pravične in poštene vladavine prava. Če se pa že vlagajo kazenske zadeve proti državnim institucijam, ker ne opravljajo svojega dela skladno z ustavo in zakoni so pa že vse avtomatsko po vrsti zavržene s strani tožilstva in sodišča.
Nauders
10. 12. 2011 12.22
+6
štajerska naj se osamosvoji od zajedalske ljubljane
titovka
10. 12. 2011 13.46
+6
daleč boste prišli...tako se slovenija osamosvojila od JUGE pa poglej danes KJE SMO IN DO KAM SMO PRIŠLI????še malo pa bomo ostali brez kruha!!!
LonerWalt
10. 12. 2011 12.11
+4
Kje je kakšna morala?
titovka
10. 12. 2011 13.46
+1
Antikapitalist
10. 12. 2011 12.09
+2
a niso Prijatelja zaprli?? eden na stotine je kar lep procent, aneane?
robba
10. 12. 2011 11.55
+7
predvideni mandatar za sestavo vlade vidi zadevo čist drgač,ne. v slo ni problema korupcije,ne.kaj je temu klemenčiču,ne.kaj mu ni jasn.kaka korupcija v slo,ne?
domremy
10. 12. 2011 09.25
+11
odgovor na vprašanje v naslovnici članka: KO BODO RIBE DOBILE NOGE.
matej1406
10. 12. 2011 07.14
+14
dokler ne spremenimo kaksnega zakona jim nemoremo nic, ker je zakon za take napisan
robba
10. 12. 2011 11.58
+8
probej utajit kaki evro,al pa kaj drugega,pa boš videl kolk so zakoni učinkovit!in ravno to je problem korupcije,da se nikogar ne prime za prašnike. in še nekaj,če sestaviš obtožnco - na neznanem kraju ob neznanem času na neugotovljen način naj bi domnevno..... medtem ko se na drugi strani deblokira račun milijonskega zgubaša...
jamajaka
10. 12. 2011 07.13
+7
sej ni samo v politiki povsod podmažeš kjer je treba
SLOVENISTAN
10. 12. 2011 07.04
+6
Pa saj nismo Hrvati,da bi zapirali svoje.Slovenci svoje ščitimo :))) !
Raztezje
10. 12. 2011 07.06
-1
Hrvati tudi, le da jih ščitijo v Avstriji in Sloveniji.
Shorty Zupancic
10. 12. 2011 06.54
+11
Kdaj bo v Sloveniji obsojen skorumpiran politik ali poslovnež? Ko bojo na vinski trti rasle banane.
Bojan Skof
10. 12. 2011 06.06
+3
ZAPORE ŽE GRADIJO !¨EDINO ČE BO SPIZDO NA LUNO PA ŠE TAM GA BOMO DOBILI!
Raztezje
10. 12. 2011 01.46
+11
Preprosto, skorumpirani politiki in poslovneži bodo obsojeni takoj, ko bodo obsojeni skorumpirani policaji, ki bi morali preiskovati skorumpirane sodnike, da bi lahko ti preganjali skorumpirane državne tožilce, da bi ti vlagali obtožnice proti javni upravi, ki bi končno prevalila odgovornost na tajkune, ti pa na svoje oligarhične gospodarje in sive eminence oziroma politike. Zakaj se sploh komu to zdi tak problem, nerešljiva uganka, imao spet nesposobne, ki so za to pristojni? Mogoče bo treba prej unogobiti še par urednikov in lastnikov medijev, da bodo končno poročali, kaj se dogaja z diskriminiranimi žrtvami državnega terorja v Spodnjem Dupleku in Gornjem Grabnu. Če drugo ne, bi jih pa mogoče ti v nebo vpijujoči kriki nedolžnih, mučenih in zatiranih drugorazrednih, nasilno kriminaliziranih hlapcev spravili k pameti, da bi začeli verižno reakcijo, prižgali nuklearni reaktor očiščenja, ki ga bo še desetletja poganjalo gnilo meso korupcije, nas grelo in nam dajalo energijo za že težko pričakovano 3.0 verzijo programa 2.Republike. Jaz jih vsako leto ovadim eno par, podobno kot Janez in čakam neko revolucionarno vlado, da jim nekoč odreže glave. Sploh se več ne sekiram, niti priporočenih pošiljk sodišča in upravnih organov več ne odpiram, itak sem lahko le kaj kriv in moram plačati, vzeti mi nimajo pa več kaj. Nimam več pojma, za kaj gre, nikomur nisem nič dolžan in nisem nič slabega storil, nimam nič s tem, aparat poganja in melje le še samega sebe, nekam sešteva minuse, ki jih drugje pretvarja v pluse, le gledam še in se čudim, da nismo že zdavnaj utonili pod gladino te greznice. Edino učinkovito pravno sredstvo, na voljo drugorazrednim državljanom je, če na obeh kolenih prosijo za milost, o čem pa vi govorite, pojma nimam.
6zabica
10. 12. 2011 11.42
+6
Tonček Balonček
10. 12. 2011 01.00
-1
Je rekel, da gre za konstrukt: na neznanem kraju, ob neznanem času... še Finci in Avstrijci imajo težave z dokazi!
135kmh
10. 12. 2011 00.52
+1
Jaz vem jaz vem, svetega nikoli.