Slovenija

Po prvih ocenah večmilijonska škoda

Ljubljana, 28. 12. 2009 08.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
M.M./U.Z./STA
Komentarji
44

Božična neurja so po vsej Sloveniji povzročila za najmanj pet milijonov evrov škode. Poškodovanih je več kot 600 hiš in objektov, poplavljenih skoraj 50 cest. Začelo se je popisovanje škode.

Po podatkih kranjske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje bo škoda na Gorenjskem zaradi padavin, naraslih tokov rek in zemeljskih plazov v zadnjih dneh presegla tri milijone evrov. To je sicer groba ocena, saj so se uradni postopki za zbiranje podatkov o škodi po občinah šele dobro začeli. Kot so opozorili, je skoraj polovica škode nastala v občini Bohinj, ki jo je v soboto obiskal tudi premier Borut Pahor. Gladina jezera je v petek namreč narasla za kar dva metra, zaradi poplav in nanosov pa je bila nekaj časa prekinjena tudi glavna cesta med Bledom in Bohinjem.

Na Gorenjskem skoraj ni bilo vodotoka, ki zaradi obilnih padavin ni narasel in zasul struge. Na nekaterih vodnih virih je bila pitna voda skaljena in jo je ponekod še vedno treba prekuhavati. Voda je na Gorenjskem po grobih ocenah vdrla v 350 do 400 objektov, na terenu pa je posredovalo okoli 600 pripadnikov Uprave RS za zaščito in reševanje, so še navedli na kranjski izpostavi uprave.

Večji zemeljski plaz se je sprožil tudi v Plavškem Rovtu v občini Jesenice in v bližini stanovanjskega objekta v Žirovnici, kar pa že sanirajo. V občini Železniki pa je voda zalila klet zdravstvenega doma. Ta je bil v poplavah leta 2007 zelo poškodovan, prenovljenega pa so odprli letos.

Gasilci so v občini Idrija prečrpali vodo iz več objektov, prekrili več plazov in razdelili protipoplavne vreče za zaščito ogroženih objektov. Zaradi plazov in nanešenega materiala je bilo poškodovanih več lokalnih in javnih cest v Čekovniku, Doleh, Krnicah, Masorah in Kanomlji. Visoke vode so tokrat prizanesle obnovljeni Bolnišnici Franji, saj so nove barake zaradi poglobljene struge potoka ostale nedotaknjene.

Nastalo škodo so začeli popisovati tudi v občinah Kanal ob Soči, Bovec in Tolmin. V Kanalu bo po besedah župana Andreja Maffija škoda zagotovo presegla milijon in pol evrov. Voda je namreč zalila več stanovanjskih objektov in kotlovnico osnovne šole v Desklah, pravo razdejanje pa je povzročila v avtokampu Kanal. Prav tako je poškodovala kanalizacijo in vodovod na desnem bregu reke Soče v dolžini 50 metrov.

Na Goriškem, Ajdovskem in Vipavskem so narasle vode poplavile predvsem kmetijska zemljišča, zato večje škode ni bilo. Vsekakor pa si bodo v prihodnjih dneh ogledali stanje na terenu in ocenili, ali je škode dovolj za prijavo.

Kakšen je postopek popisovanja škode?

Uprava RS za zaščito in reševanje je danes sprejela sklep, na podlagi katerega lahko občinske komisije začnejo ocenjevati škodo. Na podlagi le-tega bo vloge za povračilo škode začelo zbirati 25 občin, med njimi Šoštanj, Hrastnik, Krško, Brežice, Litija, Dol pri Ljubljani, Bohinj, Jesenice, Jezersko, Kranjska Gora, Kranj, Naklo, Radovljica, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žirovnica, Ajdovščina, Vipava, Nova Gorica, Miren - Kostanjevica, Kobarid, Tolmin, Kanal ob Soči in Idrija.

Zbiranje vlog mora biti zaključeno najkasneje do 15. januarja 2010, do tega dne pa morajo biti podatki vneseni tudi v spletno aplikacijo AJDA. Podatke bodo nato do 18. januarja revidirale tudi regijske komisije. Na podlagi zbranih podatkov bo državna komisija za oceno škode naredila skupno poročilo, ki bo poslano v odločanje na vlado.

Krška vas
Krška vas FOTO: KV

Kaj pravi zakon?

Po zakonu o odpravi posledic naravnih nesreč lahko sicer vlada sredstva za povračilo škode iz državnega proračuna odobri, če je skupna neposredna škoda višja od 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna.

Po prvih ocenah Zavarovalnice Triglav so nedavne poplave povzročile za okoli dva milijona evrov škode. Povečanega števila prijav ne beležijo, natančno oceno škode pa bodo lahko podali šele v naslednjih dneh. Svoje zavarovance pozivajo, naj škodo čim prej prijavijo – prek elektronske prijave ali po telefonu, s čimer se bodo izognili čakanju v vrstah pri prijavnih okencih. 24 ur na dan sta odprti tudi brezplačni telefonski številki 080 555 555 ali 080 2864.

Zakon tudi določa, da mora ministrstvo za okolje najpozneje tri mesece potem, ko se vlada odloči, da bo za odpravo posledic naravne nesreče odobrila proračunska sredstva, po predhodnem soglasju ministrstva za finance in državne komisije za oceno škode vladi predložiti program odprave nesreče. V njem se natančno določi dinamika in način obnove prizadetih območij.

Do proračunskih sredstev za odpravo posledic nesreče so sicer upravičeni državni organi, občine, osebe javnega prava, osebe zasebnega prava za obnovo objektov za izvajanje dejavnosti, lastniki stanovanj in lastniki objekta, ki je razglašen za kulturni spomenik ali za objekt, ki je namenjen varstvu naravne znamenitosti.

Pahor obljubil interventno ukrepanje

Gasilci in člani civilne zaščite so posredovali v 54 občinah, jasno pa je, da bo škoda presegla zakonsko mejo 2,7 milijona evrov, ki je predvidena iz državnih interventnih zakonov.

Pahor si je v soboto v Bohinju ogledal nastalo škodo in dejal, da bo država pri pomoči ukrepala interventno. "Še pred novim letom se bo vlada seznanila s prvo informacijo o nastali škodi in pripravila podlago, da bo hitro pomagala tudi s sredstvi," je obljubil.

Koliko denarja bo država namenila in kdaj bo prišla pomoč?

Erjavec se je zahvalil vsem gasilcem in Agenciji za okolje, ki je pravočasno opozorila na to, kaj se lahko v naslednjih dneh zgodi v naši državi.

Včeraj je minister za okolje in prostor Karl Erjavec v TV Klubu dejal, da morajo najprej oceniti škodo. "To bodo naredile posebne ocenjevalne komisije. Na podlagi tega bo ocenjena višina škode. Na vsak način bo višja od 2,7 milijona evrov. Že ta teden se bo vlada sestala. Pregledali bomo prve informacije in morda že sprejeli določene sklepe za prvo pomoč. Ministrstvo za okolje in prostor, ko bo dobilo dokončne ocene, pa bo pripravilo poseben program za odpravo vseh teh škod," je razložil Erjavec.

Kakšno je stanje na terenu?

Karta verjetnosti pojavljanja plazov
Karta verjetnosti pojavljanja plazov FOTO: Geološki zavod Slovenije
Ministrica Jelušičeva in generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Balant se vsem gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, delavcem URSZR in delavcem izpostav uprave zahvaljujeta za požrtvovalno in nesebično pomoč, ki so jo nudili prizadetim. S svojim delom so prispevali, da vodna ujma ni povzročila še večje škode, predvsem pa ni zahtevala človeških življenj. Zahvaljujeta se tudi vojakom in vojakinjam Slovenske vojske, ki so bili pripravljeni, da bi priskočili na pomoč, če bi to zahteval razvoj dogodkov.

Po podatkih Agencije RS za okolje so pretoki rek po državi veliki, srednje pretoke imajo le nekatere reke na severovzhodu države. Zaradi namočenosti ter povečane vodnatosti vseh vodotokov je še vedno velika možnost zemeljskih zdrsov na reliefno razgibanem terenu zahodne in osrednje Slovenije, so sporočili iz Centra za obveščanje RS.

Geološki zavod prebivalcem na izpostavljenih območjih svetuje, da spremljajo nenavadna doganjanja v bližini stanovanjskih (in drugih) objektov in v primeru znakov plazenja nemudoma ukrepajo. Podrobnejša navodila zavoda za prebivalce, ki živijo na izpostavljenih območjih.

Povsod se pretoki zmanjšujejo in se bodo počasi zmanjševali tudi v prihodnjih dneh. Od nedelje zvečer upada Sava v spodnjem toku, počasi upadata tudi Krka in Ljubljanica. Del Ljubljanskega barja je še vedno poplavljen, prav tako so še poplavljena kraška polja notranjskega in dolenjskega krasa. Poplavna voda na teh območjih se bo tam zadržala tudi v prihodnjih dneh, še navajajo v Centru za obveščanje.

Nekatere ceste so še zaprte:

Cesta Ribče–Litija
Cesta Ribče–Litija FOTO: 24ur.com
Zaradi poškodovanih cestišč so polovične zapore na cestah Ajdovščina–Predmeja (Slokarji–Predmeja), Ljubljana–Kočevje pri Dolenji vasi in na cesti Železniki–Podrošt pri Jesenovcu.

V Zasavju: glavna cesta Hrastnik–Zidani most med Podkrajem in Suhadolami, lokalna cesta Hrastnik–Radeče.

Na Severnem Primorskem: lokalna cesta Čekovnik–Idrija, lokalna cesta Planina–Unec in Laze–Planina, lokalna cesta Kozarišče–Šmarata ter regionalna cesta Žiri–Spodnja Idrija.

Na Gorenjskem: lokalna cesta Srednja vas–Lom na Uskovnico.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Leandra
29. 12. 2009 09.53
To državno administracijo je zapustila Evropa, sreča....državljani in narava...??? Hudič se že veseli snidenja z njo.. . Sami Lutajo kot NLP...v neznanem prostoru..??
Tonček Balonček
29. 12. 2009 08.10
kokodajsar, popolnoma imaš prav, velikokrat se vozim ob Savi npr. med Jevnico in Radečami, hiše na enih hribih rastejo kot gobe, vsak laik ve, da ne bodo zdržale 100 let, so pa zgrajene z gradbenimi dovoljennjjio, bodo morda celo zavarovane. Zakaj je tako? ker ej ta vlada nesposobna seveda, Janša tega ne bi nikoli dovolil!! V bistvu je kobjektivno kriv Erjavec, Podobnik je itak politični mrlič!
Peter Kralj 1
29. 12. 2009 07.41
V prispevku je tudi karta ogroženosti zaradi plazov. Takšnih kart je veliko. Praktično vse so bile plačane iz denarja davkoplačevalcev. Zakaj se jih ne uporablja? A zato, da bo potrebno spet več denarja davkoplačevalcev, da bodo isti spet prodajali iste stvari??? VEDNO ENI IN ISTI PRI KORITU PRODAJAJO ISTE (STARE) STVARI!!! AKCIJA TOVARIŠI............
yvs
29. 12. 2009 07.23
LordOrWar Spoštovani! Vam bom kar odgovorila na vaš komentar. Moti Vas rdeča barva las stanovalke ene z zemeljskim plazom ogrožene hiše. Naj vam povem, da barva prekriva popolno sivino naravnih las. S tistim drugim delom vašega komentarja se pa popolnoma strinjam. Vabim vas na Novoletno kosilo..napoved je deževen dan...pa me zanima s koliko sivih nam boste voščil zdravo, srečno in varno v novem letu. Sedem let strahu, toliko je že minilo od prvega plazu pač pušča posledice ne le na zdravju tudi na laseh..žal... Vesele, srečne in predvsem varne praznike Vam želim
picajzel
29. 12. 2009 06.59
Kokodajsar ma prav...za Celje vem iz starih dokumentov, da niso dovolili pozidati Otoka prav zaradi nevarnosti poplav, pa tudi stari kanalizacijski sistem je bil narejen tako, da voda ni udarila ven ampak jo je narasla Savinja potegnila s seboj...V Petročah je bilo pred leti kritično predvsem za tisti del, ki je imel zgrajen kanalizacijski sistem, ker je voda vdrla v kanalizacijo in jo porinila ven... Ljudje so in še gradijo na plazovitih področjih...pomembno je le, koliko in kdo dobi za parcelo...Mislim, da bi bilo dobro, če bi si večkrat prebrali Boj na požiralniku ali si pa vsaj ogledali film... Žal so resnično krivi le tisti, ki delajo zazidalne načrte in izdajajo gradbena dovoljenja. Ljudje pa so reveži, saj voda ali plaz tako odnese vse njihove prihranke. Edina rešitev je zavarovanje za realno vrednost.
kokodajsar
29. 12. 2009 02.56
PA NE VEM KAJ VSI SILIJO DELAT HIŠE V HRIB ALI VZNOŽJE HRIBA? OZ. KDO JIM JE SPLOH DAL DOVOLJENJE ZA TAKO GRADNJO IN NI PREDVIDEL NEVARNOSTI - TA JE PA SE NAJBOLJ KRIV???
LordOfWar
29. 12. 2009 01.27
Maj kot prvo zamenjat zensko ker tej od straha kr rdeca barva na lase prsla,kot drugo pa sanirali bodo sele ko bodo hise res poskodovane,ker itak slovenija ne naredi kaj dosti za varnost svojih ljudi.Kaj cmo
lampek
29. 12. 2009 00.47
recmo da jim vrjamemo da je za okol 5 milijonov škode. Sedaj pa poglejmo drugače. Kaj bi lahko naredili za 5 milijonov evrov? Savo, Vipavo, Sočo in Dravo ter ostale kritične reke , v mesecih, ko je njihov pretok najpočasnejši in globina najnižja, poširit, poglobit kritične cone in bo veliiiiiikkkoooo težav in skrbi skoraj rešenih, gasilci pa bodo v bodoče božič in novo leto, brezskrbno preživeli v krogu svoje družine.
Jura112
28. 12. 2009 23.15
133.000 gasilcev - še ena novinarska. 133.000 članov gasilske organizacije, to pa ja (tukaj zraven so vsi pionirji, mladinci, veterani, članice, funkcionarji . . .) gasilcev, tisti, ki pustimo vse in gremo, ko piskajo pozivniki, zvonijo telefoni in tuli sirena, takih nas ni več, kot 40.000 - pa še ta številka je zelo optimistično napisana . . . samo v vednost.
veselo-na-delo
28. 12. 2009 23.14
Brezveze sploh kaj komentirajo o škodi saj tako ali tako vemo da bo vsako leto še huje, in bo ta škoda nakoncu šla v miljarde in miljarde ............ evrov. Brezveze je to,naj vsaj tem oškodovancem raje toliko bolj pomagajo da se bodo čim prej postavili nazaj na noge, pa bo vse ok, ne pa škode je toliko in toliko.
CezDrnInStrn
28. 12. 2009 21.51
Narod ni dobil od Pahorja še za poplave spomladi ! In sedaj pa bo dal kaj???? Ahahha......
Buena Vita
28. 12. 2009 21.39
Milivoje Hajdukovi?
28. 12. 2009 21.23
Katastrofe se bodo vse bolj stopnjevale, in kaj boste potem komentirali ?
Milivoje Hajdukovi?
28. 12. 2009 21.17
Osebno menim, da je škoda besed o nastali škodi in o tem: kdo bo škodo poravnal? Očitno je,da nekateri niso še dojeli situacij katere se bodo samo stopnjevale. Brezsmiselno je vedno nekoga obsojati in iskati na drugima greh, če še nepoznaš samega sebe. Dobro bi bilo, da se vsak zamisli sam nad sabo in si predoči svoja dobra dela, ki ih je storil drugima v svoji preteklosti. Hvala na razumevanju!
pikanet
28. 12. 2009 21.16
Bo mogla vojska kaj zastonj naredit,lopate v roke pa gas.Nimajo nobenga pametnega dela,plačani so s proračuna,tako ,da lahko bi pol stroškov prišparal,ker bo vse v rok službe.Boljš,kot ,da se svaljkajo po vojašnicah.Pa čas je ,da začnejo tiste Patrije not pinašat.Zakaj kupujemo vso opremo državnim ustanovam,da jim stoji v skladiščih.
Buena Vita
28. 12. 2009 21.11
Buena Vita
28. 12. 2009 21.11
takrat je požaru botrovala burja
Buena Vita
28. 12. 2009 21.10
vam povem kaj naredi država--še pomnete požar v katerem je primorec MARIO izgubil ženo in hišo so dobri ljudje pomagali,pomagati je hotel tudi gradbenik z ajdovskega konca,pripeljal je že materijal in delovce,,namesto davka državi bi tistega pol procenta dal staremu MARIU,in bi dokončal njegovo hiško pa zlomka,,poslanec križnar iz sd-jaje dvignil glas da tako to ne gre,,celi teden je ta gospod plačeval stanovanje delovcem in hrano ,čakajoč da se država zmeni,pa nič, država ni dovolila,kljun zakonu,kjer izrecno piše da lahko pol procenta davka daš sam komu hočeš in staremu gospodu mariu počasi sam hišco dela koliko zmore in zna njegov skoraj invalidni zet--ker je na cesti ima vsak možnost videti to sramoto nevem zakaj kanal A nič ne pove,prvi so pisali o tem
Tonček Balonček
28. 12. 2009 18.50
Pa kako naj odgovornost prevzamejo občine, to je smešno, Nkeoč je bilo 58 občin, zdaj jih je 200, kaj anj prevzameta odgovornost Pukšič ali Janković? Oni prevzamejo odgovornost za fikuse,m za tajnice pa že ne več, gre za celostni razvoj podeželja, najprej bodo restavrirali križeve pote in znamenja! Kriv je Erjavec, ki je minister za okolje. Prejšnji dr. Podobnik je bil član sanjske ekipe, takrat so vse sanirali i uredili, veliko vlagali v preventivo in popravljali napake komunistoc! seveda vsega niso zmogli, še en mandat, pa bi ščo. Ti rdečkarji so vse pokvarili in uničili, kot zmeraj! Zakaj so s eJanša, Podobnik in drugi nekoč na mesta nesreč vozili v moipedih in karjolah,zdaj pa v terencih?
Protizujfom
28. 12. 2009 18.31
Naj odgovornost prevzamejo občine,vsak ki je gradil je pošteno plačal vsa dovoljenja.Župani ne se sprenevedat zaradi hodournikov,potrebno bo krit stroške.Ve se kje je plazovito območje,kaj je potrebno storit,nič čakat......