Gre za enega od implementacijskih predpisov, ki bodo prek državnih organov omogočili tovrstno sodelovanje, obenem pa predstavlja pravno podlago za izvedbo obveze, ki jo je Slovenija sprejela novembra lani z ratifikacijo Rimskega statuta ICC. S slednjo se je obvezala, da bo z ICC sodelovala pri preiskavi in pregonu kaznivih dejanj iz njegove pristojnosti. Državni zbor bo tretjo obravnavo in dokončno glasovanje o omenjenem zakonu lahko opravil že ta petek.
V imenu poslanskih skupin so zakon - z nekaj opozorili - podprli Aurelio Juri (ZLSD), Jožef Jerovšek (SDS), Janez Podobnik (SLS), Jelko Kacin (LDS), Igor Štemberger (SMS) in Majda Zupan (NSi), medtem ko mu je v imenu SNS odločno nasprotoval Sašo Peče. Po besedah slednjega je dokaj neumestno, da DZ ratifikacije sprejema brez razprave. SNS ne bo podprla zakona, "ki pomeni klanjanje naše države tistim, ki to od nas zahtevajo". "Slovenska vlada je pripravljena za vsak prijazen trepljaj po rami storiti prav vse, pa četudi mora pri tem poklekniti in biti ponižna," je bil kritičen Peče. Dodal je, da bo ICC takšna sodna ustanova, ki bo iz svojih lovk in dometa izpuščala bogate ameriške državljane.
S sprejetjem tega zakona bo Slovenija po Pečetovem prepričanju izpustila iz rok lastne elemente suverenosti in samostojnosti. ICC je torej le še ena od mnogih mednarodnih organizacij, ki se jim bomo uklonili, čeprav se ravna zgolj in izključno v interesu kapitala in moči.
Obveznosti Slovenije v zvezi z oblikami in načinom sodelovanja s sodiščem so sicer določene že v Rimskem statutu, predlagani zakon pa jih povzema in tudi natančneje določa pristojnosti in obveznosti slovenskih državnih organov pri posameznih oblikah sodelovanja z ICC in njegovimi organi. Mednarodno kazensko sodišče je bilo ustanovljeno julija letos z uveljavitvijo Rimskega statuta, zdaj pa poteka postopek za izbiro sodnikov. Kandidat iz Slovenije za ta položaj je Boštjan M. Zupančič, sicer sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice. O njegovi izvolitvi bo državni zbor odločal še na tej seji. ICC je prvo stalno mednarodno sodišče, pristojno za sojenje storilcem najhujših kaznivih dejanj, ki prizadenejo najvišje vrednote mednarodne skupnosti. Več kot 60 držav je aprila letos ratificiralo Rimski statut o ustanovitvi ICC, s čimer so bili izpolnjeni vsi pogoji za njegovo uveljavitev.