Najodmevnejši kazenski primeri pri nas bi zastarali, pregon kaznivih dejanj bi bil praktično nemogoč, je završalo med pravno stroko, ko je poslanska skupina SNS v proceduro vložila novelo kazenskega zakonika, ki bi skrajšala zastaralne roke za nektere oblike kriminala, tudi gospodarskega. Kljub ostremu nasprotovanju pravnikov, celo pristojnega ministrstva in vlade, pa je sedem koalicijskih poslancev na odboru za pravosodje dvignilo roke in predlog potrdilo.
Zdaj, nekaj dni kasneje, pa te iste poslanske skupine že odrekajo podporo. A predlagatelj se ne da, Zmago Jelinčič bo vztrajal pri predlogu.
Naštel je nekaj odmevnih primerov, ki so se vlekli dolgo vrsto let ali pa se še vedno vlečejo: Boško Šrot in Fructal, Stožice ter nakup stanovanja Janeza Janše. "Mandat predsednika ZDA traja pet let. Po tri mandate predsednika Združenih držav Amerike meljejo naši tožilci in ne naredijo tistega, kar bi že zdavnaj morali," je oponesel.
Heferletova mu je očitala, da je omenil le nekaj odmevnih primerov, ki so s pravnega vidika zelo zapleteni, dokazov se ne pridobi čez noč, po drugi strani pa so tudi zagovorniki zelo spretni pri zavlačevanju teh sodnih postopkov. Ob tem je poudarila, da omenjeni predlog sprememb ne bi zadeval samo kaznivih dejanj z gospodarskim elementom, ampak tudi žrtve posilstev in umorov: "Zakon, takšen, kot je, je napisan zelo nepremišljeno, onemogoča pregon nekaterih hudih kaznivih dejanj," je spomnila, da je opozorilom opozicije pritrdila tudi pravna stroka.
Tožilec, ki posilstva ne more predelati v dveh letih, naj spoka in naj gre za snažilko, ji je odvrnil Jelinčič, ki meni, da bi se morali zgledovati po Nemčiji, kjer sta sodnik in tožilec za svoje napake finančno in kazensko odgovorna. "Dejstvo je, da ste pripravili izjemno nestrokoven in škodljiv predlog spremembe kazenskega zakonika," je vztrajala Heferletova, ki je prepričana, da so poleg tega še zgrešili zakon, ki bi ga morali spreminjati, če želijo spremeniti zastaralne roke. Jelinčič še naprej trdi, da predlog sprememb ni vložen za napačen zakon.
Ne ve sicer, kdo vse ga namerava podpreti na glasovanju v državnem zboru: "To bomo videli naslednji teden, ko bo zakon na sporedu. Jaz ga ne bom umaknil, stojim za tem in sem prepričan, da je pravilno. Bi pa pričakoval, da bi tisti, ki tako skačejo do stropa, vložili kakšen amandma, pa ga niso."
Težko je vlagati amandmaje, če zgrešite zakon, mu je odgovorila poslanka LMŠ, kjer so sicer vložili amandma, s katerim predlagajo črtanje vseh členov zakona. Žalosti, da so se koalicijski poslanci zganili šele takrat, ko sta glas dvignili stroka in javnost.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.