
Istrska policijska uprava je proti Jorasu vložila kazensko prijavo zaradi kršenja 151. člena hrvaškega kazenskega zakona, po katerem je Joras oškodoval ugled Republike Hrvaške s tem, ko se je posmehoval njenim državnim simbolom, kot so zastava, grb in himna, z izobešanjem slovenske zastave in napisom "Tudi tukaj je Slovenija".
Ovadili tudi napadalce na Jorasovo hišo
Istrska policijska uprava pa je podala kazensko prijavo tudi proti peterici hrvaških državljanov iz Umaga zaradi kršenja nedotakljivosti doma, ker so 18. avgusta z Jorasove hiše v Mlinih sneli slovensko zastavo in jo nadomestili s hrvaško.

Kazensko prijavo so podali proti Damirju Beraču, Siniši Crnogorcu - Rambu, Edvinu Demarku, Viliu Medici in Goranu Matkoviću, ker so s tem, ko so z Jorasove hiše sneli slovensko zastavo in namesto nje obesili hrvaško, kršili 122. člen kazenskega zakona RH. Po tem členu so storili kaznivo dejanje kršenja nedotakljivosti doma, saj so brez dovoljenja Jorasa in njegovih domačih vstopili v njihovo hišo ter s terase in strehe sneli zastave, je povedala tiskovna predstavnica istrske policijske uprave. Kot je še dejala, naj bi občinsko državno tožilstvo v Bujah v prihodnjih dneh preučilo te kazenske prijave.
Piranski občinski svetnik Joško Joras je v okrožnem zaporu v Pulju od 21. avgusta, kjer prestaja 30-dnevno zaporno kazen in gladovno stavka. Hrvaški policisti so ga aretirali na podlagi naloga sodnika za prekrške iz Umaga zaradi ignoriranja sedmih postopkov, ki jih je ta vodil proti Jorasu od leta 1999, in vseh Izrečenih denarnih kazni.
Slovenski protest v Mlinih?
Predstavniki Svetovnega slovenskega kongresa pa so danes potrdili, da nameravajo v soboto organizirati prihod slovenskih protestnikov v vas Mlini na Hrvaškem, kjer živi Joško Joras. Organizator protesta je šele pred kratkim osnovani Odbor za zaščito slovenskih državljanov pred tujimi državami. Po napovedih naj bi šlo za "dostojanstven in miren protest slovenskih kulturnih delavcev pred Jorasovo hišo".
Kot je zatrdil predsednik Konference Franci Feltrin, bo na shodu sodelovalo približno petdeset slovenskih književnikov in akademikov, ki naj bi tako pritisnili na slovenske oblasti, da zaščitijo slovenskega državljana. Slovenska policija pa je, kot je dejal Feltrin, napovedala, da slovenskim protestnikom ne bo dovolila, da prestopijo slovensko-hrvaško mejo, in oddidejo v Mline, ki so na hrvaški strani.