V torek je odjeknila novica, da je Policija zoper predsednika vlade Roberta Goloba zaradi obtožb nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar vložila kazensko ovadbo. Na Specializiranem državnem tožilstvu RS so nam potrdili, da so s strani Policije ta teden prejeli kazensko ovadbo zoper fizično osebo "zaradi kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje po drugem odstavku 264. člena KZ-1".
2. odstavek 264. člena KZ-1
"kdor drugemu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanj ali za koga drugega, da bi izkoristil svoj položaj ali svoj resnični ali domnevni vpliv in posredoval, da bi se opravilo uradno dejanje, ki se ne bi smelo opraviti, ali da se ne bi opravilo uradno dejanje, ki bi se moralo ali smelo opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do šestih let in denarno kaznijo".
Na ovadbo se je danes odzval Golob, ki očitke seveda zavrača, prepričan pa je tudi, da jih bo po pravni poti uspešno zavrgel.
"Tako kot v primeru obtožb o vmešavanju v aretacijo ruskih vohunov, ko so se obtožbe izkazale za izmišljotine in laž. Verjamem, da bom lahko zavrgel tudi očitke v vseh ostalih primerih," je v družbi svojih strankarskih kolegov v državnem zboru dejal premier. Ker da verjame v pravno državo, pa bo to storil po pravni poti.
'Ona je iskala kontakt z mano in uporabila besedo 'janšist' in z moje strani je dobila mandat'
Puščico je medtem usmeril v svojo nekdanjo ministrico, ki ga je obtožila vmešavanja v delo Policije, na podlagi česar je bila vložena tudi kazenska ovadba. "V resnici ne gre za nobeno vmešavanje v delo Policije, temveč za politični boj, ki se ga gre Tatjana Bobnar vse od njenega odstopa pred dvema letoma. To je torej politični boj užaljene političarke," je dejal.
Bizarno se mu sicer zdi, da se na podlagi pogovora med dvema politikoma, ko gre za besedo proti besedi, danes pogovarjamo o vloženi kazenski ovadbi s strani Policije.
Ob tem je Golob dejal, da je bila prav nekdanja notranja ministrica tista, ki je še v času pred volitvami, ko je bila zaposlena na Policiji, iskala kontakt z njim: "Dvakrat je bila pri meni na svojo lastno pobudo in ona je tista, ki mi je govorila o seznamu janšistov, katerih bo očistila Policijo, če bo le dobila priložnost, da postane ministrica. Ona je torej tista, ki je iskala kontakt, ona je tista, ki je uporabila besedo janšist in ona je dobila ta mandat z moje strani."
Spomnil pa je tudi na primer ruskih vohunov in obtožb, da je zaradi referendumov prestavil datum njune aretacije. "V tem primeru, ko zaradi interesa postopkov nisem smel odgovarjati neposredno, se je že kasneje pokazalo, da so bile obtožbe Tatjane Bobnar in Boštjana Lindava v celoti lažne." Slednje pa da potrjuje več dokazov, tudi pričanja slovenskih obveščevalcev in tudi vseh tujih obveščevalnih služb, ki so sodelovale pri tej izmenjavi.
Golobov odvetnik Stojan Zdolšek je dejal, da tudi sam uradno ni seznanjen z ovadbo, saj je ovadba vložena na tožilstvo in ovadene osebe s tem ne seznanijo. Pojasnil je v katero smer je tekel predkazenski postopek. "Da bi naj gospod predsednik vlade od Bobnarjeve zahteval v zameno za pridobitev zaupanja, da še naprej ostane ministrica za notranje zadeve, da se v policiji odpusti ena oseba in zamenjajo določeni posamezniki."
Bobnarjeva: Stojim za svojimi besedami
Na besede premierja se je odzvala se je Tatjana Bobnar. "Danes je bilo izrečenih kup laži. Stojim za svojimi besedami. Če predsednik vlade in predsednik neke stranke govori, da z mano bije politični boj ob tem, da sem samo svetovalka in nisem več aktivna v politiki, potem to pomeni, da gre nekomu res za nohte," dodaja Bobnarjeva.
Nadaljnji postopek zoper premierja Roberta Goloba je v pristojnosti državnega tožilca in njegovih nadaljnjih odločitev, medijski pritisk na ta postopek pa je nedopusten, je v popoldanski izjavi zapisal odvetnik Tatjane Bobnar Luka Švab. Zavrnil je očitke, da se gre Bobnar, ki "stoji za svojimi navedbami", politični boj.
"Ne glede na vse pretekle diskreditacije ad personam o halucinacijah, natolcevanja, podtikanja in laži - tudi danes jih je bilo veliko izrečenih - moja stranka stoji za vsemi svojimi navedbami, ki jih je zelo obširno predstavila pred parlamentarno preiskovalno komisijo kot tudi pred za to pristojnimi državnim organi in tako bo tudi naprej," je v izjavi zapisal Švab.
Spomnil je, da je Bobnar prijavo podala v decembru 2022 na državno tožilstvo, kot to veleva zakon o kazenskem postopku, in na Komisijo za preprečevanje korupcije "zaradi tega, ker je kot pravnica in uradna oseba ocenila, da obstaja sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti".
Tatjana Bobnar danes ni političarka in govoriti o tem, da z njene strani poteka politični boj, je po besedah Švaba "smešno in neprimerno". "Državni organ je podal kazensko ovadbo in gre za akt, ki ni enak prijavi ali ovadbi neke fizične osebe. Kazenska ovadba policije je plod vodenja predkazenskega postopka z zbiranjem obvestil, izjave osumljenega in prič ter zbiranja drugih dokazov," je izpostavil. Gre torej za ovadbo, ki temelji na ugotovitvi policije, da obstaja utemeljen sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje in ima neko težo, je dejal Švab v izjavi za medije.
Odzval se je tudi na Golobove navedbe, da je Bobnar sama iskala kontakt z njim. "Daleč od tega, da bi prosila kogarkoli za karkoli, na srečanja je bila povabljena. Večkrat je bila pozvana, da se včlani v stranko, kar je zavrnila. Prav tako je bila večkrat pozvana, če se jo lahko uvrsti na listo za kandidatko za poslanko, kar je prav tako zavrnila. Moji stranki je bilo ponujeno, če bi želela biti kar podpredsednica stranke in se udeležiti predvolilnega soočenja na Televiziji Slovenija, kar je kot neresno prav tako zavrnila," je zatrdil.
Na predstavitvi v DZ, preden je postala ministrica, in v prvih intervjujih se je Bobnar zavezala, da ne bo politika nikoli več vstopala v operativne štabe policije in da se bodo v skladu z zakonodajo tako delovnopravno kot s policijskimi pooblastili preverili določeni postopki policije med protesti. "In svojo besedo je tudi držala. Takoj je policiji podala ustrezne usmeritve skladno z zakonom in odredila strokovni nadzor nad delom policije, ukrepi v zvezi z ugotovitvami nadzora so bili izvedeni po njenem odstopu," je navedel Švab.
Ob tem pa ponovil očitek, da je bil "njen obstoj kot ministrice s strani predsednika vlade pogojevan z ukrepanjem zoper določene ljudi znotraj policije, ki pa niso imeli nobene zveze s kršitvami ali zlorabami pooblastil policije v preteklosti, ampak očitno z nekimi njej neznanimi razlogi za obračun z njimi". Na kar pa ni pristala, je pristavil.
Vsebine kazenske ovadbe sicer ne pozna, glede na opredelitev kaznivega dejanja pa sklepa, da "gre za vprašanje koruptivnega dejanja". Ob tem pa je politične odzive na ovadbo ocenil kot pritisk na organe pregona, na Tatjano Bobnar, "kot njeno diskreditacijo, ki se že ves čas dogaja na izjemno personalni in osebni ravni, kar menim, da ni potrebno, če zaupaš organom in jim prepustiš, da svoje delo opravijo strokovno, tako kot so to dolžni in ga morajo opraviti".
Na PU Ljubljana so nam brez imenovanja konkretnih oseb potrdili, da so vse od konca leta 2022 vodili intenzivno preiskavo v predkazenskem postopku, ki ga je vseskozi usmerjalo pristojno specializirano državno tožilstvo. Po zaključeni preiskavi pa da so v tem mesecu na tožilstvo podali kazensko ovadbo skladno z 9. odstavkom 148. člena Zakona o kazenskem postopku.
Deveti odstavek 148. člena Zakon o kazenskem postopku:
"Policija na podlagi zbranih obvestil in dokazov sestavi kazensko ovadbo ali dopolni prejeto kazensko ovadbo in jo pisno po pošti ali prek varnih elektronskih komunikacijskih povezav pošlje pristojnemu državnemu tožilcu. V ovadbi ali poročilu za njeno dopolnitev opiše ugotovljeno dejansko stanje in navede ter predloži zbrane dokaze in gradivo, ki je potrebno za odločitev državnega tožilca ali utegne biti koristno za uspešno izvedbo postopka, pri čemer v kazensko ovadbo ali poročilo v njeno dopolnitev ne vpiše vsebine izjav, ki so jih posamezne osebe dale pri zbiranju obvestil. Če Policija naknadno izve za nova dejstva ali dokaze, mora zbrati potrebna obvestila in državnemu tožilcu poslati poročilo v dopolnitev kazenske ovadbe."
Bobnarjeva je po odstopu s funkcije konec leta 2022 Komisiji za preprečevanje korupcije in tožilstvu naznanila očitke o političnih pritiskih na Policijo. "Da bi jaz ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo," je pozneje povedala pred preiskovalno komisijo DZ. Ob tem tudi Zdolšek izpostavlja, da gre za posamezne izjave, na eni strani Bobnarjeve, na drugi pa predsednika vlade, ki očitke zanika.
Spomnil pa je, da ima zgodba podlago v spornem kadrovanju in domnevnem političnem vmešavanju v Policijo v času epidemije covida-19, zaradi česar je stranka Gibanje Svoboda v volilni program zapisala, da bo to uredila. A je šlo za načelno stališče do tega vprašanja, premier pa zanika, da bi kadarkoli zahteval, da se konkretno osebo v Policiji zamenja ali odpusti, je izpostavil. Zato meni, da pogovor dveh politikov ne more imeti znakov kaznivega dejanja. "Gre za konstrukt, ki je spretno nastavljen s strani ljudi, ki obvladajo tovrstne posle," je za STA ocenil Golobov odvetnik.
V trenutni fazi sicer Golob nima možnosti kakorkoli ugovarjati na vloženo ovadbo, ta sama po sebi tudi nima pravnih posledic, je pojasnil Zdolšek. Tožilstvo lahko ovadbo zavrže, lahko jo da v dopolnitev Policiji, lahko vloži zahtevo za sodno preiskavo, lahko pa vloži neposredno obtožbo.
Na dejstvih utemeljena ovadba?
Zdolšek je sicer že včeraj dejal, da bi moralo biti tožilstvo v primeru, kot je ta, "ko gre za očiten napad političarke, ki je bila policistka in ministrica za notranje zadeve, zelo previdno pri obravnavi ovadbe". Dejal je namreč, da bi se lahko hitro izkazalo, da posamezne trditve, ki so podlaga kazenske ovadbe, niso resnične. "Tako kot na primer tista o vmešavanju predsednika vlade v aretacijo vohunov. Prepričan sem, da v izjavah premierja ni mogoče zaslediti elementov kaznivega dejanja," je komentiral.
Ustavni pravnik Rajko Pirnat je za našo oddajo 24UR ZVEČER je dejal, da sam ne verjame, da gre za takšno zaroto, saj da bi se v takšnem primeru vsi vpleteni izpostavili temu, da bi storili kaznivo dejanje. Meni, da se slednjega dobro zaveda in ter da je Zdolšek besede izrekel kot odvetnik predsednika vlade. "Menim pa, da na tem ni mogoče utemeljevati obrambe premierja."
Poudaril je tudi, da gre za ovadbo, ki jo je Policija na podlagi preiskovalnih dejanj vložila po uradni dolžnosti. "Takšna ovadba je resno dejanje, utemeljeno na ugotovljenih dejstvih. To ni ovadba, ki bi jo kdo vložil brez utemeljenih razlogov," je prepričan. Meni pa tudi, da bi moral premier v primeru, da tožilstvo na podlagi podane ovadbe vloži tudi obtožni predlog ali obtožnico, razmisliti o tem, ali bi odložil svojo funkcijo. Ni pa, kot je poudaril, tega dolžan narediti.
Nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je decembra 2022, ko je tudi odstopila s funkcije, Komisiji za preprečevanje korupcije in tožilstvu naznanila očitke o političnih pritiskih na Policijo. Kot je pozneje izpostavila na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ, je bila deležna pritiskov s strani predsednika vlade.
Kot je takrat dejala Bobnarjeva, je Golob od nje zahteval "ravnanja, ki so bila nedopustna in nesprejemljiva, ker se je neposredno vmešaval v kadrovanje v Policiji". "Da bi jaz ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo. Izhajal je iz stališča, da lahko to zahteva od mene zato, ker je on predsednik vlade, na kar pa kot ministrica seveda nisem mogla pristati," je povedala na zaslišanju.
KOMENTARJI (2037)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.