Vlada je za danes sindikate javnega sektorja povabila na pogajanja o predlogu ukrepov na področju plač v javnem sektorju za prihodnji dve leti. Kako bodo ravnali v sindikatih, bo več znanega danes, ko se bosta sestala tako predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja kot pogajalska skupina sindikatov, ki jo vodi Janez Posedi.
"Zaenkrat še ne morem povedati, ali se bomo pogajanj udeležili. Ob 12. uri imamo sestanek, na katerem se bomo odločali, ali današnja pogajanja sprejemamo kot takšna ali kot nadaljevanje pogovorov, ki so bili zadnjič prekinjeni zaradi premierjevega odhoda na Kitajsko," nam je povedal Posedi in pojasnil, da težko ocenjuje, kakšen bo odziv.
"Moj predlog vsekakor bo, da nadaljujemo s pogovori, da ugotovimo, ali dejansko prav razumemo vlado. Kot sem namreč sam razumel, gre za to, da izbiramo med tem, ali nam odrežejo levo ali desno roko. To je težava. Imate namreč ljudi, ki pišejo z desno roko, in takšne, ki z levo. Težko se je odločiti, ker sta nabor in teža ukrepov takšna, da ne obremenita vseh enakomerno," je še kritičen Posedi. Ob tem poudarja, da je treba ugotoviti, kakšna je struktura ljudi, ki jih to najbolj prizadene. "Nič nismo slišali o tem, kaj se bo zgodilo direktorjem in funkcionarjem, zato kaže, da bo vse breme padlo samo na zaposlene."
Posedi še priznava, da popolnoma razumejo "makroekonomsko zadrego, da pa posameznik, ki dela, s tem nima nič". Pri tem je omenil veliko število mladih v javnem sektorju, ki imajo kredite in druge obveznosti. "Če se nekdo enostransko odloči, da ti bo nekaj vzel, pa si v resnih težavah."
Na vprašanje, s kakšnimi izhodišči bodo odšli na pogajanja, če se bodo odločili za to, je Posedi odgovoril, da še nimajo izoblikovanih. "Situacije so namreč po različnih dejavnostih zelo različne. Treba je ugotoviti, kako to uskladiti, oziroma ali je to sploh možno."
Drastični ukrepi
Vlada namerava s predlaganimi ukrepi namreč sredstva za plače zaposlenih v javnem sektorju v letu 2011 glede na leto 2010 zmanjšati za pet odstotkov. Če pa bi obveljal t. i. spontan scenarij in bi ostali pri dogovorjenem ter dokončno izvedli plačno reformo, bi v prihodnjem letu sredstva za plače v javnem sektorju glede na letos porasla za šest odstotkov.
Konkretne predloge ukrepov vlada navaja v izhodiščih za pogajanja. Med ukrepi predlaga zamrznitev dokončne izvedbe plačne reforme, torej izplačila tretje in četrte odprave plačnih nesorazmerij, zamrznitev napredovanj in podaljšanje neizplačevanja redne delovne uspešnosti.
Med drugim pa vlada razmišlja o možnosti neizplačila regresa za letni dopust in znižanju nekaterih povračil, denimo za prevoz na delo, prehrano, odpravnine. Alternativne možnosti vidi tudi v linearnem znižanju plač zaposlenih v javnem sektorju oz. znižanju njihovega števila.
Po vladnih načrtih naj bi sicer pogajanja potekala do konca julija.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.