''Notranja ministrica Katarina Kresal je danes obvestila predsednika vlade Boruta Pahorja, da nepreklicno odstopa s tega položaja. Predsednik vlade Borut Pahor njeno odločitev razume in jo spoštuje. Predsednika državnega zbora Pavla Gantarja bo v zakonitem roku uradno obvestil o njenem odstopu,'' so zapisali v kabinetu predsednika vlade.
Pahor se bo o tem, kako naprej, posvetoval in odločil v naslednjih dneh, najpozneje do seznanitve parlamenta z odstopom notranje ministrice, so še sporočili.
Kavčič: Odstopi naj tudi kot predsednica stranke
Podpredsednica stranke LDS in nekdanja prva tožilka Zdenka Cerar pravi, da je prav, da je Katarina Kresal danes odstopila z mesta notranje ministrice. Kresalova ne more biti na mestu ministrice ob tem, kar je povedala protikorupcijska komisija in računsko sodišče, je dejala Cerarjeva.
Še bolj jasen pa je bil njen protikandidat na kongresu stranke LDS Blaž Kavčič, ki pravi, da bi morala Kresalova odstopiti tudi z mesta predsednice stranke.
''Vsakemu je jasno, da katera koli stranka težko deluje s predsednikom, ki mu je utemeljeno očitano tako dejanje. Jaz verjamem, da bo gospa Kresalova znala odreagirati primerno tej situaciji,'' je dejal Kavčič.
Po mnenju LDS je trenutno sicer prav, da tudi po odstopu Kresalove ostanejo v vladi, je dejal predsednik sveta stranke LDS Anton Anderlič. V prihodnje pa je, kot pravi, vse odvisno od Pahorja in delitve resorjev. Anderlič napoveduje sklic sveta stranke za ta ali prihodnji mesec.
"Stranka je neodvisna od posameznih potez, ki se dogajajo na ministrskih mestih," je poudaril Anderlič. Kot pojasnjuje, gre v tem primeru za željo Kresalove, ki je tudi predsednica LDS, da preveri zaupanje med člani sveta stranke. Kot napoveduje, bo prihodnji teden jasno, ali bo sejo sveta sklical za konec tega ali začetek prihodnjega meseca. Na njej bo po njegovih besedah pogovor tekel o vseh okoliščinah, ki so povezane tudi z odstopom Kresalove.
Ob tem poudarja, da odstop ministrice ne pomeni direktnega poziva k odhodu stranke iz koalicije. To po njegovih zagotovilih ta trenutek tudi ni vprašanje, o katerem bi razpravljali. Je pa, kot pravi, treba zdaj ugotoviti, kako naprej. Po njegovem mnenju je vse odvisno predvsem od premierja, kako bo ocenil potezo odstopa in ali lahko ministrsko mesto zapolni s kom iz LDS.
Na vprašanje, ali bodo sami predlagali kakšnega kandidata in ali se bodo potegovali za to mesto, je odgovoril, da se stvari dogajajo zaporedno, da se je "danes zgodilo to, jutri je nov dan". Anderlič sicer ocenjuje, da imajo nekaj kandidatov iz ali blizu LDS, ki bi lahko nasledili Kresalovo, a o imenih še niso govorili. Sam, kot je zatrdil, tega mesta ne bi bil pripravljen prevzeti.
SDS: Odstop Kresalove prepozen
V SDS so sicer že pred njenim odstopom napovedovali vnovično interpelacijo, če Kresalova ne bi odstopila ali če teh postopkov ne bi sprožil predsednik vlade Borut Pahor.
''Glede na ugotovitve računskega sodišča in komisije za preprečevanje korupcije je odstop Katarine Kresal edina možna odločitev, žal pa se je odstop zgodil prepozno. Ker se je Pahorjeva vlada v tem mandatu več ukvarjala sama s sabo kot pa z vodenjem države, je Slovenija danes v nezavidljivem položaju, ki nas stane 10 milijonov evrov na dan. Zato pričakujemo čimprejšnji dogovor glede datuma volitev in čim bolj normalno delovanje vlade v tem obdobju,'' pa so zapisali v odzivu po njenem odstopu.
V SDS so tudi prepričani, da morebitna odpoved pogodbe ministrstva za notranje zadeve Ram Investu za prostore za NPU ugotovljenega koruptivnega dejanja v ničemer ne spremeni, prav tako ne odgovornosti Kresalove in Pahorja zanj. Če pa se bo pogodba kljub vsemu odpovedala ali spremenila, pa pričakujejo, da se bo spremenila tako, da bo ministrstvo po plačilu zadnjega obroka lastnik stavbe.
Ministričino odločitev so pozdravili v Zares. Ob tem so poudarili, da so aprila lani ob obravnavi druge interpelacije zoper Kresalovo opozorili, da bi v primeru negativnega mnenja računskega sodišča morala odstopiti z mesta ministrice.
Za Pahorjev odstop SLS in Erjavec
Tudi podpredsednik SLS Franc Bogovič kot edino pravilno ocenjuje odločitev Kresalove za odstop. Po njegovih besedah je bilo tudi zanjo nemogoče zdržati v takšni situaciji. "Več kot očitno gre za očiten prekršek, ki se pač v politiki, predvsem pa politiku, ki je minister za notranje zadeve, ne sme zgoditi," je poudaril.
O odstopu pa bi moral po Bogovičevih besedah razmisliti tudi predsednik vlade Borut Pahor, "glede na to, da se je zdaj več kot očitno pokazalo, da je tudi sam dal napačno oceno situacije, na katero je bilo opozorjeno in tudi podkrepljeno v parlamentu z interpelacijami". Kot poudarja Bogovič, je skrajni čas, da se na novo postavi razmerje v parlamentu in kredibilno vlado, zato se zavzema za predčasne volitve.
Vodja PS SLS Jakob Presečnik pa kot prvo prihodnjo potezo pričakuje sklic sestanka predsednikov in vodij poslanskih skupin parlamentarnih političnih strank. ''Zato pozivam predsednika vlade Boruta Pahorja, da še danes skliče ta sestanek, na katerem se je treba dogovoriti, kako naprej – tako glede skorajšnjega predloga kandidata za predsednika državnega zbora kot predvsem glede termina predčasnih državnozborskih volitev,'' še pravi Presečnik, ki sedanje stanje v vladni koaliciji ocenjuje kot res privlečeno do absurda.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je dejal, da je nepreklicni odstop Kresalove pričakoval že v torek. Bolj problematično se mu zdi to, da predsednik vlade v torek ni sprejel ponujenega odstopa ministrice, "kar kaže na to, da podpira korupcijo, da ni kredibilen".
Po Erjavčevem mnenju bi bilo tako prav, da bi Pahor "danes vrnil mandat predsednika vlade in s tem povzročil, da bi čim prej prišli do predčasnih volitev". Po njegovem mnenju so namreč zadeve pripeljale tako daleč, da niti vlada niti njen predsednik nimata več kredibilnosti.
Dodatna izdaja s strani Kresalove
Da je bil za odstop Kresalove skrajni čas, je prepričan tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič. Kot pravi, je Kresalova očitno ugotovila, da ji slepilni manever, ki sta ga opravila skupaj s premierjem Pahorjem, enostavno ni uspel. "Mislim, da je šla ministrica Kresalova čez vse okvire in je vendarle njen odstop posledica tega, da enostavno ni mogla več metati peska v oči," pravi predsednik SNS.
Ob tem upa, da bo Pahor na njeno mesto postavil pametnega kandidata, v kar pa Jelinčič dvomi. "Glede na to, da sta to igro igrala skupaj, je sedaj prišlo še do dodatne izdaje s strani Katarine Kresal. Bomo pa videli, kaj se bo sedaj zgodilo z njo – ali se bo vrnila na poslanski sedež ali pa bo odšla takoj iz parlamenta kakor tudi iz države," je še dejal.
Po mnenju vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča je Kresalova z odstopom ravnala odgovorno. "Če je nekaj narobe, je treba odgovarjati, in če je nekdo vpleten, je treba potegniti ustrezne poteze," poudarja Žnidaršič. Ob tem pravi, da je zdaj vse odvisno od predsednika vlade, "a če bo šlo tako naprej, bo Pahor res kmalu bolj osamljen".
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.