
Obrambna ministrica Andreja Katič je po današnji seji vlade pojasnjevala tudi sestanek z državnim sekretarjem Metodom Dragonjo, vodstvom SDH in prvim nadzornikom HSE, ki je konec lanskega leta potekal na obrambnem ministrstvu. Katičeva pravi, da je na njem dobila pojasnila po vladni razpravi o načrtu upravljanja državnih naložb.
O sestanku so ta teden pisale Slovenske novice, na njem pa so bili poleg Katičeve in državnega sekretarja na finančnem ministrstvu Dragonje prisotni še prvi mož Slovenskega državnega holdinga (SDH) Marko Jazbec, članica uprave SDH Nada Drobne Popovič in prvi nadzornik Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Miloš Pantoš. Kabinet ministrice je sestanek po navedbah ministrstva za obrambo prijavil kot lobistični stik.
Ministrica je po seji vlade povedala, da sestanka ni predlagala sama, temveč je do njega prišlo na predlog Dragonje. Slovenske novice, ki se sklicujejo na neimenovane vire, medtem pišejo, da je sestanek zahtevala sama. Dragonja sicer danes primera ni želel komentirati.
Povod za sestanek je bila ministričina razprava na seji vlade sredi decembra, ko je ministrska ekipa podala soglasje k načrtu upravljanja kapitalskih naložb za leto 2016, ki ga je pripravil SDH, in določila tudi merila uspešnosti SDH. Kot je danes povedala Katičeva, je takrat izpostavila, da med kriteriji pogreša, na kakšen način se bo presojala uspešnost SDH pri imenovanju "kompetentnih kadrov na odgovorna delovna mesta". Ob tem se je sklicevala na pisanje medijev, da so na nekaterih vodilnih mestih v državnih podjetjih sporni kadri.
Ob tem je povedala, da sta bila konkretno omenjena tudi HSE, ki ga vodi Blaž Košorok, in Termoelektrarna Šoštanj (Teš), ki jo po novem vodi Arman Koritnik. Katičeva sicer prihaja iz Šaleške doline, bila pa je tudi direktorica občinske uprave v Velenju.

'Morda naivno sem na sestanek pristala'
Kot je dejala Katičeva, jo je po seji Dragonja prosil, če lahko pride na sestanek. "Morda naivno sem na sestanek pristala," je ob tem povedala. Pojasnila je, da na njem niso govorili o konkretnih primerih, niti niso sprejeli nobenega sklepa. V SDH in HSE so ji zgolj predstavili svoja stališča. Slovenske novice medtem navajajo, da je Katičeva na seji vlade HSE očitala, da izčrpava Šaleško dolino, zahtevala pa naj bi celo menjavo nadzornikov in poslovodstva HSE. To sicer na ministrstvu zanikajo.
Katičeva je danes na vprašanje, ali ne gre v tem primeru za poseganje politike v gospodarstvo, ki ni skladno s smernicami korporativnega upravljanja, ponovila, da je bil sestanek sklican na zahtevo Dragonje. Glede njene razprave na vladi ob točki o načrtu in merilih upravljanja državnih naložb pa je dejala, da ministri na seji odločajo o gradivu iz različnih resorjev. "Razen če ne smemo reči ničesar o nobenem drugem gradivu. Samo potem ne vem, če je to tudi demokratična družba," je pristavila.
Kabinet predsednika vlade: Na Dragonjevo pobudo organizirano srečanje na obrambnem ministrstvu
Pojasnilo glede sestanka na ministrstvu za obrambo so poslali tudi iz kabineta predsednika vlade Mira Cerarja. Navedli so, da na omenjeni seji vlade ni bilo mogoče odgovoriti na vsa vprašanja ministrice, zato je bilo na Dragonjevo pobudo organizirano omenjeno srečanje na obrambnem ministrstvu, na katerem so izmenjali poglede na vodenje HSE in Teša. Dodali so še, da je bila s tem ministrici dana možnost, da je najbolj odgovornim za izboljšanje korporativnega upravljanja podala svoje mnenje.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je danes po koalicijskem srečanju ocenil, da ta sestanek na obrambnem ministrstvu "ni najbolj modra poteza", saj se o tem lahko pogovorijo tudi na vladi.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.