Pogajalci v javnem sektorju po skoraj štirih urah intenzivnih usklajevanj še niso našli kompromisne rešitve. Pogajanja bodo nadaljevali v torek, do takrat naj bi se do vladne ponudbe opredelili tudi reprezentativni sindikati. Napoved o splošni opozorilni stavki 30. januarja tako ostaja.
Stavkovni odbor se je bil pripravljen pogajati le o drugi stavkovni zahtevi, od zahteve za izpolnitev dogovora o uskladitvi izhodiščnih plač s 1. januarjem 2008 za ugotovljeno razliko med predvideno in dejansko inflacijo (3,5 odstotka) pa ne odstopa.
Kot je pojasnil vodja stavkovnega odbora Doro Hvalica, vlada prvo zahtevo sprejema v celoti. To po njegovih besedah pomeni, "da bomo zaposleni v javnem sektorju upravičeni do rasti osnovnih plač s 1. januarjem 2008 v skladu s povečano rastjo inflacije v letu 2007 - po vladinih izračunih je to 3,4 odstotka, po našem še vedno 3,5 odstotka". Glede druge stavkovne zahteve pa je vlada predlagala "zanimive" rešitve, do katerih se bodo v sindikatih opredelili do torka.
Virant ostaja optimističen
Glavni vladni pogajalec z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja, minister za javno upravo Gregor Virant, je pojasnil, da je vladna stran pristala na uskladitev plač za 3,4 odstotka pod pogojem, da sindikati pristanejo na določeno dinamiko odprave plačnih nesorazmerij oz. plačnih dvigov po novih kolektivnih pogodbah dejavnosti in poklicev. Vlada je po ministrovih besedah pripravljena na kompromis, če povišanje plač ne bi preseglo rasti produktivnosti.
Predlaga, da se prva četrtina povišice izplača s prvim izplačilom po vstopu v nov plačni sistem, pri čemer vlada vstop v nov plačni sistem predvideva s 1. junijem. Drugi obrok povišice bi v skladu z zadnjim predlogom vlade izplačali s 1. januarjem 2009, tretjega s 1. januarjem 2010 in zadnjega s 1. septembrom 2010. Hvalica meni, da je nesprejemljivo čakati do leta 2010.
Minister je poudaril, da vlada ne pristaja na poračun od 1. januarja 2008, ne glede na to, kdaj bodo sklenjene kolektivne pogodbe posameznih dejavnosti in poklicev. Poračun po ministrovih besedah tehnično ni izvedljiv in je tudi pravno vprašljiv, ker še niso podpisane pogodbe. "Težko si predstavljam, kako bi se lahko danes dogovorili za poračun nečesa, kar še ni dogovorjeno." Ob tem je Virant dejal, da bi v tem primeru tudi skupna rast plač preveč presegla rast produktivnosti.
V ponudbo je vladna stran vključila tudi varovalko, da rast plač v javnem sektorju v posameznem letu ne bi presegla rasti produktivnosti za več kot 0,5 odstotka. "S sindikati se strinjamo, da je bila rast plač v javnem sektorju od leta 2002 zaradi čakanja na nov plačni sistem nikakršna, razen v vzgoji in izobraževanju," je še dodal.
Po Virantovih besedah je mogoče, da bi v nov plačni sistem sindikati vstopali posamično, ko bo sklenjena kolektivna pogodba za dejavnost ali poklic. Pogoj za to pa je veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor, ki jo mora podpisati večina reprezentativnih sindikatov. Nato pa bi lahko katera koli dejavnost ali poklic, ki bi podpisal svojo kolektivno pogodbo, vstopil v nov plačni sistem.
Priprave na stavko so še vedno v teku
Današnja pogajanja za napovedano stavko po besedah Hvalice ta trenutek ne pomenijo še ničesar. "Stavka ostaja napovedana, priprave na stavko dovolj intenzivne, pripravljenost zanjo tudi. Če bodo v drugem pogajalskem krogu postavljeni drugačni pogoji, pa bomo takrat odločali o tem," je napovedal vodja stavkovnega odbora.
Minister pa po pogajanjih še vedno ostaja optimist, da stavke ne bo.
Sindikati poleg uskladitve izhodiščnih plač s 1. januarjem 2008 za ugotovljeno razliko med predvideno in dejansko inflacijo, kar je po izračunih vlade 3,4 odstotka, po sindikalnih pa 3,5 odstotka, zahteva uveljavitev določil zakona o sistemu plač v javnem sektorju, kolektivne pogodbe javnega sektorja in aneksov oz. kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev s 1. januarjem 2008 ne glede na to, kdaj bodo ustvarjeni tudi formalni pogoji zanje.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.