Henleyjev indeks potnih listov, ki temelji na podatkih Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov (IATA), od leta 2006 redno spremlja potovanje najbolj prijaznih potnih listov na svetu. Najnovejši rezultati za leto 2022 kažejo neprimerljivo raven svobode za najvišje uvrščeni državi – Japonsko in Singapur – ter tudi največjo globalno vrzel v svobodi potovanj, kar jo je indeks zabeležil v zadnjih 17 letih.
Ta naraščajoča vrzel v mednarodni mobilnosti med najbogatejšimi in najrevnejšimi državami se je še posebej pokazala ob koncu preteklega leta, ko je svet zaradi naraščanja okužb, povezanih z novo različico omikron, začel sprejemati vse strožje potovalne ukrepe. Številne države so tako na primer omejile potovanja iz številnih afriških držav. Generalni sekretar Združenih narodov je takratne ukrepe zoper afriške države označil celo za "apartheid v potovanjih".
A v luči podatkov slabih dveh desetletij, se je svoboda pri potovanjih kljub zadnjemu upadu še vedno močno izboljšala. Po izračunih podjetja je leta 2006 oseba brez vizuma v povprečju lahko obiskala le 57 držav po vsem svetu, danes pa se je ta številka skoraj podvojila in znaša 107.
Vendar pa te svoboščine uživajo predvsem Evropa, Severna Amerika in bogatejše azijske države. Imetniki potnih listov iz držav, kot so Angola, Kamerun in Laos, lahko vstopijo v le okoli 50.
Slovenski potni list odpre vrata do 181 destinacij, afganistanski do le 26
Na sam vrh lestvice sta se uvrstila Japonska in Singapur. Potni listi prebivalcev teh dveh azijskih držav tako omogočajo dostop do največ svetovnih destinacij. Brez predhodne pridobitve vizuma lahko tako potujejo v kar 192 različnih držav. To je kar 166 destinacij več, kot jih imajo države, ki se uvrščajo na sam rep lestvice. Afganistanski prebivalci lahko namreč potujejo v le 26 različnih držav, ne da bi predhodno pridobili vizum.
Sicer pa pričakovano na seznamu prevladujejo evropske države. Nemčija je na drugem mestu izenačena s sicer še eno azijsko državo, Južno Korejo. Obe lahko brez večjih omejitev vstopata v kar 190 različnih držav. Sledijo jima Finska, Italija, Luksemburg in Španija z oceno 189.
Na letošnjem seznamu so se za eno mesto povzpele Francija, Nizozemska in Švedska, ki so se na četrtem mestu pridružile Avstriji in Danski. Peterica lahko brez pridobitve vizuma potuje v 188 različnih držav. Na peto mesto pa sta se z oceno 187 uvrstili Portugalska in Irska.
Sledijo Združene države Amerike in Združeno kraljestvo, ki so od leta 2014, ko so zasedali prvo mesto, padli precej nižje na lestvici. Tokrat sta se nekoliko okrepili in se od zadnjega seznama dvignili k Švici, Norveški, Belgiji in Novi Zelandiji.
Na sedmo mesto so se uvrstile Avstralija, Kanada, Češka, Grčija in Malta (185), na osmo Madžarska in Poljska (183), na deveto pa Litva in Slovaška (182). Slovenija je tako kot Estonija in Latvija zbrala 181 točk. S tem se je uvrstila na deseto mesto.
Najboljši potni listi v letu 2022 in število destinacij, ki jih omogočajo:
1. Japonska, Singapur (192)
2. Nemčija, Južna Koreja (190)
3. Finska, Italija, Luksemburg, Španija (189)
4. Avstrija, Danska, Francija, Nizozemska, Švedska (188)
5. Irska, Portugalska (187)
6. Belgija, Nova Zelandija, Norveška, Švica, Združeno kraljestvo, ZDA (186)
7. Avstralija, Kanada, Češka, Grčija, Malta (185)
8. Poljska, Madžarska (183)
9. Litva, Slovaška (182)
10. Estonija, Latvija, Slovenija (181)
Na dnu lestvice so se medtem znašle številne revnejše države. Na 104. mesto se uvršča Severna Koreja, katere prebivalci lahko brez vizuma obiščejo le 39 destinacij, sledita Nepal in Palestina, ki sta zbrala dve točki manj, Somalija s 34 točkami in Jemen s 33. Na 108 mestu je z 31 točkami Pakistan, sledi Sirija (29), točko manj pa je zbral Irak. Afganistan se je uvrstil na zadnje, 111. mesto. Potni list te države brez namreč brez vizuma odpira vrata do le 26 različnih destinacij.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.