Vlada se je za obravnavo in sprejem predloga interventnega zakona odločila po tem, ko je predsednik Liste Pozitivna Slovenija in najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Zoran Janković v ponedeljek pisal pismo predsedniku sedanje vlade Borutu Pahorju. Zaradi želje po čimprejšnji stabilizaciji javnih financ je Janković predlagal, naj vlada zakon vloži po nujnem postopku, saj le ta omogoča sprejem in uveljavitev zakona do konca leta.
Danes sprejeti predlog zakona med drugim določa, da se v letu 2012 ne bodo usklajevali transferji posameznikom in gospodinjstvom, pokojnine in drugi prejemki ter plače javnih uslužbencev in funkcionarjev. Višina regresa za javne uslužbence in funkcionarje za leto 2012 ostane pri 692 evrih, v veljavi pa bodo ostale tudi omejitve napredovanj javnih uslužbencev v letu 2012. Plače funkcionarjev se bodo znižale za 4 odstotke osnovne plače.
Sprejeti zakon o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012 se od tistega, ki ga je Pahorjeva vlada že 6. oktobra vložila v državni zbor, razlikuje v dveh določilih. Natančneje so pojasnjeni postopki odločanja o pravicah iz javnih sredstev v letu 2012, dodatno pa je določeno, da do uveljavitve rebalansa proračuna države za leto 2012 na predlog ministra za finance vlada lahko zadrži izvrševanje posameznih izdatkov proračuna.
S tem zakonom torej vlada predlaga tiste nujne ukrepe, ki bodo kratkoročno pripomogli k zmanjšanju tveganja za stabilnost javnih financ. Predlog zakona je začasne narave in velja za leto 2012. Nujnost sprejema tega zakona narekuje stanje na finančnih trgih, zahteve Evropske komisije po še hitrejši konsolidaciji javnih financ in navsezadnje tudi želja, da Slovenija ostane stabilna in socialna država.
V vladi so v sporočilu za javnost zapisali še, da so predlagani ukrepi interventni ukrepi nujni in z njimi ni mogoče odlašati, saj bo v nasprotnem primeru zaradi večjih javnofinančnih odhodkov oteženo izvrševanje proračuna za leto 2012.
Janković ponudil kompromisno rešitev
Predlog sicer še ne vsebuje kompromisne rešitve, ki jo je Janković napovedal v pismu sindikatom javnega sektorja. Predlagal je namreč, da bi odložili napredovanja javnih uslužbencev le za pol leta in ne za eno leto, kot predvideva vladni predlog.
Besedilo zakona bo sicer možno spreminjati med parlamentarno proceduro, omenjeno kompromisno rešitev pa so že podprli tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Branimir Štrukelj. Kot pogoj so navedli, da jim je Janković obljubil, da po sprejemu interventnega zakona v letu 2012 ne bodo enostransko posegali v plače javnih uslužbencev, kar je bila vseskozi zahteva konfederacije. Ta pričakuje isto zavezo tudi od ostalih poslanskih skupin v državnem zboru.
Pogajalska skupina dela sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Drago Ščernjavič, pa predlaga sestanek z začasnimi vodji poslanskih skupin novega sklica, na katerem bi predstavili tudi svoje poglede in predloge. V pismu, ki so ga naslovili na predsednika DZ Ljuba Germiča, prosijo, naj na sestanek povabi tudi predstavnike vlade in predsednike parlamentarnih strank.
Predsednik konfederacije sindikatov Pergam Janez Posedi pa je povedal, da je Jankovićev pristop neresen. "To, da je šel gospod Janković v interakcijo z eno od sindikalnih skupin, kaže na to, da nima namena resno delati na problemih, ki jih imamo v naši družbi," je poudaril nekdanji predsednik pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja.
Predlog interventnega zakona podpirajo v Pozitivni Sloveniji, SD in SLS
Začasni vodja poslanske skupine SD Samo Bevk je pojasnil, da ima interventni zakon njihovo podporo, vendar bodo o tem še razpravljali na seji poslanske skupine, ki bo v sredo pred ustanovno sejo DZ. SD po njegovih besedah še pričakuje, da bo izredna seja glede tega sklicana v četrtek ali petek, torej po konstituiranju DZ.
Predsednik Liste Virant Gregor Virant je dejal, da je Jankoviću povedal, da bodo zakon podprli, če bo usklajen z obema skupinama sindikatov javnega sektorja. Če pa tega soglasja ne bo, so se kljub temu pripravljeni pogovarjati o posameznih rešitvah.
V SDS so pojasnili, da bodo predlog še preučili, prvak DeSUS Karl Erjavec pa je vnovič pojasnil, da DeSUS interventnega zakona ne bo podprl, če bo posegal v pokojnine.
Bodo pa interventni zakon podprli v SLS. Kot so navedli, je tak zakon nujen in neizogiben za javne finance, pričakujejo pa, da bo dosledno in v celoti varčevalno naravnan.
V NSi so napisali, da interventnega zakona še nimajo na mizi, zavedajo pa se, da je nujen. Kljub temu poudarjajo, da bodo zakon podprli le v primeru, da bo usklajen s socialnimi partnerji in bo užival njihovo soglasje, prav tako mora prispevati k uravnoteženju proračuna.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.