Cvikla skrbi sanacija Janševega mandata
Milan M. Cvikl (LDS) je predsednika vlade vprašal, kako ocenjuje ustreznost načrtovanja in trošenja davkoplačevalskega denarja v mandatu sedanje vlade. Analize naj bi namreč kazale, da bo treba leta 2009 "zaradi vaših davčnih daril in neracionalne porabe izvajati sanacijo vašega mandata". Cvikl Janši očita, da je "le dva tedna po sprejemu proračunov dejal, da bo treba v letu 2009 znižati obseg javne uprave, racionalizirati socialne transfere in dati manj denarja za pokojnine ter tako prihraniti 600 milijonov evrov".
Janša: Insinuacije brez podlage
Janša mu je odgovoril, da "gre za insinuacije, ki nimajo realne podlage ne v aktualnem stanju ne v številkah ne v trendih". Janša bi si želel, "da bi bile te navedbe končno podkrepljene z nekimi verodostojnimi številkami". "To, kar smo zdaj slišali, je približno isto, kar piše v nekem nekoč tajnem dokumentu in za kar sam guverner Banke Slovenije pravi, da je to praktično neverjeten scenarij". Če bi bilo stanje takšno, "kot ga ocenjuje Cvikl, Slovenija danes ne bi bila članica Evropske monetarne unije". Pri merilih za izpolnjevanje pogojev za vstop v območje evra namreč ni bilo pomembno le sedanje stanje, ampak se je ocenjevalo tudi trende. "Noben od teh katastrofičnih scenarijev ne bo realiziran," še poudarja predsednik vlade.
Dobro blago se samo hvali
Poslanca Jožefa Horvata (NSi) pa je zanimalo, kako vlada ocenjuje trenutne gospodarske in politične razmere v Sloveniji "po uspešnem prevzemu evra in sprejetju večjega dela reformnih ukrepov". Po Horvatovih navedbah je Slovenija v tretjem četrtletju 2006 zabeležila "rekordno 5,6-odstotno gospodarsko rast, kar je največ v zadnjih šestih do sedmih let".
Kot je odgovoril premier, je sedanje gospodarsko stanje "solidno", rezultati so primerjalno gledano za dveletno obdobje boljši, kot so bili "kdajkoli prej v samostojni državi, in Slovenija je ocenjena kot politično stabilna država". Govorjenje o tem, kako se Slovenija zadolžuje, naj ne bi imelo nobene realne osnove. "Slovenija je med najmanj zadolženimi evropskimi državami, samo nekaj jih je manj zadolženih," je poudaril Janša.
Meja maastrichtskih kriterijev je 60 odstotkov bruto domačega proizvoda, Slovenija pa je po Janševih trditvah pod 30 odstotki in "ta odstotek znižuje". Državna poroštva za najem posojil po premierjevem mnenju ne ogrožajo stabilnosti.
Vprašanja o helikopterjih in oklepnikih
Po mnenju Mirana Potrča (SD) se v javnosti ustvarja dvom, ali vlada vedno dosledno spoštuje zakone in skrbno gospodari z javnimi sredstvi. V zadnjem času se ta vprašanja in pomisleki nanašajo na ravnanje ministra za zdravje Andreja Bručana pri zagotavljanju nujne medicinske pomoči s helikopterji, na ravnanje obrambnega ministra Karla Erjavca v zvezi s pogoji nabave oklepnikov ter na odločitve ministra Zvera, da mariborski škofiji izplača več kot osem milijonov evrov odškodnine.
Vlada se trudi ravnati maksimalno zakonito in po logiki dobrega gospodarja, odgovarja Janša. "Ne trdim, da nismo nikoli naredili nobene napake. Je pa neka temeljna razlika med ravnanjem sedanje vlade in večino prejšnjih. To pa je to, da ko se napaka odkrije, jo skušamo tudi v dobri volji in po najboljših močeh odpraviti in popraviti."
Tako je vlada denimo v primeru helikopterskih prevozov, potem ko je prišlo do kolizije različnih zakonskih predpisov, svojo odločitev popravila. Odškodnina mariborski škofiji je bila izplačana zaradi zavlačevanja z denacionalizacijo, odločitev glede nabave oklepnikov pa ni bila niti odločitev vlade niti državnega zbora. To je odločitev prejšnjega mandata, opozarja Janša. Sicer pa je pred dnevi ministrstvo za obrambo odpravilo vsake zadržke, saj so si člani odbora za obrambo lahko ogledali pogodbe o nakupu oklepnikov.
Kako podeljujejo državljanstva?
Poslanec SNS Zmago Jelinčič je želel izvedeti, kako se v Sloveniji dodeljujejo državljanstva. V zadnjem času je bilo kar nekaj hude krvi, ko je nek egiptovski državljan dobil slovensko državljanstvo potem, ko je izvajal hud teror nad družino, je ponazoril Jelinčič.
Po Janševem mnenju v Sloveniji na splošno ne prihaja do nekih diskriminatornih ali poljubnih odločitev glede podeljevanja državljanstva. Zakonodaja je bila pred kratkim spremenjena in zdaj dokaj ustrezno ureja podeljevanje tega statusa. Res pa je, da te spremembe ne veljalo za nazaj, je odgovoril Jelinčiču. Glede egiptovskega državljana pa je dejal, da ga preverjajo ter da je šlo za podelitev državljanstva na podlagi izpolnjevanja pogojev po poroki s slovenskim državljanom oziroma državljanko.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.