Včeraj je odjeknila novica, da so ZDA za informacije, ki bi pripeljale do aretacije treh slovenskih državljanov, domnevnih trgovcev z drogami, razpisale nagrado v višini 5 milijonov dolarjev oz. 4,5 milijona evrov za vsakega. Danes so vodja oddelka ameriškega Urada za boj proti drogam (DEA) specialni agent Brian D. Boyle, regionalni direktor DEA za Evropo Kevin M. Scully in ameriški tožilec za okrožje Massachusetts Andrew E. Lelling preko videokonferenčnega klica predstavili podrobnosti.
Kot so povedali, so v program nagrad ameriškega State Departmenta za podatke o trgovcih z drogo dodali tri slovenske ubežnike: Michaela Karnerja, Alenko Karner in Matevža Karnerja.
Michaela Karnerja so opisali kot slovenskega trgovca z drogo, ki je domnevno odgovoren za proizvodnjo in distribucijo številnih odmerkov anaboličnih steroidov v ZDA. Karnerjeva organizacija – Mihael Karner v sodelovanju z Alenko Karner (Mihaelova žena) in Matevžem Karnerjem (Mihaelov brat) – nadzira proizvodnjo in distribucijo steroidov s pomočjo vrste proizvajalcev, trgovcev na debelo in preprodajalcev, ki imajo sedež v več državah v tujini, so dejali.
Od informatorja tako želijo predvsem podatke, kdaj in kje bodo Karnerji zapustili Slovenijo. V tem primeru bi jih v državi, na primer Italiji, ki ima z Združenimi državami Amerike sklenjen sporazum o izročanju, lahko aretirali.
Glede na to, da so Karnerji v Sloveniji svobodni ljudje, ki se lahko prosto sprehajajo po vsakdanjih opravkih, in proti katerim ne teče noben kazenski postopek, so ameriški preiskovalci morali odgovoriti tudi na očitek – ali z visoko nagrado pravzaprav namigujejo, da naj nekdo ugrabi Mihaela Karnerja, ga prepelje čez mejo in ga tam izroči kriminalistom.
Naj bomo jasni, da ne spodbujamo nikogar, da bi izvršil kriminalno dejanje v zameno za to nagrado. Tako da ne, ne želimo, da bi kdo ugrabil Karnerje in jih odpeljal iz države, so odgovorili.
Proti Mihaelu Karnerju, Alenki Karner in Matevžu Karnerju so bile leta 2010 vložene zvezne obtožnice na ameriškem zveznem sodišču za okrožje Massachusetts, v katerih Slovence obtožujejo distribucije in uvoza anaboličnih steroidov ter pranja denarja.
"Karnerji so vodili eno največjih mrež za distribucijo anaboličnih steroidov na svetu in dobavili na milijone odmerkov v ZDA," je povedal ameriški tožilec Lelling. "Nato so preko sistemov za obdelavo plačil, slamnatih podjetij in tujih bank oprali milijone nezakonito pridobljenih sredstev od trgovine z drogo."
Program nagrad ameriškega State Departmenta za podatke o trgovcih z narkotikih Narcotics Reward Program je sicer ustanovil kongres leta 1986 kot orodje v pomoč ameriški vladi pri odkrivanju in sojenju večjim kršiteljem ameriških zakonov o boju proti narkotikom, ki so odgovorni za dobavo na stotine ton nezakonitih drog v ZDA vsako leto. Med uspehe programa štejejo aretacije vodij organizacij preprodajalcev drog, članov terorističnih organizacij in vojaških poveljnikov, ki jim dejavnosti mednarodne trgovine z drogo predstavljajo glavni vir dohodka.
Avstrijsko ustavno sodišče pred leti ustavilo izročitev Karnerjev ZDA
Januarja 2012 so pripadniki avstrijske policije Cobra presekali mednarodno verigo preprodajalcev, ki naj bi jo vodila Slovenca, takrat 36-letni Mihael Karner in njegova 33-letna žena Alenka Karner. Tako so Karnerjevi čez noč pristali na seznamu največjih kriminalcev na svetu. Nalog za aretacijo je prišel iz Združenih držav Amerike, domnevno njihovega glavnega tržišča.
Avstrija je, najprej na prvi stopnji nato pa še na drugi, odločila, da jih bo z letalom poslala v ZDA. Franz Grossmann, tedanji odvetnik zakoncev Karner, je avstrijsko odločitev takrat komentiral: "Nekoliko žalostni smo, saj je s to odločitvijo avstrijsko pravosodje pokleknilo pred ameriškim."
A v zadnjem trenutku je avstrijsko ustavno sodišče ustavilo izročitev. Zakonca Karner sta po plačilu visoke varščine, kar 1.250.000 evrov, odkorakala na prostost in se vrnila v Slovenijo.
Karner je takrat v ekskluzivnem pogovoru povedal, da se lahko po svetu prosto giblje, čeprav se izogiba državam, ki imajo z Američani podpisan dogovor o izročanju. "To je večji del Zahodne Evrope in tudi Avstrija, Italija," jih je naštel leta 2013.
Karner se boji, da bi ga kdo zaradi obljubljene nagrade ugrabil
Včeraj smo govorili z Mihaelom Karnerjem, ki je doma, z družino v Ljubljani. Pred kamero zaradi odmevnosti, pravi, ne želi. Nam je pa v pisnem pogovoru pojasnil: "Predlagam, naj ZDA pošljejo vsaj nekaj denarja na Generalno policijsko upravo, saj jim oni kar naprej javljajo vse podatke o meni."
Zapisal je še, da se pred nikomer ne skriva in da želi, da se pred slovenskimi sodišči ugotovi, ali je kaj naredil narobe. Danes nam je odgovoril, da ne namerava zapustiti Slovenije, saj ni neumen. Na izjave ameriških organov, da je življenje v Sloveniji zaradi majhnosti utesnjeno (zaradi tega namreč predvidevajo, da bo Karner vendarle kdaj zapustil Slovenijo) je odgovoril, da gre za žaljiv odnos do naše države in pravosodja, ki le spoštuje ustavo, ta pa prepoveduje preganjanje ljudi za dejanja, ki pri nas niso kazniva. Kot je še dodal, se boji, da ga bi kdo zaradi obljubljene nagrade ugrabil.
Karner je v izjavi za Televizijo Slovenija dejal, da je nagrada, ki jo ponujajo ZDA, nejasna. Glede ponujene nagrade za informacije, ki bi privedle do njihove izročitve ZDA, če bi kdo od trojice potoval v tujino, je dejal, da je "edina legalna pot na območju Republike Slovenije ekstradikcija in nič drugega". "Vse drugo je ilegalno in zato kaznivo. Tudi nagovarjanje k temu je kaznivo," je dejal.
Anabolični steroidi, ki jih je prodajal, niso na seznamu prepovedanih substanc, predvideni so bili za rekreativce, njihova uporaba v profesionalnem športu pa je prepovedana, je po poročanju TV Slovenija še dejal Karner.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.