Po poročanju Dela je prenehala veljati prepoved odtujitve ali obremenitve 14 parcel na Viču, ki so jih povezovali z Mihaelom Karnerjem.
Karner je za 24ur.com sporočil, da so po sklepu sodišča umaknili odredbo na zemljišču na Viču, veliko 1,5 hektarja, kjer bo stala soseska Urbana oaza. Po njegovih besedah so bile podobne odločbe sprejete tudi na Hrvaškem in v Avstriji ter nobeno njegovo premoženje ni zaseženo. "Zadnja, avstrijska odredba poteče februarja," je dodal.
Po besedah njegovega odvetnika Marka Bošnjaka iz Odvetniške družbe Čeferin je sodišče že julija lani po pritožbi razveljavilo zamrznitev premoženja, domnevno povezanega s Karnerjem, preiskovalni sodnik pa je o zadevi vnovič odločal oktobra lani. Zadeva je po njegovih informacijah pravnomočna, saj se ni nihče pritožil.
Odvetnik Bošnjak je poudaril, da nepremičnine dejansko ne pripadajo Karnerju, temveč gre za premoženje, za katerega so Američani trdili, da je povezano z njim. S Karnerjem so po zamrznitvi nepremičnin uveljavljali številne razloge za pritožbo, med njimi tudi nepovezanost subjektov s Karnerjem. Sodnik pa je na koncu zavrnil ameriški predlog, ker so očitali nedovoljeno trgovino z anaboličnimi steroidi med leti 2000 in 2008, kar takrat v Sloveniji ni bilo kaznivo dejanje. Zato iz slovenskega vidika ni počel nič prepovedanega, je pojasnil njegov odvetnik.
Na vprašanje, ali bodo uveljavljali odškodnino, je Bošnjak odgovoril, da je bilo začasno zavarovanje premoženja res nezakonito, ampak bi bilo potrebno ugotoviti, ali je nastala škoda. Pojasnil pa je, da Karner sam ne more uveljavljati odškodnine, ker premoženje dejansko ni njegova last. Lahko bi mu sicer nastala nepremoženjska škoda, ker so ga takrat povezovali z nepremičninami in z nečednimi posli, vendar o odškodnini doslej niso razpravljali. Karner je dejal, da verjetno ne bo zahteval odškodnine.
Kolikšna je vrednost premoženja, Bošnjak ne ve. Je pa pojasnil, da so Američani zahtevali tudi zaseg porscheja, ki ni bil v lasti Karnerja. Zato je preiskovalni sodnik njihovo zahtevo glede avtomobila že takoj zavrnil. Ostalo pa so zemljišča.
ZDA so zahtevale izročitev
Karnerja in njegovo soprogo Alenko so na zahtevo Američanov aretirali decembra 2010 v Avstriji. ZDA so zahtevale njuno izročitev, a so ju po zavrnitvi izročitve s strani avstrijskega ustavnega sodišča aprila 2012 izpustili po plačilu varščine.
Karner je danes pojasnil, da se trenutno v Sloveniji bori proti avstrijskemu sklepu o izročitvi. Meni, da je izročitev nedopustna zaradi nesorazmernosti zagrožene kazni, kot je v njegovem primeru. V Avstriji mu namreč grozi največ tri, v ZDA pa kar 40 let zapora, je pojasnil. Obenem čaka mnenje evropskega sodišča, saj meni, da gre v njegovem primeru za diskriminacijo.
Ocenjuje, da je avstrijska odločba o izročitvi v ZDA v nasprotju z Lizbonsko pogodbo, ki prepoveduje diskriminacijo na podlagi evropskega državljanstva. "Se pravi Avstrijca ne bi izročili, mene kot Slovenca pa lahko," je opozoril.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.