V Apostolski palači v Vatikanu je danes potekala prva splošna kongregacija v okviru priprav na konklave oziroma izvolitev novega papeža. Na teh srečanjih kardinali obravnavajo tekoče posle Cerkve, dogovorili pa naj bi se tudi o začetku konklava.
Med dopoldanskim zasedanjem so kardinali z žrebom izbrali tri asistente oziroma pomočnike kardinala kamerlenga. Žreb je določil kardinala Giovannija Battisto Reja iz reda škofov, kardinala Crescenzia Sepeja iz reda duhovnikov in slovenskega kardinala Franca Rodeta iz reda diakonov. Ti trije kardinali se bodo menjali po treh dneh in nadomestili jih bodo trije novi, prav tako izžrebani iz vsakega reda. Ta posebni zbor omenjenih štirih kardinalov v času sede vacante obravnava vsakodnevne in bolj praktične zadeve.
Koliko tovrstnih srečanj bo do konklava, še ni znano. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Federico Lombardi je dejal, da se bo v prihodnjih dneh določil dan začetka konklava. V Vatikanu ugibajo, da se bo konklave začel do sredine marca, ter upajo, da bo novi papež izvoljen do velike noči.
Newyorški nadškof kardinal Timothy Dolan je prepričan, da se bodo volitve papeža končale hitro. "Ta teden bo zelo pomemben. Srečal se bom z vsemi svojimi brati in jih bom bolje spoznal," je Dolan dejal o srečanju kardinalov.
V kongregacijo se je skušal vtihotapiti "nepravi škof"
Medtem je francoski kardinal Andre Vingt – Trois dejal, da kardinali ne bodo preveč hiteli. "Vzeli si bomo toliko časa, kot ga bomo potrebovali, da razmislimo o tem, kakšne vrste papeža Cerkev zdaj potrebuje," je danes dejal Vingt – Trois pred srečanjem kardinalov.
"Za papeža si želim poliglota, človeka vere in dialoga. Novi papež pa se bo moral spopasti s težavami v kuriji," je še dejal francoski kardinal.
Med kardinale se je danes vtihotapil moški, ki se je preoblekel v škofa. "Nepravi" škof je nosil križ, imel je vijoličen šal in prekratko škofovsko ogrinjalo. Varnostno osebje je tako ugotovilo, da ne sodi med duhovščino ter ga nato odvedlo s prizorišča.
15 kardinalov bo prispelo do srede
Na konklavu naj bi sodelovalo 115 elektorskih kardinalov, se pravi tistih, ki so mlajši od 80 let. Prisotnost na konklavu pa sta odpovedala najvišji predstavnik Katoliške cerkve v Veliki Britaniji, kardinal Keith O'Brien, ki je prejšnji teden odstopil zaradi obtožb o neprimernem spolnem vedenju, in indonezijski kardinal, ki je sporočil, da je preveč bolan, da bi lahko prisostvoval.
Iz Vatikana so sporočili, da 12 kardinalov še ni prispelo v Rim, vendar naj bi pripotovali do srede. Dekan kardinalskega zbora Angelo Sodano je dejal, da se o datumu začetka konklava ne bodo dogovorili, dokler v Rim ne bodo prispeli vsi kardinali elektorji.
Vatikanski opazovalci ocenjujejo, da morebitni papeški kandidati prihajajo z vsega sveta ter tako iz tradicionalnih kot liberalnejših kril Cerkve, ki se spopada z izzivi na različnih ravneh.
Med njimi so vprašanja, kot so celibat, stališče Cerkve do homoseksualcev, ločitev in kontracepcije ter tudi medverski dialog, predvsem z islamom.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.