Avstrijski upravljavec avtocest Asfinag je danes razkril nekaj ukrepov za izboljšanje varnosti v predoru Karavanke. Tako bo od petka morebitno pregrevanje tovornih vozil in avtobusov odkrival toplotni senzor, v načrtu pa so tudi posodobitve prezračevalnega sistema ter izgradnja druge cevi tunela. Ta naj bi stala 235 milijonov evrov.

Na novo cev karavanškega predora Avstrija računa do leta 2019, je dejal prvi mož Asfinaga Alois Schedl. Stala bo 235 milijonov evrov, po njej pa bo v prihodnje potekal ves promet. Cev, ki je sedaj v uporabi, naj bi spremenili v ubežno pot, saj je frekvenca prometa čez predor Karavanke po oceni strokovnjakov premajhna, da bi upravičevala promet skozi dve cevi.
Skozi predor Karavanke dnevno pelje okoli 8700 vozil. Avstrijci pojasnjujejo, da je meja za dvocevni predor predpisana pri okoli 20.000 vozilih dnevno. Sicer je sedaj rekord karavanškega predora pri okoli 30.000 vozilih dnevno, zato deželni glavar avstrijske Koroške Gerhard Dörfler upa, da bi lahko po izgradnji drugo cev za promet odprli vsaj v poletni sezoni.
Stroške izgradnje nove cevi predora naj bi si Slovenija in Avstrija delili v razmerju 45:55, kot je razmerje med dolžino predora na ozemlju ene in druge države.
Avstrija bo v času turistične sezone znova omejevala tovorni promet
Sicer pa Avstrija tudi za letos v poletnem času napoveduje ukrep, ki ga je lani Slovenija označevala za spornega, in sicer delno ali popolno omejevanje tovornega prometa skozi Karavanke v turistični sezoni za težka vozila. Lani je začasna prepoved vožnje tovornjakov, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone, sprožila proteste slovenskih avtoprevoznikov, Avstrija pa se tudi tokrat sklicuje na zagotavljanje varnosti v predoru. Prepoved vožnje naj bi za tovornjake nad omenjeno težo veljala ob sobotah med peto in 12. uro, v času od 23. junija do 1. septembra.
Hkrati bo v glavnih potovalnih časih Asfinag s posebno napravo zagotovil varnostni razmik v intervalu ene minute za težka vozila, kot so avtobusi in tovornjaki. Tako naenkrat v predoru v smeri proti jugu ne bo vozilo več kot šest takšnih vozil hkrati. Ta omejitev po mnenju Asfinaga ne bo več potrebna, ko bo leta 2014 posodobljen prezračevalni sistem v predoru. Posodobitev naj bi stala 7,5 milijona evrov.

Toplotni senzor za večjo varnost
Sicer pa so bili danes vodilni najbolj ponosni na toplotni senzor, ki ga trenutno ni moč najti drugje v Evropi. Naprava bo pred vstopom v predor izmerila temperaturo težkih vozil s pomočjo kamere s toplotno sliko. Če bo vozilo prekoračilo kritično mejo – pri gumah meja leži pri okoli 70 stopinjah Celzija – bo moral voznik počakati, da se vozilo ohladi. S tem se bo mogoče izogniti nekaterim požarom ali izbruhom dima v predoru. Takšna naprava se sicer nahaja le na avstrijski strani predora.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.