Slovenija

'Kar danes porežemo, bo težko poganjalo v prihodnje'

Ljubljana, 04. 07. 2011 14.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
11

Predsednik društva Asociacija in direktorica moderne galerije sta državnemu sekretarju Milošu Pavlici predala 7000 podpisov proti krčenju sredstev v kulturi. Zavzemajo se za proporcionalno krčenje sredstev.

Narodna galerija
Narodna galerija FOTO: Mateja Klavs

Predsednik društva Asociacija Jurij Krpan, direktorica Moderne galerije Zdenka Badovinac in Nevenka Koprivšek iz zavoda Bunker so državnemu sekretarju Milošu Pavlici danes predali več kot 7000 podpisov peticije Proti krčenju sredstev v kulturi. Krpan je opozoril, da s peticijo pozivajo na proporcionalnost pri krčenju sredstev za kulturo.

Kulturniki so že ob naznanitvi predloga rebalansa proračuna za leto 2011 opozorili, da je predlagano krčenje sredstev za kulturo v obsegu 18 odstotkov proporcionalno veliko večje kot za druga področja. "S peticijo prosimo vlado, da še enkrat razmisli o velikosti proračuna, in apeliramo predvsem na proporcionalnost. Vemo, da je kultura v državi vredna približno dva odstotka, in prav tak odstotek se nam zdi smiseln v okviru rebalansa proračuna. Tovrstno odgovornost bi bili v dani situaciji pripravljeni in sposobni prenesti ter razumeti," je ob predaji peticije dejal Krpan.

Kot opozarjajo avtorji peticije, bi drastičen rez sredstev za kulturo v višini 38 milijonov evrov ogrožal izvajanje kulturnih programov in socialno varnost ljudi, zlasti samozaposlenih v kulturi. Krpan je spomnil, da je nevladni kulturni sektor največji "bazen prekarjata" in da se umetniki že sedaj "eksploatirajo do maksimuma". "Vsak radikalen poseg v proračun za kulturo bi pomenil uničenje dela produkcije, kreativnosti in inovativnosti, ki se ne bo poznal le v predvidenih šestih mesecih, temveč bo to imelo dolgoročne posledice. Kar danes porežemo, bo težko poganjalo v prihodnje," je dodal.

Koprivškova, umetniška direktorica pri Bunkerju, je kot predstavnica nevladnih organizacij poudarila, da so nad napovedano potezo vlade zgroženi. Dodala je, da je v vseh mednarodnih krogih jasno, da kultura ni parazit družbe, temveč ponuja številna delovna mesta ter vpliva tudi na dobrobit posameznikov.

"Ni res, da nismo pripravljeni zatisniti pasov. Da pa to naredimo štirikrat bolj kot vsi ostali, se nam zdi nesmotrno. Predlog zajema zmanjšanje skorajda petine sredstev, kar pomeni, da bodo vsi programi zelo okrnjeni. Veliko časa je potrebnega, da se določene stvari postavijo na noge, in zelo kratek čas je potreben, da se stvari sesujejo. Mislim, da je ta udarec, ki nam ga pripravljate, ubijalski," je dejala Koprivškova.

Številni podpisniki peticije so predstavniki javnih zavodov. Badovinčeva je kot njihova predstavnica dejala: "Vsi smo v podobni situaciji. Že prej je bilo hudo, tako za nevladnike kot za javne zavode, saj smo komajda životarili. Nikakor si ne predstavljamo, kaj bi napovedano zmanjšanje sredstev pomenilo za nadaljnje življenje kulture".

Izrazila je skrb, da bi letos napovedano zmanjšanje sredstev za kulturo v prihodnje postalo norma. "In potem bi kar naenkrat spoznali, da je ta situacija brez denarja – 'crkovanje' kulture na obroke – nekaj normalnega. Zato tudi javne institucije skupaj z nevladniki apeliramo, da se predlog rebalansa ne sprejme," je opozorila Badovinčeva.

Pavlica, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, bo sprejeto peticijo predal premierju Borutu Pahorju in finančnemu ministru Francu Križaniču. Dejal je, da se v vladi zavedajo, kaj pomeni zmanjšanje sredstev iz proračuna, tudi za področje kulture. Spomnil je, da je predlog rebalansa trenutno še v fazi usklajevanja in je zato težko govoriti o tem, kakšna bo njegova končna oblika.

"Do redukcije sredstev bo zagotovo prišlo, tega se zavedate tudi vi. Verjamem pa, da bo vlada spet razmislila in preverila, kakšne so možnosti, da pridemo skupaj in uskladimo sredstva na tistem minimumu, ki je potreben v času varčevanja, tudi za kulturni sektor," je sklenil Pavlica.

Majda Širca
Majda Širca FOTO: Dz-rs.si

Ministrica za kulturo v odstopu Majda Širca, je dejala, da bo tudi zaradi številnih protestov nekaj več manevrskega prostora, da bi iztržili več sredstev.

Širca se sicer strinja s peticijo, ki so jo kulturniki danes predali državnemu sekretarju Milošu Pavlici.

"Poudariti pa moram, da so se dvignile ali protestirale tudi ostale organizacije in društva, od filmskih delavcev, preko pisateljev do muzealcev itd. Vsi so vendarle povedali, da gre za neprimerno krčenje v smislu neenakopravnega pogleda na porabo sredstev in da je kultura tukaj 'nastradala', dobesedno, bolj kot ostali sektorji," je spomnila Širca.

Spomnila je, da so kulturniki že minula leta resno vzeli varčevalne ukrepe in omejili delež sredstev, medtem ko drugi tega niso počeli. "Kulturniki se zavedajo težav, s katerimi se soočajo, ampak hkrati tudi menijo, da ni korektno, da se prav deležu kulture jemlje več, kot se jemlje drugim," je povedala ministrica v odstopu.

Nesorazmernemu rezanju proračunskih sredstev nasprotujejo tudi v Sindikalni konferenci samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja (SUKI). Predsedniku Denisu Miklavčiču se zdi "tragično, da smo se v tako bogati deželi, kjer živi samo dva milijona ljudi, znašli v stanju, ko moramo varčevati na kulturi".

Predsednik SUKI rešitev vidi v drugih virih financiranja. Med drugim pogreša davčne spodbude, ki bi pripomogle k temu, da bi gospodarstvo v večji meri vlagalo v kulturo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petmar
05. 07. 2011 09.39
Kaj je to kultura, če pa je okolica in sploh del kulture nekulturen?
Civil
05. 07. 2011 03.35
Ker so že prej vse porezali, je obrodilo le pleve, pa naj porežejo ter izpulijo vse vred s koreninami še to!
Odpri.oci
04. 07. 2011 22.54
7000 podpisov..... torej.... vsaj toliko je pijavk, ki se napajajo iz "kulturnega" dela proračuna !!!!!
volek
04. 07. 2011 18.41
Delavci Mercatorja, železarji, komunalni delavci, gradbeni delavci SCT, Vegrada, Primorja si srčno želimo po 10 urnem delavniku zvečer obiskati opero, Cankarjev dom, gledališča, Moderno galerijo itd. Verjemite, zelo bi se sprostili v teh institucijah, zato vlado na kolenih prosimo naj čimprej ministrstvu za kulturo toliko mio€ kot zahtevajo. Kultura in prosveta naša je osveta.
Puppupapa
04. 07. 2011 18.38
raje kot da krčijo sredstva kulturi naj rajše malo gospodarstvo zalaufajo... samo kaj, ko se to ne splača... a ne, naša vrla elita?
Krimsky
04. 07. 2011 17.00
Pokazalo se je, da tisto, kar je dobro, najde pot in sredstva in preživi stoletja. Da bi z dotacijami podpirali nekoga, ki norce brije iz ljudi – je pa neokusno. Škoda vsakega centa.
samanthka
04. 07. 2011 16.30
hehehe, ja bogi naši kulturniki, blazno jim je hudo...poznam jaz to že vse, sem že vse obrala..trikat na dan kavice po eno uro, debatiranje na hodniku, nevednost o tem kaj se sploh dogaja v dotični kulturni ustanovi, nedosegljivost na telefonu...Pahorček ti kar zareži, pa še bolj ostro, ker sploh ne veš kakšno leglo klopov se ti je skotilo po državi,..ti sam buti!
uporabnica991
04. 07. 2011 16.28
Jap, dajmo kulturo in kulturnike ukinit. Kdo pa rabi umetnike? In kao neke intelektualce? Naj vzamejo lopato pa grejo delat, a ne? Dober kulturnik (beri Jakopič, Cankar, Prešeren, Kobilica, Linhart...) je mrtev kulturnik! Nam je zadosti, da ima Slovenija talent, pa da se naši uvrstijo na svetovno fuzbal prvenstvo.
MK02
04. 07. 2011 16.23
itak, naj celo recesijo nosi navadni delavci razni mešalci megle (kulturniki, zbornice, politiki,itd) pa ne, udari po malem človeku, samo da bi tej isto živeli na veliki nogi
LexLuthor
04. 07. 2011 16.15
Kultura je luksuz, in ko nimaš za kruh, trpi luksuz, kaj naj rečem. Jaz bi sredstva za kulturo še bolj skrčil, saj ni življenskega pomena. Poleg tega pa avtorji, ki jih danes najbolj častimo kot največje, niso prejemali nobenih državnih dotacij... Jakopič, Cankar, Prešeren, Kobilica, Linhart... zakaj mora novodobne "kulturnike" z denarjem zalagat država, torej mi, običajni ljudje? Za kulturo ne bomo jemali pufa in konec! Če nimaš denarja v žepu, ne greš v gledališče, tako to je.
keramicar2
04. 07. 2011 15.55
danes je bolj važna skrb zaslužiti za poln želodec, kot pa kultura.