Med anketiranimi iz javnega sektorja je v zadnjega pol leta pred anketiranjem na daljavo delala dobra polovica sodelujočih oz. 55 odstotkov, med sodelujočimi v zasebnem sektorju pa pet odstotnih točk več, izhaja iz raziskave ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Pri anektiranih iz javnega sektorja, ki zadnjega pol leta niso delali na daljavo, je bil vzrok za to najpogosteje delovni proces, ki tega ne omogoča. V zasebnem sektorju pa je bil s 43 odstotki prevladujoč razlog ta, da nimajo primernega prostora, ustreznih znanj, interneta ali opreme, malenkost manj pa jih je navedlo, da temu ni naklonjen vodja ali delodajalec.
Tako v javnem kot v zasebnem sektorju je petina anketiranih navedla, da si ne želi delati na domu. Na drugi skrajnosti pa je v javnem sektorju pet odstotkov takšnih, ki si želijo tako delati vsak dan, medtem ko ta delež v zasebnem sektorju znaša deset odstotkov.
Dve petini anketiranih iz javnega sektorja je ocenilo, da med ergonomskimi in fizikalnimi pogoji za delo na domu in v prostorih delodajalca ni razlike, slaba tretjina pa jih ima boljše pogoje v prostorih delodajalca. Nekaj manj jih ima boljše pogoje doma. V zasebnem sektorju je anketiranih z oceno, da med ergonomskimi in fizikalnimi pogoji za delo na domu in v prostorih delodajalca ni razlike, nekoliko več, in sicer 47 odstotkov, deleža z drugima dvema odgovoroma pa sta podobna kot v javnem sektorju.
Nobenih zdravstvenih posledic zaradi dela na domu ne zaznava dve tretjini anketiranih v javnem sektorju. Ženske, ki pa so zaznale zdravstvene težave, so najpogosteje poročale o težavah z očmi, saj je bilo takšnih petina. Nekoliko manj jih je imelo bolečine v vratu, zapestjih, ramenih, rokah in v ledvenem predelu. Med moškimi, ki so imeli težave z zdravjem, jih je deset odstotkov poročalo tako o prvi kot o drugi skupini zdravstvenih težav.
Pravica do odklopa?
Raziskava je pokazala na pereč problem spoštovanja pravice do odklopa. Med anketiranimi iz javnega sektorja jih namreč v prostem času 77 odstotkov odgovarja na službene klice in e-pošto, delovne naloge pa jih v prostem času dokončuje 54 odstotkov. Med anketiranimi iz zasebnega sektorja je tistih, ki v prostem času odgovarjajo na službene klice in e-pošto, še sedem odstotnih točk več, tistih, ki v prostem času končujejo delovne naloge, pa je odstotno točko manj.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.