Nekdanji mariborski župan Franc Kangler je bil danes na mariborskem okrajnem sodišču spoznan za krivega nezakonitega posredovanja pri zaposlitvi svoje nekdanje podžupanje Astrid Bah na stanovanjskem skladu. Sodnica mu je tako kot direktorici sklada Tanji Vindiš Furman izrekla sedem mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let.
Kanglerju je tožilstvo očitalo, da je med januarjem 2009 in novembrom 2010, ko je bil župan, posredoval pri direktorici medobčinskega stanovanjskega sklada Vindiš Furmanovi, da sklad zaposli Bahovo in ji plača šolnino za študij. Slednja je bila obsojena zaradi dveh kaznivih dejanj zlorabe položaja, za katera je dobila za vsakega po štiri mesece pogojne kazni, sodišče pa ji je izreklo enotno kazen sedem mesecev.
Sodnica Alenka Golčer je glede Vindiš Furmanove v celoti prisluhnila tožilki Januši Kušar Rotman, ki je za Kanglerja v sklepnem govoru predlagala nekaj višjo kazen, osem mesecev pogojno s preskusnim obdobjem štirih let. Ob tem je zatrdila, da dokazi, pridobljeni s pomočjo prikritih preiskovalnih metod, torej prisluhi in še nekateri listinski dokazi nedvomno potrjujejo v obtožnem predlogu navedene očitke. Temu je pritrdila tudi sodnica.
Obramba že napovedala pritožbo
Povsem drugačnega mnenja je bila obramba, ki je po razglasitvi sodbe že napovedala pritožbo. Kanglerjev odvetnik Marko Bošnjak je dejal, da je bilo v tej zadevi narobe prav vse, od odločanja o tem, kateri dokazi naj bodo uporabljeni. Zavrnjeni so bili številni njihovi dokazi in zaslišanja prič, ki bi po njegovem pomagale raziskati, kako je do pridobitve določenih dokazov sploh prišlo.
"Sodišča očitno ne zanimajo dejstva, resnica ter pošteno in pravično sojenje, zanima jih zgolj obsodba Franca Kanglerja. Nekaj podobnega smo videli že maja 2013, ko ga je sodišče prav tako obsodilo na podlagi neustavnega in nezakonitega postopka, storilo številne bistvene kršitve določb kazenskega postopka ter kršilo kazenski zakonik in ustavo," je dejal Bošnjak.
Ob tem je izrazil upanje, da bo na višjem sodišču vendarle prevladala zaveza, ki mora biti v vsakem sodniku, da mora odločati po ustavi in zakonu, da se ne ozira, kdo je kdo ter za koga želijo, da se ga obsodi in linča, ter bo sodbo razveljavilo. Če temu ne bo tako, bodo morali uporabiti druge pravne poti, je še dodal.
Kangler: Kdo se boji zaslišati Mogeta in Jerovška?
Le dan po tem, ko je zaradi umika tožbe slavil pomembno zmago na sojenju v zadevi domnevno spornega posla glede radarjev, je sodišče precej bolj razočaran zapuščal Kangler. Kot je dejal, je bilo iz celotnega sodnega postopka razvidno, da ga ni obremenila niti ena priča, prav tako v niti enem prisluhu med njim in Vindiš Furmanovo ni bila omenjena Astrid Bah, niti njena zaposlitev ali šolnina.
Še posebej se mu zdi nerazumljivo, da sodišče ni dovolilo zaslišanje nekdanjih poslancev Rudolfa Mogeta in Jožefa Jerovška, ki bi lahko kaj več povedala o odnosih med njim in Janezom Žirovnikom, v času ko je bil Kangler član parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih služb, Žirovnik pa uslužbenec Sove. Prav Žirovnik, s katerim sta se v tistem času večkrat sporekla, je bil namreč pozneje preiskovalni sodnik, ki je odobril uporabo prikritih preiskovalnih ukrepov.
"Kdo se ju boji zaslišati in zakaj ne upoštevajo dokumentov, ki sem jih predložil? Ničesar, kar je moj odvetnik predlagal kot dokazne predloge za zaslišanje, mu sodišče v Mariboru ni odobrilo," je dejal Kangler. Zoper njega sicer trenutno na sodišču teče le še ponovljeni postopek v zadevi domnevno nezakonite dodelitve službenega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita, še nekaj drugih zadev pa je trenutno v fazi preiskave.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.