Mariborski župan Franc Kangler je na nekdanjo notranjo ministrico Katarino Kresal naslovil pritožbo zaradi ravnanja kriminalistov, o kazenski ovadbi zoper Kresalovo pa še razmišlja.
Ovadbo zoper tri kriminaliste je vložil, ker so podani razlogi za sum, da je skupina v sostorilstvu storila kaznivo dejanje ponareditve uradne listine. Po Kanglerjevih besedah je kriminalist, ki je naredil uradni zaznamek, na tožilstvo, policijo, protikorupcijsko komisijo in POP TV naslovil anonimko, ki je potrdila navedbe iz zaznamka. To pa je služilo za pridobitev odredbe za uvedbo prikritih preiskovalnih ukrepov.
Druga kazenska ovadba zoper tri kriminaliste se nanaša na nezakonito tajno snemanje in prisluškovanje, ker so leta 2008 v uradni zaznamek kriminalista zapisali citat Kanglerjevega pogovora iz nezakonitega prisluškovanja, kar pa so uporabili tudi v odredbi za hišno preiskavo, je pojasnil Kangler.
'Vedeli smo, da gre za neutemeljene in absurdne očitke'
Kanglerjev zagovornik Marko Bošnjak iz Odvetniške družbe Čeferin je pojasnil, da so že maja letos ob hišnih preiskavah pri Kanglerju in na Mestni občini Maribor vedeli, da gre za neutemeljene in absurdne očitke na Kanglerjev račun. Hkrati pa je bilo po zagovornikovih besedah očitno, da prihaja do določenih akcij, ki temeljijo na kršitvah človekovih pravic in temeljnih svoboščin, saj odredba za hišno preiskavo vsebuje podatke iz nezakonitega prisluškovanja.
Bošnjak je opozoril še na drugo nenavadno ravnanje policije pri izvajanju hišne preiskave pri Kanglerju doma. Obramba je zahtevala navzočnost prič po Kanglerjevi izbiri, vendar policija tega ni dovolila in je pripeljala svoje priče, kar je po Bošnjakovih besedah skrajno nenavadno.
Zaradi suma nezakonitega ravnanja policije je poskušal Kangler z zagovornikom dobiti dostop do dokumentacije o prisluškovanju, vendar sta naletela na težave. Šele po intervenciji na sodišču so jima omogočili vpogled v bistvene listine o prisluškovanju v letu 2009, je pojasnil Bošnjak. Na podlagi teh listin je zagovornik ugotovil, da je prišlo do problematičnega ravnanja policije, ki sama piše uradne zaznamke in anonimke, ki jih uporabljajo kot dokaz za izvedbo preiskovalnih akcij.
Bošnjak in Kangler sta bila kritična tudi na račun tožilca in preiskovalnega sodnika, ki nista preverila navedb v zahtevi za prisluškovanje. Policisti so namreč po Kanglerjevih besedah z lažnimi ali prirejenimi podatki prepričali preiskovalnega sodnika, da je podpisal odredbo za prisluškovanje.
Kangler je prepričan, da so bile kršene njegove človekove pravice in temeljne svoboščine. Zaradi ravnanja policije je Kangler naslovil pritožbo na takratno ministrico Kresalovo. Ministrica je v odgovoru zapisala, da nepravilnosti niso bile ugotovljene in da preiskave ne bo, je dejal Kangler in dodal, da je s tem kršila 28. člen zakona o policiji. Po pregledu dokumentov se bo odločil, ali jo bo kazensko ovadil.
Policija zagotavlja, da je ravnala zakonito
Na današnje Kanglerjeve navedbe so se odzvali tudi na policiji. Pravijo, da je policija v okviru preiskovanja gospodarske kriminalitete, ko je preiskovala tudi Franca Kanglerja, operativne ukrepe izvajala zakonito, v skladu s kriminalistično stroko in pod usmerjanjem državnega tožilstva.
"V policiji razumemo, da se osumljenci kaznivih dejanj, ki sicer opravljajo pomembne občinske ali državne funkcije, znajdejo v zadregi in poskušajo na različne načine preusmerjati pozornost in odgovornost za nastali položaj na policijo in strokovnjake, ki jih preiskujejo," so zapisali. Poudarili so, da navkljub poskusom osumljencev, da bi blatili policijo in tožilsko delo, v sodnem postopku štejejo edinole dokazi.
Policija z osumljencem in njegovimi navedbami ne bo polemizirala, saj je, kot so zatrdili, tudi v konkretnem primeru operativne ukrepe izvajala zakonito. Poleg tega gre v konkretnem primeru za dolgotrajno preiskavo, v kateri so v sodelovanju z drugimi nadzornimi organi in institucijami, predvsem z računskim sodiščem in davčno upravo, izvedli številne aktivnosti v smeri utemeljitve več sumov storitve kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije, so pojasnili na policiji. Predkazenski postopek po navedbah policije še ni končan, poteka pregled zaseženih podatkov in zbiranje obvestil, o zbranih ugotovitvah pa bodo obvestili mariborsko državno tožilstvo.
O vsebini zbranih dokazov iz že podanih kazenskih ovadb sta in bosta presojala državno tožilstvo in sodišče, so poudarili.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.