Komisija, ki preiskuje sum politizacije Policije, je na zaslišanje povabila državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Franca Kanglerja, ki je udeležbo takoj potrdil. Na današnjem štiriurnem zaslišanju je očitke o vmešavanju v delo Policije zavrnil. Po njegovih besedah je namreč kadrovske odločitve sprejemal generalni direktor Policije.
Kangler je po besedah predsednika preiskovalne komisije Rudija Medveda v javnosti in tudi v Policiji ter notranjem ministrstvu "znan kot glavni kadrovik policije ter ministrstva". Slednje je Kangler zavrnil z besedami, da je očitno Policija tako spolitizirana, da komisija bolje pozna delo Policije kot on, ki da je v njej zaposlen. Kangler je sicer zaposlen na ministrstvu za notranje zadeve.
Zatrjeval je, da se je v Policiji kadrovsko le malo spremenilo: "Če mislite generalnega direktorja policije, potem je to tako, da ga imenuje vlada." "Karierni sistem v policiji funkcionira," meni.
Očitek, da je nekdanjemu generalnemu direktorju policije Antonu Travnerju postavil pogoj, da ob nastopu funkcije zamenja takratnega direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darka Muženiča, je Kangler odločno zanikal, saj da je Travner zaposloval na podlagi izkušenj in kariernega sistema. Glede zaposlitve Petre Grah Lazar na čelu NPU in njenega prijateljevanja z davčnim dolžnikom Rokom Snežičem pa je Kangler dejal, da Grah Lazarjeva in Snežič nista prijatelja. "Če se dvakrat v življenju srečaš z nekom ali pa če si iz istega kraja, še nisi prijatelj. To je laž, delate ji krivico, širite velike laži o njej," je dejal Kangler.
Glede ustanovitve posebne delovne skupine, ki se ukvarja z migracijami, za katero se nizajo očitki, da so vanjo umaknili kriminaliste, ki so se dotlej ukvarjali s primeri, ki niso bili po godu aktualni politični oblasti, je Kangler dejal, da je bila za njeno ustanovitev izkazana velika potreba, sploh glede na dogajanje ob južni meji. Kangler je dejal, da se je ustanovitev skupine izkazala kot uspeh, saj da imamo manj nezakonitih prehodov meje. Po besedah Medveda sicer komisija ugotavlja, da skupina ni dobila nobenih zadolžitev.
Sprva je Kangler tudi zatrdil, da sam na kadrovskem področju ni dajal nobenih priporočil, saj da osebno teh ljudi ne pozna. Na čelo te skupine je bil imenovan Vlado Maksimovič, nekdaj zaposlen na PU Maribor, za katerega pa je Kangler danes na komisiji potrdil, da ga je kot vodjo skupine predlagal ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu.
Kangler: Svoje delo opravljam strokovno in profesionalno
Na vprašanje Nataše Sukič (Levica) ali so petega oktobra lani na protestih v Ljubljani policisti prekoračili svoja pooblastila in "zaplinili Ljubljano", je dejal, da za to ni odgovoren ter spomnil, da je takrat potekal vrh EU. "Nekateri so želeli skozi proteste zrušiti to predsedovanje," je dodal. Pa tudi, da ukrepi zoper protestnike niso bili pretirani, saj da je bilo z granitnimi kockami poškodovanih šest policistov, protestnika pa le dva.
Sukičeva je Kanglerja vprašala tudi o hišni preiskavi gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki naj bi bil o njej vnaprej obveščen. Kangler je odgovoril, da lahko po spominu zatrdi, da takratni generalni direktor policije Travner za te hišne preiskave ni vedel dan prej: "Travner je to izvedel zjutraj. Potem morate tistega operativca, ki je za to skrbel, vprašati, zakaj je informacija prišla ven."
Na Medvedovo vprašanje, ali meni, da lahko funkcijo državnega sekretarja opravlja objektivno in nepristransko, ker po funkciji sodeluje s Policijo, kjer so ljudje, ki so ga po službeni dolžnosti preiskovali in ali ima lahko do njih profesionalen odnos, je Kangler zatrdil, da svoje delo opravlja strokovno in profesionalno, prav tako pa da to dela tudi notranji minister.
Kangler je večkrat poudaril, da ima z obema policijskima sindikatoma dobre in profesionalne odnose. Glede tvitov ministra Hojsa z žaljivo vsebino o policistih pa je Kangler odgovoril, da policistov taki tviti ne bi smeli prizadeti. "Mene zelo boli, ko tukaj poslanka večkrat izpostavlja, da je imel Hojs sindikaliste za lenuhe in mevže, to ni res, točno se ve, na koga je to letelo," je dodal Kangler.
'Izvršna oblast podcenjuje delo preiskovalne komisije'
Preiskovalna komisija je v dobrega pol leta zaslišala dvajset prič, Medved pa trdi, da so zaslišanja in dokumenti potrdili, da v Policiji stvari tečejo po diktatu politike.
"Današnje zaslišanje je pokazalo, da izvršna oblast podcenjuje delo preiskovalne komisije," je uvodoma dejal Medved. Po njegovih besedah se je Kangler na skoraj štiriurnem zaslišanju do komisije na trenutke vedel zelo arogantno in jo želel podučevati, kaj je njeno delo. Kot je dodal, je s svojimi izjavami "le še potrdil tisto, do česar se je komisija doslej dokopala".
"Gre za izrazito politično vpletanje, politično kadrovanje in vmešavanje v predkazenske postopke," je prepričan Medved.
Poudaril je, da trenutna oblast na čelu s stranko SDS ne prevzema nikakršne odgovornosti. "Zanika, da karierni sistem v Policiji niti ne velja več, da celo varnostne preverke ne veljajo več," je dejal. V tem je tudi srž ukrepov, ki jih predlagamo v vmesnem poročilu, je dodal Medved.
Da je Kangler sam sebe "ujel v past", je nadalje povedal Medved. Po njegovih besedah se Kangler na zaslišanju ni spomnil oziroma ni vedel, da je junija 2020 na Facebooku komentiral vsebino ovadbe, ki je bila spisana v zadevi Tonin. "Izkazalo se je, da nikakor ne bi smel vedeti za vsebino te ovadbe, ki bi morala biti znana samo kriminalistu in takratnemu šefu Nacionalnega preiskovalnega urada." S tem je po mnenju vodje preiskovalne komisije dokazal, da se vtika v predkazenske postopke, "še več, da jih javno komentira in celo lažno prikazuje vsebino ovadbe".
V bran državnemu sekretarju je sicer stopil SDS-ov Dejan Kaloh, ki je ocenil, da je Kangler pojasnil marsikatero dilemo, ter da je deloven, marljiv, prizadeven in strokoven, njegova dejanja pa da so zakonita. Poslanec Socialnih demokratov Matjaž Nemec pa je dejal, da je nepredstavljivo, da bi bil Kangler s svojimi ravnanji in obnašanjem zgled policistom.
Komisija je 10. januarja sprejela vmesno poročilo in z njim sklep s predlogom DZ, da k odstopu pozove notranjega ministra Aleša Hojsa in da pozove premierja Janeza Janšo, da DZ o tem obvesti, k odstopu pa pozove tudi oba državna sekretarja Franca Kanglerja in Boža Predaliča.
Vmesno poročilo so člani komisije iz vrst opozicije soglasno podprli, proti sta bila dva člana iz vrst koalicije. Ločeno mnenje je podal član preiskovalne komisije, poslanec SDS Dejan Kaloh, ki je ugotovitve preiskovalne komisije na vsebinski ravni zavrnil in jih ocenil kot zavajajoče in škodljive.
KOMENTARJI (670)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.