Mariborski župan Franc Kangler je bil izvoljen za državnega svetnika. Svoj glas mu je namenilo 25 od 38 elektorjev. Ravno današnje volitve so bile povod za novi protest proti Kanglerju. Pol ure pred začetkom volitev se je na Glavnem trgu zbralo več kot 1000 protestnikov. Prišli so s transparenti, na katerih je pisalo "Gotof si" in "V zapor z njim," "Maribor ni tvoj", "Dovolj korupcije, dovolj nepotizma, dovolj primitivizma", "Kanglerja poslat sedet, ne pa v državni svet". Župana pa so pozivali k odstopu.
Protestniki so se ob zaključku volitev zgrnili z Glavnega na Rotovški trg in tako zaprli izstop iz stavbe, kjer so potekale volitve, v stavbo pa so metali jajca. Protest je sprva potekal mirno, nato pa iz minute v minuto bolj glasno. Elektorji so se prebili ven za vrsto policistov s čeladami in ščiti, množica pa je vzklikala ter vanje metala jajca in plastenke. Nazadnje je v stavbi ostal le še Kangler, protestniki pa so ga glasno pozivali, naj se pokaže.
Okoli 20. ure so policisti množico, ki se je že začela redčiti, potisnili z Rotovškega na Slomškov trg. Nekateri protestniki so na policiste in stavbo metali granitne kocke, a so se naposled le umaknili. Policisti so nato zaprli dostop do Rotovža in Kanglerja odpeljali v policijskem spremstvu.
K protestu je pozvala novoustanovljena skupina na družbenem omrežju Facebook z naslovom "Protest proti Kanglerjevemu vnebovzetju v državni svet". Njeni člani so prepričani, da se Kangler želi z izvolitvijo v državni svet izogniti sodnemu pregonu. "Dati poslansko imuniteto lopovu pomeni dati mu proste roke, da nas opleni do konca," so zapisali na Facebooku.
Kangler pravi, da so protesti razumljivi "Volilni rezultat vse pove," je po izvolitvi dejal Kangler. Na vprašanje, kaj pravi na proteste, je odgovoril, da so razumljivi, saj so "imeli v medijih veliko reklame za ta shod". "Nič ni narobe, če protestirajo," je dodal. Še pred izvolitvijo je Kangler poudaril, da se bo v primeru izvolitve imuniteti odpovedal. "Še enkrat poudarjamo, da se gospod Franc Kangler v primeru izvolitve za državnega svetnika odpoveduje imuniteti za čas celotnega mandata," so sporočili z mariborske občine. Kangler je sicer prepričan, da se pritiski nanj stopnjujejo ravno zaradi njegove kandidature za državnega svetnika. "Kar naenkrat se znajdem kot črni kozel in spet nekdo želi plasirati neke dezinformacije ali pa nepreverjene informacije," je povedal. Pred petimi leti je bil v 3. volilni enoti s sedežem v Mariboru za svetnika izvoljen Drago Žura, ki je kandidiral tudi tokrat. Na današnjih volitvah je prejel sedem glasov podpore, kandidata Rudi Matjašič in Anton Bergauer dva, ena glasovnica je bila neveljavna.
Veliko zanimanje za državni svet
Poslanci so letos državni svet že nameravali ukiniti, a niso zbrali potrebne dvotretjinske večine. Kljub predlogom za ukinitev pa je interes za izvolitev v državni svet tudi tokrat velik. Pred desetimi leti je bilo kandidatov 143, podobno pred petimi, letos jih je bilo 127. Očitno je 40 stolčkov državnega svetnika zanimivih.
Svetniki sicer ne dobijo plače kot poslanci, prejmejo le sejnine, ki so sestavljene iz dveh delov. Povprečno mesečna sejnina znese okrog 800 evrov neto. Edini, ki prejema plačo, je predsednik državnega sveta, za september je prejel 5800 evrov. Državni svetnik ima imuniteto, in sicer od potrditve do prenehanja mandata, torej se ji ne more odpovedati. Se pa lahko nanjo ne sklicuje in če se ne sklicuje na imuniteto, se svetnika obravnava kot običajnega državljana. Če se na imuniteto sklicuje, pa so vsakršni postopki zoper svetnika bistveno težji.
Poleg Kanglerja, ki bo prvič sedel v državnem svetu, je bil za svetnika spet izvoljen koprski župan Boris Popovič in postojnski župan Jernej Verbič in župan Zagorja Matjaž Švagan. Ljubljano z okolico bo zastopal Metod Ropret. Ni pa bil izvoljen tržiški župan Borut Sajovic, kot tudi ne dosedanji predsednik državnega sveta Blaž Kavčič.
KOMENTARJI (1296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.