"Bojim se, da pride do popolne anarhije. Mislim, da si nihče od nas tega ne zasluži," pravi mariborski podžupan Milan Mikl, ki v času odsotnosti nadomešča Franca Kanglerja.
"Prav je, da nas protestniki opozarjajo. A ko se gre v takšne skrajnosti, kot so se dogajale včeraj in bojim se, da se bodo tudi v prihodnje, pa to ni več alternativa za zamenjavo politike," pravi.
Med ponedeljkovim protestom, ki se ga je po podatkih policije udeležilo okoli 8000, po podatkih anonimnih organizatorjev pa 20.000 ljudi, je bilo povzročeno veliko gmotne škode.
Razbili okna, na pločnikih manjkajo granitne kocke
Posamezni, večinoma mlajši protestniki so se namreč obnašali zelo vandalsko, sprva z metanjem različnih predmetov v občinsko stavbo ob Trgu generala Maistra, nato pa tudi z metanjem granitnih kock na policiste in razbijanjem po mestnem središču.
Kot so sporočili s PU Maribor, je bilo poškodovanih šest službenih vozil policije. V času gibanja po mestu pa so protestniki poškodovali avtobusno postajo, napravi za merjenje hitrosti, parkomat, več zabojnikov za smeti, več izložbenih stekel, osebni avtomobil in več stavb, med drugim tudi občinsko.
Po besedah Mikla je na občinski stavbi razbitih nekaj oken, poškodovan je omet, pločnikom manjkajo granitne kocke. Dve bakli sta prileteli na balkon občinske stavbe, kjer ima pisarno župan Kangler, a sta po kratkem času ugasnili, tako da ni prišlo do požara. "Pravočasno smo ukrepali in preprečili še kaj hujšega," je pojasnil podžupan.
Na mariborski občini so medtem ocenili, da je na občinski stavbi nastalo za okoli 13.400 evrov škode, skupno pa policija škodo po mariborskih protestih ocenjuje na okoli 30.000 evrov.
Po besedah Mikla občinske službe in upravna enota danes redno poslujejo. "Ne glede na situacijo moramo naše delo opravljati," je poudaril.
Posledice protestov si lahko ogledate v galeriji fotografij.
Kangler na dopustu, razmere podrobno spremlja
Župan Kangler si je sredi prejšnjega tedna vzel deset dni časa za razmislek, v času njegove odsotnosti pa njegove naloge opravlja Mikl. Ta je danes povedal, da sta z županom v stalnem stiku in da Kangler, ki ostaja v mestu, pozorno spremlja razmere. Obljublja tudi, da bo v kratkem sprejel razumno odločitev.
Protestniki zahtevajo odstop župana, ki mu med drugim očitajo korupcijo in klientelizem, Mikl pa je danes znova ponovil, da županov odstop ne bo prinesel rešitve nastalega položaja. "Mislim, da ni problem ta trenutek, da odstopi. Moramo poznati neko alternativo, kako potem naprej. Tudi meni ni problem zapreti vrata in iti, a sistem mora delovati naprej," je pojasnil in dodal, da bo sklicana seja mestnega sveta, na kateri bodo dorekli rešitve.
Izrazil je še upanje, da bodo vsi očitki na račun Kanglerja čim prej dobili uradni epilog, "da bi se ugotovilo, ali si je župan res zaslužil takšno obravnavo". "Jaz sem trdno prepričan, da ne. Mislim, da smo lahko razbrali, da niso več problem ne radarji ne Kangler, ampak je to vseslovenski problem, katerega se moramo vsi dobro zavedati," je še ocenil.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.