Mariborski župan Franc Kangler ne namerava odstopiti niti po včerajšnjih najbolj množičnih protestih doslej. ''Vzel si bom čas za razmislek in se odločil o odstopu,'' je dejal in dodal, da si želi, da se strasti umirijo.
Povedal pa je tudi, da ima svoje mnenje o tem, da nekateri menijo, da je glavni vzrok in razlog za odstop to, da ''nekdo z granitnimi kockami in grožnjami grozi meni, moji družini, drugim''.
V odzivu je znova povedal, da za deset dni odhaja na dopust in da bo pooblastila predal podžupanu Milanu Miklu. Pojasnil je, da ne bo odšel iz mesta. Znova je protestnike pozval na sestanek. V prihodnjih dneh, čeprav bo na dopustu, se bo poskušal srečati tudi z mariborskimi violami. Kangler upa, da se bodo odzvali.
Včerajšnje nasilje obsoja, po njegovih besedah je nedopustno, da občinskim uslužbencem grozijo. Kangler obžaluje nasilje in to, da so bili v protestih nekateri policisti, protestniki in tudi novinarji poškodovani. ''Mislim, da z granitnimi kockami v politiki ne bomo našli dialoga,'' je dejal.
Kangler že vseskozi ponavlja, da ne namerava odstopiti z mesta župana. Tako je včeraj poudaril, da bi z odstopom ''povzročil veliko večjo škodo, kot se nekateri v mestu zavedajo. Prišlo bi do lokalnih volitev, mestna občina bi bila brez proračuna, nekateri evropsko sofinancirani projekti pa bi bili ogroženi''.
Del mariborske opozicije zahteva razpustitev mestnega sveta
Mariborska mestna opozicija v odsotnosti SD je dan po protestih ocenila, da so v mestu nastale izredne razmere. Ker želijo po besedah svetnika Liste za Maribor Alojza Križmana, tudi nekdanjega župana, prevzeti svoj del objektivne odgovornosti, predlagajo razpustitev mestnega sveta.
"Menimo, da je za razmere ob županu in podžupanih kriv tudi mestni svet. Vsi nosimo določeno odgovornost, čeprav šibka opozicija bonbončkov, ki jih je župan ves čas ponujal, ni nikoli sprejela," je dejal Križman.
Pobude opozicije za zdaj ni želel komentirati predsednik koalicijske SDS Gregor Pivec, ki dvomi, da lahko nekdo demokratično izvoljene organe kar tako odstavlja ali postavlja. Tudi o tem, ali bodo izstopili iz mestne koalicije, še ni dal konkretnega odgovora, saj si bodo v stranki vzeli nekaj dni časa, da ocenijo potek razvojnih projektov, nato pa se bodo odločili o tem. Če pa se bo kdor koli odločil za odhod iz koalicije, ta po njegovem ne bo več trdna. A Pivec pravi, da za zdaj prehitrih izjav od njega ne gre pričakovati.
Mariborski SD: Protesti so bili mirni in dostojanstveni
Mariborski mestni odbor SD pa je ocenil, da so bili protesti mirni in dostojanstveni, udeleženci pa so z njimi izrazili razočaranje nad stanjem v mestu in državi ter pozvali župana, "ki na neki način pooseblja tisto, kar v naši politiki in družbi ni prav, ter njegovo interesno koalicijo" k odstopu.
Predsednik sveta mestne organizacije SD Metod Dolinšek je dejal, da je ravnanje policije, ki je s svojim delovanjem pripomogla k zaostritvi protestov in je po njihovih ocenah grobo obračunavala s protestniki, treba podrobno pregledati in ugotoviti, ali je šlo pri tem za "huligansko delovanje posameznih policistov ali pa je šlo v ozadju za politične ukaze za delovanje".
Odgovornost za ravnanje župana in koalicijskih svetnikov je zato v njihovih rokah, saj odločitev o razpustitvi mestnega sveta lahko sprejme le zadostna večina svetnikov in svetnic. Vladajoča občinska oblast, ki je v Mariboru izgubila vse zaupanje, pa tudi vsi svetniki, ki so to oblast aktivno ali pasivno podpirali, morajo sami oceniti svoja pretekla ravnanja in sprejeti odločitev, ki bo v korist skupnosti, menijo v SD.
Kaj vse se očita Kanglerju?
Zoper mariborskega župana je bilo vloženih kar 12 ovadb. Med najbolj odmevnimi spornimi potezami je gradnja mariborske tržnice, ko naj bi propadli Konstruktor v zahvalo, ker je občina poravnala 640.000 evrov dodatnih stroškov, Kanglerju podaril 12 tisoč evrov vredno umetniško sliko. Kriminalisti so jo nato zaplenili.
Odmevali sta tudi zaposlitev mariborske podžupanje Astrid Bah na stanovanjskem skladu, ko naj bi bil razpis prirejen prav zanjo, in dodelitev občinskega stanovanja vedeževalki Karin. Javnost je spremljala tudi afero ptičja hišica, ko so policisti med hišno preiskavo pri Kanglerju preiskali eno od dreves in zasegli ptičjo hišico, v kateri je bila nadzorna kamera. To kamero naj bi Kangler dobil za protiuslugo od Ivana Hajnška, ki naj bi občini nezakonito uredil brezplačni internet. Pred kratkim pa je protikorupcijska komisija ugotovila tudi koruptivnost v zadevi Farmadenta.
Stopnjevanje protestov
Dokončno je počilo, ko so v Mariboru postavili radarje. Kot so povedali na Facebooku, na strani, prek katere so se protestniki organizirali, so bili radarji pika na i mariborskemu nezadovoljstvu z županom.
Prvi, mirni protest s prižiganjem sveč so organizirali 2. novembra. Udeležilo se ga je okoli 50 ljudi. Sledil je malce večji protest, in sicer 12. novembra, ki se ga je udeležilo okoli 600 ljudi. V zgradbo mariborske občine so metali kamenje in jajca ter tako razbili nekaj oken, zažgali so tudi radar. Ker Kangler ni odstopil, so pripravili nov protest. 22. novembra se je zbralo okoli 1000 Mariborčanov, prišlo je do nasilnih izgredov, policija je posredovala tudi s solzivcem. Včeraj pa se je zgodil do sedaj najbolj množičen protest. Skupina na Facebooku napoveduje nove proteste.
KOMENTARJI (536)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.