
Poslancem pristojnih parlamentarnih odborov sta se predstavili dve kandidatki za novi ministrici – Maja Makovec Brenčič, kandidatka za ministrico za izobraževanje, znanost in šport in Andreja Katič, kandidatka za obrambno ministrico.
Da je bila predstavitev Makovec Brenčičeve ustrezna, je ocenilo 10 članov odbora, štirje so menili nasprotno. Katičevo pa je odbor podprl z osmimi glasovi za in štirimi proti.
Makovec Brenčičeva: priložnosti predvsem za mlade
Makovec Brenčičeva je v predstavitvi pred odborom DZ izpostavila, da je izobraževanje kompleksno področje, ki potrebuje dialog z vsemi deležniki. V trikotniku znanost, izobraževanje in gospodarstvo vidi priložnosti za razvoj, predvsem za mlade.
Večkrat je izpostavila pomen kakovosti in povezovanja posameznih segmentov v celoto.
Pri povezovanju z gospodarstvom je med drugim izpostavila vajeništvo. Zanjo je pomembna tudi intenzivnejša povezava raziskovanja in izobraževanja ter bolj odprto okolje za prenos inovacij.
Na področju dovisokošolskega izobraževanja je izpostavila razvoj dialoga o mreži šol. Prav tako je pojasnila, da je treba pri nacionalnih preverjanjih znanj in maturi izboljšati vpogled v temeljna znanja in kompetence.

Zavzela se je za ureditev zakonodajnega področja v visokem šolstvu in znanosti ter pojasnila, da je treba izkoristiti dokumente in podlage, ki so že pripravljeni.
Na področju kakovosti visokega šolstva se je zavzela za premik na institucionalno akreditacijo ter upoštevanje resolucije o inovacijski dejavnosti, ki je po njenem mnenju potrebna sprememb.
Prav tako je omenila avtonomijo institucij znanja, a ob doseganju zastavljenih ciljev, ter mednarodno odprtost na vseh ravneh - torej pretok študentov, raziskovalcev in učiteljev, a ob prvenstveni skrbi za slovenski jezik.
Na celotni vertikali izobraževanja, od predšolske vzgoje do visokega šolstva je poudarila pomen profesionalnega razvoja pedagoških delavcev ter nujnost sistemskega in razvojnega financiranja. "Zavedamo se okvira, a znotraj njega so tudi priložnosti," je med drugim poudarila. Ob tem je med razvojnimi viri omenila tudi kohezijska sredstva, a dodala, da je treba k temu pristopiti smotrno.
Velik izziv vidi tudi v vpeljevanju fleksibilnejših šolskih okolij, uporabi inovativnih pristopov in prožnejših oblikah študija.
Aktualna prorektorica ljubljanske univerze Makovec Brenčičeva je sicer članom odbora v začetku orisala svojo dosedanjo karierno pot in med drugim omenila svoje profesorsko delo, nekaj časa je bila tudi v gospodarstvu, bila je tudi predsednica sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis). Aktivna je tudi na športnem področju, med drugim sodeluje v žiriji za nagrade Sporto.
Makovec Brenčičeva bo, če ne bo večjih presenečenj, na mestu ministrice za izobraževanje nasledila Klavdijo Markež, ki je v začetku meseca zaradi očitkov, da je njena magistrska naloga plagiat, primeru Miro Cerarju ponudila odstop, ta pa ga je sprejel.
Katičeva bo sprejela odstop vodje Obveščevalno-varnostne službe
Kandidatka za obrambno ministrico Andreja Katič namerava v ospredje svojega ministrovanja postaviti pripravljenost za odzivanje na spremembe v mednarodnem varnostnem okolju, pripravljenost Slovenske vojske za delovanje v skladu z varnostno in zunanjo politiko ter pripravljenost zaščite in reševanja na odzivanje ob naravnih nesrečah.
Za Katičevo, ki se danes predstavlja pred parlamentarnim odborom za obrambo, so za dosego naštetih ciljev ključne zmogljivosti obrambnega sistema, torej popolnjene, opremljene in usposobljene enote. "Okrepiti je treba poslabšano obrambno pripravljenost in zmanjšati razkorak z zavezniki," je dejala.
Katičeva pravi, da je treba zaustaviti trend padanja sredstev za obrambni resor in slediti zavezam v strateških dokumentih. "Potrebno je stabilno in predvidljivo financiranje obeh sistemov, torej obrambe ter zaščite in reševanja," je prepričana Katičeva, zdaj še poslanka SD in podpredsednica DZ.

Po njenih besedah smo v obdobju negotove mednarodne varnostne situacije. In čeprav Slovenija svojo obrambo zagotavlja v sistemu kolektivne varnosti Nata in EU, nas to, kot pravi, ne odvezuje obveznosti skrbi za lastno varnost. "Krize, s katerimi se sooča svet, so tudi naše krize in naša odgovornost, da jih rešujemo," je poudarila.
Čeprav Slovenije zdaj številni varnostni izzivi po svetu ne ogrožajo, ne smemo živeti v utvari, da se to ne more spremeniti, je prepričana. Obrambni sistem pa mora biti sposoben spremljati morebitne spremembe ter biti v zadostni meri fleksibilen za preventivno delovanje in ukrepanje.
Precejšen del svoje predstavitve je Katičeva namenila težavam, ki pestijo sistem obrambe ter zaščito in reševanje. Kot eno najtežavnejših je izpostavila kadrovsko področje, med drugim nepopolnjenost enot, saj sedanja kadrovska zasedenost ne dosega načrtov, tudi zaradi nenadomeščanja kadrov. Prav tako je težava nedoseganje razmerja enega častnika na dva podčastnika in pet vojakov, je naštevala.
Odprto je tudi vprašanje statusa vojakov po 45. letu, hkrati pa se Slovenska vojska sooča s staro strukturo, povprečna starost je skoraj 40 let, je še spomnila. Iskanje rešitev pri tem vprašanju po njenem mnenju ni le stvar ministrstva za obrambo, ki pa mora biti pobudnik reševanja teh težav.
Pri vprašanju izdatkih za obrambo je Katičeva poudarila, da je letos za to področje namenjenih le še 366 milijonov evrov, kar je 0,95 bruto domačega proizvoda, čeprav smo se Natu zavezali, da bomo namenjali dva odstotka. Ta trend zmanjševanja finančnih sredstev pa negativno vpliva na delovanje Slovenske vojske doma in v tujini, ugotavlja. Manj je usposabljanj, v zadnjih petih letih kar za polovico manj, je poudarila.
Kandidatka je omenila tudi delovanje obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo. Njenega predhodnika Janka Vebra je DZ razrešil prav zato, ker je OVS naročil analizo vidikov privatizacije Telekoma, s čimer je po večinski oceni politike prekoračil svoja pooblastila. Kot pravi Katičeva, mora OVS delovati strogo v zakonskih okvirih, hkrati pa mora biti ta služba po njenem mnenju pod stalnim nadzorom parlamentarne komisije. Prav tako si bo prizadevala za dvig ugleda ministrstva v javnosti, je še dodala.
Katičeva je spregovorila tudi o delovanju sistema zaščite in reševanja, med drugim je napovedala, da ne namerava krčiti števila regijskih centrov. Razvoj tega sistema po njenem mnenju sicer stagnira, prav tako je tudi tukaj vprašanje kadrovskega popolnjevanja, ki da ne sledi potrebam.
Katičeva pa je kandidatka za ministrico za obrambo postala potem, ko je DZ s tega mesta razrešil Janka Vebra, ki je bil deležen očitkov, da je s svojim naročilom vojaškim obveščevalcem, naj pripravijo analizo posledic prodaje Telekoma, prekoračil pooblastila. OVS po njenem mnenju ni opravil svoje naloge. Svoje delovanje bi moral OVS jasno pojasniti, ker tega ni dovolj jasno storil, pa bo sprejela odstop vodje OVS-ja Gorazda Rednaka, je dejala Katičeva.
Katičeva je trenutno poslanka in podpredsednica Državnega zbora Republike Slovenije.
Po zaslišanju bosta odbora pripravila mnenji o predstavitvah, ki ju mora predsednik delovnega telesa najpozneje v 48 urah posredovati predsedniku DZ in predsedniku vlade. Ta lahko nato najpozneje v treh dneh po prejemu mnenja umakne predlog kandidata za ministra in v izvolitev predlaga drugo ime.
DZ naj bi Katičevo in Makovec Brenčičevo potrjeval na izredni seji 13. maja.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.