Slovenija

Kandidatke podpirajo EU

Bruselj, 18. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kandidatke za članstvo v EU, tudi Slovenija, so se na srečanju s članicami v Bruslju pridružile stališču petnajsterice o iraški krizi. Slovenija je, po besedah premiera Ropa, ki se je srečanja udeležil, nad kompromisno rešitvijo navdušena, obenem pa nezadovoljna zaradi Chiracove kritike na račun podpisnic vilenske deklaracije.

Rop je v Bruslju pojasnjil stališče Slovenije do iraške krize
Rop je v Bruslju pojasnjil stališče Slovenije do iraške krize FOTO: Dare Čekeliš

S skupno izjavo ob tej priložnosti so voditelji držav, med njimi tudi Anton Rop, skupaj z EU izrazili odločenost zagotavljati skupne poglede in se izogibati novim delitvam, hkrati pa sklenili spodbujati stabilnost in blagostanje tudi zunaj meja nove Unije.

Kot je po srečanju med desetimi državami pristopnicami in tremi kandidatkami ter EU povedal slovenski premier, se je skupno stališče petnajsterice v veliki meri prekrilo s stališčem Slovenije, ki ga je vlada oblikovala minuli teden. "Zato smo skupno stališče pozdravili in z velikim veseljem nanj pristali. Vidimo ga kot korak naprej k premoščanju različnih stališč držav članic do iraške krize in korak k njihovemu enotnemu nastopu v Varnostnem svetu Združenih narodov," je dejal Rop.

Chirac krepko ograjal kandidatke

Slovenija je po eni strani doslej podprla vse skupne poglede EU na reševanje krize, vendar pa se je odločila tudi za pristop k izjavi vilenske deseterice v podporo ameriški politiki do Iraka. Slednjo potezo je ob robu vrha v Bruslju močno kritiziral francoski predsednik Jacques Chirac, po besedah katerega so "kandidatke pokazale lahkomiselnost in zelo neodgovorno ravnanje, ki je zanje lahko zelo nevarno."

Pri tem je Chirac prihodnje članice Unije opozoril, da mora širitveni proces še skozi potrjevanje v sedanjih članicah EU. Nacionalni parlamenti posameznih držav petnajsterice bodo namreč morali ratificirati pristopno pogodbo o vstopu novih članic, ki jo bo EU z deseterico kandidatk podpisala 16. aprila v Atenah. "Kandidatke so zamudile dobro priložnost biti tiho," je še menil. Na vprašanje, zakaj ni tako kritičen do članic, ki prav tako podpirajo ameriško politiko do Iraka, to je do Velike Britanije in Španije, pa je Chirac dejal, "da imaš kot član družine več pravic".

Rop: Chiracova izjava je nenavadna

Chirac je ostro kritiziral kandidatke, kar je nekatere med njimi razburilo do te mere, da se današnjega srečanja z grškim predsedstvom ne udeležujejo
Chirac je ostro kritiziral kandidatke, kar je nekatere med njimi razburilo do te mere, da se današnjega srečanja z grškim predsedstvom ne udeležujejo FOTO: Reuters

Rop je izrazil obžalovanje zaradi ostre kritike francoskega predsednika Jacquesa Chiraca na račun kandidatk za članstvo v Evropski uniji ter njihove podpore ameriški politiki do Iraka z vilniuško izjavo. "Chiracova izjava je zelo nenavadna in obžalujem, da je do nje prišlo, ker ni v demokratičnem duhu, ki vlada med članicami EU in kandidatkami," je menil Rop.

Hkrati pa je slovenski premier tudi menil, da "izjava odraža raven napetosti med članicami EU, ki so se trudile, da bi bilo doseženo skupno kompromisno stališče glede iraške krize". V tem smislu Slovenija zato ceni vse, kar je Francija storila za mirno rešitev krize, prav tako ceni tudi prizadevanja vseh drugih držav, je dejal premier. Ob tem pa je Rop izjavo videl tudi kot dokaz, da si lahko Slovenija enakopravno obravnavo zagotovi edino z vstopom v EU. "Dokler ne bomo enakopravni člani EU, bomo izpostavljeni takšni in podobni obravnavi," je dejal Rop.

Rop je bil sicer v odzivu na Chiracovo kritiko razmeroma umirjen, enako kot voditelji drugih držav pristopnic in kandidatk. Češki premier Vladimir Špidla je tako dejal, da Chiracove izjave "niso uravnotežene in pravilne, zato se z njimi ne strinja, a gre za del razprave, ki je zdaj mimo". Slovaški premier Mikulaš Dzurinda pa je menil, da kandidatke niso naredile napake pri reševanju iraške krize. "Bolje bi bilo, če bi bil vrh EU o Iraku prej, saj veliko priložnosti za konzultacije ni bilo. Pravico do lastnih pogledov kot suverena država pa imamo," je dejal.

Poljski zunanji minister Cimoszewicz pa je izrazil pričakovanje, da bo Francija spoštovala pravico Poljske do lastnega mnenja, saj velja tudi obratno. "Sicer pa menim, da je evropska družina družina enakopravnih članov, ki temelji na partnerstvu," je še menil in izrazil upanje, da se bo tovrstna retorika umirila. Podobnega mnenja je bila tudi latvijska zunanja ministrica Sandra Kalniete, po besedah katere je "EU unija enakopravnih držav, ki delijo skupne vrednote. Ena od teh je medsebojno spoštovanje mnenj drugih," je dejala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15