Vlada je na seji 15. novembra sprejela uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Ta uredba določa, kako naj bodo oblikovane cene za oskrbo s pitno vodo, za odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, za zbiranje določenih vrst komunalnih odpadkov, za obdelavo določenih vrst komunalnih odpadkov in za odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov.
O cenah po novem odločajo občine
S 1. januarjem prihodnje leto bo tako oblikovanje cen komunalnih storitev prešlo v popolno pristojnost lokalnih skupnosti. S tem bodo lahko občine obračunale polno lastno ceno komunalnih storitev. To za državljanke in državljane pomeni precejšnjo podražitev stroškov za vodo in odvoz smeti. A problem nastane, ker so položnice že zdaj visoke, mnogi pa komaj shajajo iz meseca v mesec.
Občine o konkretnih zneskih še ne želijo govoriti, so pa vse že napovedale, da se bodo komunalni prispevki podražili, saj vlada cen komunalnih storitev od leta 2010 ni spreminjala.
Mnogo občin je moralo komunalnim podjetjem pomagati s subvencijami, saj s pobranimi zneski niso pokrili vseh nastalih stroškov. Z novo vladno uredbo in seveda s podražitvijo komunalnih storitev pa občinam ne bo več treba pokrivati izgub izvajalcem komunalnih storitev iz občinskih proračunov. Vse kaže, da bo ta razlika v zneskih padla na pleča državljanov, pri čemer mnogo komunalnih podjetij meni, da so že vrsto let zaradi vladne "zamrznitve" cen finančno podhranjena.
Nekateri bodo dražili postopoma
Z odmrznitvijo cen naj bi se te zvišale za v povprečju od 10 do 15 odstotkov, pravijo pri Združenju občin Slovenije. O konkretnih zneskih podražitev smo povprašali tudi na različnih občinah, a nam podatkov še niso posredovale.
To pomeni, da bodo naše položnice drugo leto še višje. Mnogim že zdaj ne uspe poravnati položnic, kaj šele po novem letu, ko bodo občine potrdile nove in predvsem dražje cene komunalnih storitev. Zaradi zamrznjenih cen (vlada jih je zamrznila leta 2010) ljubljanska Snaga opravlja storitve po ceni, ki je približno za četrtino nižja od njihove lastne cene, zato že tretje leto zapored posluje z izgubo. Po njihovem mnenju bo potrebna precejšnja korekcija cene.
Najmanj bodo podražitev čutili uporabniki z večjo porabo
Z Mariborskega vodovoda so za 24ur.com sporočili, da bo dvig cen prizadel predvsem tiste občine, katerim je dvig preprečila zamrznitev cen s strani države, ki traja že vse od avgusta 2010. Tako pojasnjujejo, da imajo tisti izvajalci in predvsem občine, ki jim je uspelo dvigniti cene pred zamrznitvijo, v primerjavi s preostalimi prednost, ker imajo na voljo več sredstev, kar lahko vpliva na kakovost storitve. Poudarjajo, da so cene komunalnih storitev na tak ali drugačen način zadrževane že vse od osamosvojitve. V nekaterih občinah, ki jih oskrbujejo, so se cene nazadnje dvignile leta 2002. Kot poudarjajo na Mariborskem vodovodu so te cene precej pod stroškovno ravnjo, vse zamrznitve do sedaj, pa so šle v breme amortizacije infrastrukture, katere namen je obnova obstoječih infrastrukturnih objektov. V nekaterih občinah se že pozna primanjkljaj teh sredstev in investicij v omrežje, kar se kaže na večjih vodnih izgubah in slabšem standardu storitev, še opozarjajo na Mariborskem vodovodu, kjer so prepričani, da bi lahko imeli po sprostitvi cen dovolj sredstev za obnovo infrastrukture, a se v podjetju bojijo zakonske varovalke, ki bi opredelila namenskost teh sredstev. "Občine bodo imele naenkrat na voljo več sredstev (tiste, ki jim je uspel dvig, jih že imajo) in ni nujno, da jih koristijo oz. bodo koristile za namen, za katerega so ga uporabniki plačali, torej obnova infrastrukture," še opozarjajo na vodovodu v odzivu na naše vprašanje, ali si bodo s sprostitvijo cen komunalnih storitev občine polnile svoje proračune.
Glede cene pojasnjujejo, da na podražitev močno vpliva sprememba metodologije obračuna storitve. Amortizacija infrastrukture se je do uveljavite Pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja obračunavala v sklopu variabilnega dela "vodarine", obračunane na kubični meter vode. Ta del se po novem pravilniku zaračunava kot nova postavka "omrežnina" in se preračuna na število priključkov v posamezni občini z upoštevanjem določenih faktorjev omrežnine. Kot pojasnjujejo, je logika metodologije takšna, da bodo podražitev manj občutili uporabniki z večjo porabo. "To se na neki način zdi logično, ker je strošek amortizacije letni strošek, ima fiksno naravo in sam po sebi ni vezan na prodano količino vode. Najbolj bodo podražitev čutili uporabniki z neizkoriščenimi kapacitetami (npr. vikendi)," še pojasnjujejo na Mariborskem vodovodu.
Mariborski vodovod oskrbuje 17 občin in od teh zgolj v treh že obračunava cene v skladu z metodologijo, ki jo je predpisoval. Pri teh treh občinah v tej fazi ne bo spremembe. Pri preostalih občinah se bodo cene povečale različno. V enem od izračunov navajajo, da bo stanovanjska hiša s 16 m3 porabe mesečno imela približno za 31 odstotkov oz. 3,9 evra višji strošek. Pri 30 m3 porabe je povišanje 21,4-odstotno oz. 4,3 evra. Stanovanjski blok z 180 m3 porabe bo v povprečju imel za 29 odstotkov oz. za 32 evrov višji strošek, pravna oseba z 200 m3 porabe mesečno pa bo imela za 6,2 odstotka oziroma 10 evrov nižji strošek kot prej.
Glede podražitve ravnanja s komunalnimi odpadki Snaga Maribor predvideva podražitev v višini 22,2 odstotka. Nova cena, ki bo v veljavi s 1. januarjem 2013, je že potrjena s strani mestnega sveta mariborske občine. Kot so nam sporočili iz Snage Maribor, je bila cena odvoza najpogostejše 120-litrske posode doslej 10,38 evra, od 1.1.2013 pa bo 12,68 evra. Tudi na Snagi dodajajo, da je glavni razlog za podražitev povišanje stroškov dela in zavračajo očitke, da se z novo uredbo prelaga stroške poslovanja komunalnih podjetij na pleča uporabnikov.
Rekordna podražitev naj bi čakala Ptujčane
S Celjskega o večjih podražitvah za zdaj ne poročajo. Jim bo pa nova metodologija izračunavanja komunalnih cen omogočala vlaganja v obnovo infrastrukture, ki je obnove vsekakor potrebna.
Odmrznitev cen komunalnih storitev pozdravljajo skoraj v vseh mestnih občinah, saj večina komunalnih podjetij zadnja leta ne pokrije svojih stroškov. Za zdaj največ podražitev napovedujejo v občini Ptuj in na Obali. V Kopru so že leta 2010 hoteli kanalščino podražiti za 35 do 40 odstotkov, vendar zaradi vladne zamrznitve tega niso mogli storiti. O natančnem znesku še ne govorijo, so pa povedali, da se bo za nekaj deset odstotkov podražil tudi odvoz smeti.
Kot kaže, rekordna podražitev čaka Ptujčane. Tam naj bi se cene komunalnih storitev dvignile kar za trikrat. Ekipa oddaje Svet je namreč na terenu ugotovila, da bi lahko Ptujčan za dvakratni odvoz zabojnika na teden po novem letu plačal kar 20 evrov, medtem ko naj bi sedaj znesek znašal 13,5 evra.
Na občinah pojasnjujejo, da so glavni razlogi za podražitve v višjih cenah goriv, dražjih stroških dela in stroških infrastrukture. Cene dvigujejo tudi stroški ločenega zbiranja odpadkov, več pa bomo plačevali tudi zaradi predelave odpadkov in za sama odlagališča. Da cene ne bi šle v nebo, namerava ministrstvo za okolje zagotoviti neke vrste medobčinski nadzor, mi pa lahko le upamo, da bo ta deloval.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.