Zakup parcele na morju za celotno sezono, tako imenovani pavšal, je med Slovenci še vedno priljubljen način sorazmerno poceni preživljanja dopusta. Zato pa je, če sklepamo po trendu v zadnjih nekaj letih, toliko manj priljubljen med lastniki in upravitelji hrvaških kampov. Vse več jih namreč zmanjšuje število prostorov, namenjenih "pavšalistom", nekateri pa jih nameravajo tudi povsem ukiniti.
To je sicer povsem legitimna poslovna odločitev, a za številne, ki so dolga leta dopustovali v enem kraju, tudi hladna prha. Kaj hladna, ledena. Pred kratkim so jo doživeli tudi najemniki v enem od med Slovenci najbolj priljubljenih avtokampov, krških Njivicah. "Tam se že slab mesec ljudje, ki so bili tam pavšalisti tudi po 35 let, selijo iz kampa, a to na zelo žalosten način," nam je sporočila bralka Andreja. Po njenih podatkih naj bi morali umakniti okoli 150 prikolic, tudi njihovo. "To je prišlo naenkrat, ljudje niso nič vedeli. Obljubljali so, da bomo še dve ali tri leta tam. Vmes so bili ljudje, ki so kupovali prikolice po 3000, 4000 evrov, na koncu pa so ostali brez pavšala," je pojasnila in dodala, da so nekateri zato besni, drugi obupani.
"Ti imaš tam praktično vse, tako kot dom, in potem si postavljen ven in ne veš, kaj bi. Drugi kampi so bili v septembru že zaprti. Z možem sva preiskala ves Krk, da bi kaj našla," je povedala gospa Andreja, ki je prikolico kupila lani septembra in tako lahko le eno poletje uživala v njej. Več kot njihov nesojeni sosed, ki se je, kot je dejala, za nakup odločil le dva tedna, preden je prišlo obvestilo, da morajo stran.
Vendar pa je treba vedeti, da vse skupaj ni bilo nepričakovano. V kampu že nekaj let potekajo obnovitvena dela in le vprašanje časa je bilo, kdaj bo na vrsto prišel tudi del s "pavšalisti". Še posebej, ker so se morali prikolice z drugih delov umakniti že v preteklih letih.
"Gosti, ki smo jih zaprosili, naj umaknejo svoje prikolice, so na tako imenovani pavšalni pogodbi. V našem poslu je to segment, ki prinaša najnižje prihodke, zato ga želimo zmanjšati na minimum ali povsem ukiniti. Gosti, ki so imeli takšno pogodbo – sklepa se za vsako leto posebej, letošnja pa se izteče 31. 12. 2016 – imajo možnost najeti na novo urejeno parcelo po dnevni ceni ali pa najeti eno od naših mobilnih hišic," nam je na naša poizvedovanja odgovoril direktor kampa Njivice Zvonimir Tudorović. Dodal je več kot zgovorne fotografije kampa iz časa, ko so, kot je zapisal, 100 odstotkov površine zasedali "pavšalisti".
Moti predvsem način, pravi Andreja in dodaja, da bi jih lahko obvestili prej, ne pa le nekaj tednov, preden se kamp 6. novembra za letos zapre. "Vse bi bilo v redu in prav, če bi se vsaj en mesec prej, julija ali avgusta reklo, ven boste morali, poiščite si nekaj. Zdaj pa je vse zaprto."
In kako je v Njivicah danes? Kot na deponiji, nam je razmere slikovito opisala sogovornica. "Po tleh ležijo wc-školjke, plavutke, ležalniki, tuši, kadi. Ljudje preprosto niso vedeli, kam to odpeljati," je povedala.
Sicer pa se za podobno zmanjšanje ali ukinitev mest, namenjenih "pavšalistom" odloča vse več hrvaških kampov. Na primer Pila, Pušća, Mareda, če naštejemo le nekatere.
KOMENTARJI (712)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.