Nekdanjemu kamniškemu županu Marjanu Šarcu očitajo, da je za projektiranje šole zapravil 1,7 milijona evrov, milijon in pol naj bi dobil Atelje Hočevar, Šarec pa odgovarja, da so jim res ogromno plačali, da pa so 468.754,80 evra dobili že pred njegovim prihodom na občino. "Denar, ki je bil porabljen za (pre)projektiranje, se nanaša na OŠ Frana Albrehta in na, kar se vedno zamolči, športno dvorano, ki je del projekta," je na družbenem omrežju zapisal Šarec. "Ničesar nisem spravil v svoj žep," je še zatrdil nekdanji župan. Kot je poudaril, so med njegovim županovanjem zgradili eno šolo, OŠ Toma Brejca. Sedanjemu vodstvu občine je zaželel čim manj zapletov pri gradnji, "saj šolo občani res dolgo čakajo".
Kot poroča časnik Novice Svet24, je bila vrednost gradnje obeh šol in dvorane sprva ocenjena na 20 milijonov evrov, v naslednjih letih pa je na 21 milijonov evrov poskočila samo vrednost gradnje OŠ Frana Albrehta. Pred zaprtjem finančne konstrukcije so opravili še racionalizacijo, tako da so omejili nekatere detajle in dražje materiale ter tako prihranili približno dva milijona evrov. Ocenjena vrednost projekta tako znaša 18,8 milijona evrov.
Po poročanju časnika pa projekta racionalizacije niso izvajali v Ateljeju Hočevar, ampak v podjetju DCD-ING, d.o.o., v katerem je posredno lastniško udeležen podjetnik Miha Dolinšek – tega z županom povezuje računovodsko podjetje Markrac, iz katerega je Slapar izstopil marca 2020. Podjetje je za projekt racionalizacije prejel 24.138 evrov. Dolinšek naj bi tudi financiral volilno kampanjo župana. Podjetje ima sicer po podatkih, razvidnih iz poslovnega asistenta Bizi, enega zaposlenega, ustanovilo pa ga je podjetje Vallis Invest, katere ga soustanovitelj in zastopnik je prav tako Miha Dolinšek.
Slapar je za časnik povedal, da so racionalizacijo projekta zaupali gradbenemu podjetju DCD-ING, ker je postavilo najnižjo ceno, povpraševanje pa da vedno pošljejo več ponudnikom. Prav tako je dodal, da je bilo podjetje izbrano v skladu z zakonodajo in internim pravilnikom za naročila male vrednosti.
Občinski svet je sicer na novembrski seji potrdil investicijski program in tako dal zeleno luč nadaljnjim postopkom, saj so se na osnovi tega nato lahko prijavili na razpis države. Na predlog občine je vlada lani šolo vključila med prioritetne projekte, pomembne za regionalni razvoj. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport bo gradnjo nove šole sofinanciralo z 2,3 milijona evrov.

Gradnja se bo pričela do jeseni
Kamniški župan je v ponedeljek z direktorjem prodaje Kolektor Koling Markom Trampužem podpisal pogodbo o izgradnji nove Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik. Gradnja šole naj bi se predvidoma začela do jeseni, nova šola pa naj bi učence sprejela v šolskem letu 2023/24.
"Občina Kamnik je odločena in tako začenjamo gradnjo nove Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik. Razvojna doba izgradnje šole je res že precej dolga, a pomembno je predvsem to, da končno začenjamo gradnjo, ki jo bomo predvidoma zaključili v 18 mesecih," je na slovesnosti ob podpisu pogodbe dejal župan Slapar.
Zasnova objekta je deloma armiranobetonska deloma jeklena, raztezal pa se bo na več kot 8000 kvadratnih metrih skupne bruto površine. Nova šola bo imela 32 učilnic in 18 kabinetov za učitelje z urejenimi elektro- in strojnimi inštalacijami za ogrevanje, prezračevanje in hlajenje prostorov ter nameščeno aktivno in pasivno požarno zaščito.
Ravnatelj OŠ Frana Albrehta Rafko Lah je v imenu učencev, zaposlenih in staršev izrazil veselje, da so dočakali skorajšnji začetek gradnje. Zaveda se, da šolske deležnike čakata vsaj dve zelo naporni šolski leti. "Ob šoli bo gradbišče, del obstoječe šolske stavbe pa bo porušen. Pouk bomo še naprej izvajali v sicer premajhni in predvsem problematični šolski stavbi, tako z vidika požarne kot z vidika potresne varnosti," je dejal. Dodal je, da bodo učenci 4. in 5. razreda k pouku prihajali v učne prostore pri župnišču na Šutni.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.