Da je bil Istrabenz nekoč primorski velikan, je dobro znano, verjetno se moči in pomembnosti podjetja še najbolj zavedajo Primorci. Da ga je v svojem pohlepu potopil osamosvojitelj, podjetnik in kasneje gospodarstvenik Igor Bavčar, pa je tudi dobro znano.
Bavčar je bil septembra 2016 pravnomočno obsojen pranja denarja pri preprodaji delnic Istrabenza, kjer so on in brata Sušinski zaslužili neverjetnih 24,3 milijona evrov. Znano je, kako se je izogibal zaporni celici na Dobu, a na koncu je tja vendarle moral oditi. Od 18. septembra lani je na polodprtem oddelku.
Domačini vedo, da se je Bavčar, preden je šel v zapor, prevažal z zelenim range roverjem, zato so bili še toliko bolj začudeni, ko so ga videli včeraj, sredi tedna. Da bi bil po letu dni na prostosti, potem ko je bil obsojen na pet let zapora, je vendarle malo verjetno.
A se niso zmotili, naša kamera ga je počakala kar na dvorišču, saj ga ob našem prihodu ni bilo doma. Ko pa je prišel, smo naleteli le na molk.
Neuradno naj bi Bavčar v Godičevem obiskoval svojega kolega državnega bankirja Borisa Zakrajška. A vprašanje je: zakaj je sredi tedna sploh na prostosti? Odgovor pa – koristil je letni dopust.
Poleg prostega izhoda iz zapora, ki sme trajati največ 53 ur, ima tisti, ki med prestajanjem kazni dela, za vsak mesec dela s polnim delovnim časom pravico do dveh dni letnega dopusta. In prav to se je zgodilo v Bavčarjevem primeru. Prost izhod je združil z letnim dopustom, kar je običajno in skladno s prakso podeljevanja zunajzavodskih ugodnosti. Letni dopust pa si je zaslužil z opravljanjem dela v delavni terapiji.
Bavčar je sicer že pred odhodom na Dob rad dopustoval, lani v Bohinju, leto prej pa je prosti čas izkoristil za rekreacijo. Kje je užival na dopustu in kdaj bo vrnil 20 milijonov evrov, pa še vedno ostaja uganka. Bavčar namreč trdi, da denarja nima.
KOMENTARJI (475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.