Slovenija

Številni Slovenci med prazniki v toplejše kraje, priljubljeni tudi božični sejmi

Ljubljana, 22. 12. 2019 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
79

Slovenke in Slovenci se tudi med božično-novoletnimi prazniki radi odpravimo na potovanje - tako v bolj oddaljene in toplejše kraje kot na nekajdnevne izlete v evropske prestolnice. Že tradicionalno pa so med Slovenci priljubljeni tudi božični sejmi, številni pa se odločijo tudi za križarjenja. In kam bomo potovali v letu 2020?

Številni so se, ali pa se še bodo, tudi letos odpravili na enega izmed številnih božičnih sejmov, ki ostajajo tradicionalno priljubljeni pri Slovencih. "Letos je ogromno zanimanja za Prago, Dunaj, Gradec, Nurnberg in Rothenburg, Munchen, Salzburg, Padovo, Verono, Budimpešto, Rim, Toskano, … vlada tudi veliko zanimanje za t.i. predbožične dvojne programe, kjer se na enem izletu obiščeta 2 mesti: Nurnberg in Rothenburg, Bratislava in Dunaj, Beograd in Avala, Salzburg in Wolgangsee, Praga in Dresden," sporočajo iz agencije Palma. 

Priljubljeni so tudi nekajdnevni izleti v evropska mesta, kot na primer Praga, Dunaj, Gradec, Nurnberg in Rothenburg, Munchen, Salzburg, Padovo, Verono, Budimpešto, Rim, Toskano… V decembrskem času pa se številni odpravijo po božičnih nakupih tudi v bolj oddaljeno Barcelono, Madrid, London, Pariz, Istanbul, Berlin in Lizbono: "Potem je tukaj še naš poseben produkt, ko smo se odpravili na Laponsko, kjer smo potrkali na vrata Božičku in njegovi ekipi. Nepozabno doživetje za celo družino in popolnoma razprodano letalo," pripovedujejo pri Palmi. 

Božični sejmi so med Slovenci tradicionalno priljubljeni.
Božični sejmi so med Slovenci tradicionalno priljubljeni. FOTO: Shutterstock

Spet drugi pa božično-novoletne praznike izkoristijo za skok v toplejše kraje. Letos je, kot kažejo podatki Palme, najbolj priljubljen Egipt. "Iz leta v leto pa vse bolj postajajo priljubljene t.i. sanjske destinacije, Maldivi, Sejšeli, Kuba, Dominikanska republika, Mehika, Oman, Tajska, Vietnam… in pa seveda Dubaj, ki je med Slovenci zelo priljubljen, predvsem za preživljanje počitnic." 

In tako kot je razgibana ponudba in možnost številnih počitniških destinacij, so razgibane tudi cene. Medtem ko je potrebno za enodnevna potovanja odšteti nekaj deset evrov, enodnevno silvestrovanje na Dunaju vas bo pri Palmi tako stalo 40 evrov, se cene za daljša, letalska potovanja gibljejo vse od 500 pa vse tja do 3000 evrov in več. "Predvsem nekateri zmotno mislijo, da so novoletna potovanja bistveno dražja. V kolikor potujejo v organizaciji turistične agencije, to vsekakor ne drži. Namreč svoje zakupe napravimo že leto dni vnaprej," pravijo pri agenciji Palma. 

Križarjenje je dobra izbira tudi med božično-novoletnimi prazniki 

"Križarjenje v božično-novoletnem času je še posebej zanimivo in zagotovo nepozabno za vse, ki radi obiskujejo adventna dogajanja, imajo radi okrašena mesta in velike jelke," pravi Mladen Barukčić, direktor Sveta Križarjenj in dodaja, da so "ladjarji so s svojimi ekipami na ladjah mojstri zabave"

Med Slovenci je povpraševanja po križarjenju v času veselega decembra veliko, saj "Slovenci večinoma radi praznujemo Božič in novo leto, poleg tega pa je to tudi termin, ko tudi družinam že pašejo vsaj krajše počitnice saj so nekje na pol poti med jesenskimi in zimskimi šolskimi počitnicami". A Barukčić dodaja, da gre za izredno zaseden termin, za katerega "niste niti malo prezgodnji v kolikor opravite rezervacijo eno leto vnaprej"

In kam najraje potujemo? Kljub bližnjim Sredozemskim križarjenjem se Slovenci v precejšnji meri odločamo za toplejše kraje, kot so Karibi in Dubaj oziroma Združeni Arabski Emirati, v zadnjem času pa vse bolj tudi za Jugovzhodno Azijo. 

Cene križarjenj v času božično-novoletnih počitnic so v povprečju od 50 do 200 odstotkov ali več višje glede na ostale termine. To pomeni, da lahko, ob pravočasni rezervaciji, dobite 8-dnevno novoletno križarjenje po Sredozemlju od približno 650 evrov na osebo naprej. Ravno tako so podobne cene križarjenj tudi za ostale destinacije kot so Južna Amerika, Karibi, Dubaj, itd., do katerih pa je potrebno računati še na strošek letalskega prevoza in kakšne dodatne hotelske nočitve, še pravi Barukčić. Večina novoletnih križarjenj za vstop v leto 2020 že zasedenih, dodaja. "Potovalne navade Slovencev se tudi spreminjajo, predvsem tistih, ki so križarjenja že spoznali in vedo, da so nekatera križarjenja zelo zgodaj zasedena saj se vedno več ljudi odloča za zgodnje rezervacije, namreč le tako si lahko zagotovijo možnost izbiranja kategorij namestitve na ladji, ob enem pa so deležni tudi cenovnih ugodnosti za zgodnje prijave. Običajno Slovenci rezervirajo križarjenja 4 do 7 mesecev pred odhodom." 

In kam bomo potovali v letu 2020? 

"Trend v turizmu je nazaj k naravi," pravijo pri Palmi. Vse več je tako povpraševanja po počitnicah na manjših grških otokih, ki jih še ni zajel masovni turizem. Ker imamo Slovenci radi "vse kar je zeleno in gorato", novi počitniški trend postajajo severnoevropske države, Finska, Švedska in Norveške, pa tudi Škotska in Irska. Veliko zanimanja je tudi za Islandijo in Rusijo, vse bolj pa se odpirajo tudi dosedaj dokaj neznane kot turistične destinacije, dežele STANE - Kazahstan, Uzbekistan in Kirgizistan. 

Vse bolj je med turisti priljubljen tudi Kirgizistan.
Vse bolj je med turisti priljubljen tudi Kirgizistan. FOTO: Shutterstock

"Veliko zanimanje vlada za Oman, ki nikogar ne pusti ravnodušnega, ravno zaradi svojih izjemnih naravnih lepot in prijaznih ljudi. Potem sta pa tukaj še Kostarika – zaradi bogatega živalskega in rastlinskega sveta ter Kolumbija, ki je ravno prav avanturistična." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (79)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ahim1225
23. 12. 2019 17.34
Jaz grem v toplejši kraj, na kmečko peč. Kam pa hodijo razni troti, me ne zanima.
Transformerji
23. 12. 2019 13.07
+1
Številni Slovenci - bogati vedno gredo drugam, nekaj srednjega razreda pa tudi drugam, pa tisti, ki kradejo tudi drugam. Ostalim doma pa prepovejmo vso pirotehniko, naj se ga raje nalijejo do nezavesti, pa še Novega leta ne bodo pričakali budni. Travco pa policisti pridno kradejo.
kmet1
23. 12. 2019 08.18
+1
Pri STANE ste pozabili AfganiSTAN
korintos23
23. 12. 2019 10.13
+1
ni_mi_vse_eno
22. 12. 2019 19.59
+2
Od leta 1659 to 1681 so vsakemu, ki so ga dobili, da praznuje božič, kaznovali s kaznijo 5 šilingov, dežela Massachusetts.
Jimi1
22. 12. 2019 19.15
+3
Samo,da je v sobi nad 17 C,okrašena smrecica in manjši narezek. To je vse kar mi okoli božiča pomeni občutek domacnosti z ljudmi s katerimi sem ga včasih praznoval... Ljubi mir in svetloba... Nisem vedno takšne sreče...
ŠeVednoPlešem
22. 12. 2019 17.29
-5
drugače vsem želim srečno hanuko, Hag Hanuka Sameah
džonborno
22. 12. 2019 17.02
+13
Nekateri za Božič v tople kraje, Sirijci in Afganistanci pa na Sever za preživetje. Fuzbalerji 100 MIO/letno, zidarji 6000/letno. Preveč je anomalij.
ŠeVednoPlešem
22. 12. 2019 16.55
+6
Ko se vera krščanstva, katere začetnik je bil Jezus Kristus, sicer Jud, spremeni v praznik posvečen potrošništvu, "božični" sejem, slavljenju amerikaniziranega rdečega Boga z belo brado kot simbola sladkane pijače s kofeinom in mehurčki ... Jezus Kristus in ostali judje tistega časa pred 2000 leti so v času med novembrom in decembrom praznovali simbol luči hanuko, vsak dan prižigali svečko na svečniku menori ter se zahvaljevali Bogu. Iz tega običaja je izšel tudi "naš" božič, kot praznik rojstva luči. In to je to. Gre za povsem družinsko zadevo.
korintos23
22. 12. 2019 17.02
-4
Kaj noriš in nabijaš, kristjani pa hodijo v muslimanske države po nakupih, to je pa vredi?
ŠeVednoPlešem
22. 12. 2019 17.07
+4
hm. Božični sejem sam po sebi nima z božičem nič. Smisel božiča ni v sejmu. Po mojem to ni tako težko razumeti. saj ne pravim, da ni lepo, da je vse okrašeno, da so lučke in podobno. Ampak Božiček ki vozi pijačo z imenom koka kola je veliko slabši od tistega "ateističnega" božička - dedka mraza. Vsaj po mojem. Pa ne me napačno razumeti. Tudi Miklavž s s svojo zlobno policijo parkljnov je povsem zgrešil smisel božiča.
ahim1225
22. 12. 2019 16.54
+12
Številni se bodo, odpravili na enega izmed številnih božičnih sejmov, ki ostajajo tradicionalno priljubljeni pri Slovencih, med drugim tudi v Beograd. V Beograd gredo v glavnem neslovenci, ki se majo za Slovence in so pred desetletji prišli v Slovenijo, nič nebi bilo narobe, če ostanejo kar tam, nihče jih nebi pogrešal, naša socialna blagajna bi bila manj prazna.
ŠeVednoPlešem
22. 12. 2019 16.59
+0
Torej ahim ti se boš odpravil v Beograd in boš v Beogradu tudi ostal in tako pomagal ohraniti slovensko socialno blagajno ?
korintos23
22. 12. 2019 17.02
+0
ahim ti boš šel na korensko sedlo v spomni na strica?
korintos23
22. 12. 2019 16.53
+0
Volga pravi da je v Argentini tako siromaštvo da vulkanizerji kondome flikajo.
Rožice cvetijo
22. 12. 2019 15.06
+0
Ja, LAPONSKA,.
Volga Malek
22. 12. 2019 14.49
+6
'Bozicni sejmi so pri Slovencih priljubljeni.' Normalno ker je krscanstvo del slovenske tradicije in je v narodni zavesti Slovencev te pa nihce ne more unicit ne glede nato kako se neosocialisti trudijo.
ŠeVednoPlešem
22. 12. 2019 16.47
+0
božični sejmi nimajo s krščanstvom nič. Kaj v Galileji so prirejali božične sejme :))) ta čas je Jezus kot pravoverni Jud častil praznik luči Hanuko, ki obuja spomin na obnovo in ponovno vzpostavitev delovanja jeruzalemskega templja v 2. stoletju pr. n. št. v času makabejskih vojn. Po legendi oz. spominu na ta zadnji dogodek v vojni naj bi bilo zalog oljčnega olja, ki je bil nujna sestavina za pravilno opravljanje bogoslužja v templju, dovolj le za en dan. Kot po čudežu pa je olje zadostovalo za celih 8 dni, ravno dovolj dolgo, da je bilo moč pripeljati nove zaloge. To so Judje razumeli kot čudež, zato hanuka opominja vernike, naj čudeže iščejo v svojemu vsakdanu. Dandanes Judje po vsem svetu obujajo spomin na ta čudež tako, da vsak večer prižgejo (navadno z desne proti levi, od vzhoda proti zahodu) dodatno svečko na posebnem deveteroramnem svečniku, imenovanem hanukija ali hanuka menora. Najprej se prižge sveča, ki stoji na sredi (t. i. sveča služabnica) in z njo nato prižigajo vse ostale. Ob prižiganju sveče se zrecitirajo 3 oz. 2 blagoslova, mdr. "Blagoslovljen si ti, Gospod, naš Bog, kralj sveta, ki si nas posvetil s svojimi zapovedmi in nam zapovedal prižgati svečo za hanuko." V preteklosti so starejši dajali otrokom na ta praznik simbolično žepnino (Hanuka Gelt), danes večinoma darila. Jedo se krofi ter predvsem hrana, cvrta v olivnem olju, kar naj bi simboliziralo olje v Templju. Pleše se, igrajo se družabne igre, mdr. igre z vrtavko im. tudi Dreidel, in poje se (vesele) pesmi, mdr. Oh Chanukah, I Have a Little Dreidel, Al Hanisim, Nikjer omembe nobenega božičnega sejma, ne v Stari in ne v Novi zavezi.
korintos23
22. 12. 2019 16.50
-2
Zakaj ti Volga skoraj vedno mimo rukneš, si v njem?
srecnii
22. 12. 2019 14.32
+12
Saj imam tudi jaz denar, varčujem že 15let+, zakaj ne vem, ampak nikol ne veš kdaj nujno rabiš.....najbolj srečen sem če se umaknem od EGO ljudi od hinavskih ljudi, pokvarjenih, net*unskih ljudi. In se podružim z ljudmi, ki imajo interese, cilje, se trudijo PREDVSEM pa se ne hvalijo kot EGOTI
Chavez2
22. 12. 2019 14.20
+4
Nas so socializem in leve vlade obubožale, pa si za razliko npr. Nemcev in Avstrijcev težko privoščimo, da bi šli kam dlje...
Reallife
22. 12. 2019 14.16
-10
Ma kaki.. Prikola pa Njivice.. To je raj.
dragan krstic
22. 12. 2019 16.10
+4
Realife, viš da si prou povedal. Če je pri nas zdele skor 10 stopinj, mora bit pa na Krku v prikolici kar toplo, ziher okol 20 tko da res ni treba v tople tuje kraje. Ti s tud en brihten poba.
DAEMONIUM
22. 12. 2019 14.07
+21
Pol miliona upokojencev crkuje na komunajzlerskih pokojninah, komunisti so jih pahnili med 250 in 600 eur s to razlijo sa so tisti pod 500 eur na macjih ti nad 500 pa si obcasno ze privoscijo pasjo konzervo v kateri se pac najde tudi vecji in slastnejsi kos mrhovine. Potem imamo se prekarce in ostale siromasne delavce ter brezposelne, ki tvorijo se pol miliona revezev torej skupno milioncek delavcev in upokojencev ki zivotarijo na robu lakote, skratka vsak drugi slovenec je revez. Ce pogledamo avstrijska merila za revscino, kjer je prag revscine 1150 eur, potem vidimo da je 80% vseh slovencev v primerjavi s tapravo kapitalisticno drzavo Avstrijo, navadnih revezov kampor so jih pripeljali rdeci kapitalisti ki javno razlagajo kapitalizem in zasebno grabijo k sebi kolikor se le da na racun vse vecje revscine med ljudmi. In kaj potem pisejo rdeci novinarji da bo veliko stevilo Slovencev slo v tople kraje ko pa tudi za posten kos kruha nimajo? Za njih je topli kraj edino 2 m pod zemljo kjer je sigurno topleje kor je sedaj na povrsju!
srecnii
22. 12. 2019 14.29
+3
V Avstriji daš daš za najemnino tud 1000 evrov+++
Volga Malek
22. 12. 2019 14.35
-7
Rožice cvetijo
22. 12. 2019 15.10
-5
Pa kje si to dobil, da pol miljona upokojencev "crkuje". Ali sploh katerega poznaš? No, malo povprašaj naokoli.
Rožice cvetijo
22. 12. 2019 15.40
-1
Res traparije kvasiš!!! Po tboje cela Slovenija živi v revščini. Okoli sebe se ozri, vsi trg. centri non stop polni, pred prazniki pa še večjo dren.... Ne poznam nobenega reveža.
korintos23
22. 12. 2019 16.51
+0
korintos23
22. 12. 2019 16.52
+0
Volga pa aplavdira! Ups, ona je iz bogate države Argentine prišla.
fairplayy
22. 12. 2019 13.33
+11
Potem se pa cudimo onesnazenju in vremenskim ujmam ter pozarom. Potovati z letalom pomeni mocno onesnazevati. Na letsla bi morali podobno kot na skatlice cigaret nalepit slike umirajocih zivali ter napis letenje ubija vse ne samo vas.
GeorgeBest1968
22. 12. 2019 13.21
+6
Bom raje nabavu ogromn 70" Philips 7304 tv in PC kot pa da dam za 1-2 dni za potovanje.
Uporabnik113189
22. 12. 2019 13.11
+18
V tople kraje si je zaželel tudi 16 letnik sicer iz Maroka, ki je migriral v Pariz v boljše življenje. Ni mu všeč in je imal vsega dovolj, droge, bivanja na ulici. Ni si kupil karto, poskušal je voziti kar ukrasti Airbus.
puspan
22. 12. 2019 13.07
+24
Jaz bom pa tokrat spet tri, štiri dni v Münchnu, kjer sem bil nekoč doma dolgih 34 let. Čeprav imam zelo lepe spomine na tiste čase, bo prvič brez stresa, kot takrat. Najbolj se veselim srečanja s prijatelji na božični tržnici Viktualien marketa ob kuhanem vinu.