V teh dneh, ko je pritisnil pravi polarni mraz, je še toliko bolj pomembno, da pomislimo tudi na tiste, ki potrebujejo našo pomoč. Brezdomci so med populacijo, ki je precej izpostavljena ozeblinam in drugim nevšečnostim, ki jih prinašajo ekstremno nizke temperature.
V ljubljanskem zavetišču za brezdomce so se na napovedane nizke temperature dobro pripravili. Že vnaprej so zagotovili cel kup oblačil, rokavic, šalov in kap ter odej, ki jih lahko delimo brezdomcem, ko pridejo k nam na topel obrok. Izjemno dobrodošle so tudi dolge moške spodnjice.
"S pomočjo Civilne zaščite in Mestne občine Ljubljana smo dobili še 10 dodatnih postelj, če se bo izkazala potreba po tem," je povedala Mateja Pišoren, strokovna delavka Zavetišča. "Tako ne bomo zavrnili nikogar, ki se bo želel pogreti pri nas v teh res hladnih nočeh."
Prenočišče za brezdomce na Poljanski cesti 45b je program, ki deluje od leta 2005. Zamišljeno je bilo kot pilotski projekt v začasno postavljenih kontejnerjih, ki pa se še vedno izvaja v nespremenjeni obliki, dodajajo v zavetišču.
Odprto je med 20. uro zvečer in 8. uro zjutraj, sprejem je praviloma ob 20. uri. Vsako noč lahko "gostijo" 18 ljudi. Tako kot Razdeljevalnica hrane je Prenočišče ”odprtega tipa” in pokriva identično skupino uporabnikov oziroma uporabnic. Plačilo za prenočišče ni potrebno.
"Ponavadi so zabojniki s prenočišči zapolnjeni okrog 90-odstotno. Največ ljudi, ki potrebujejo toplo posteljo, pride k nam maja, verjetno zaradi pogostejših migracij v prestolnico, posamezniki takrat množično iščejo priložnost za delo in zaslužek," je povedala Pišornova.
Kontejnerji s prenočišči so primerni le za odrasle osebe, prav tako v zavetišču ne sprejemajo bolnih oseb. "Nismo negovalna ustanova, zato obolele osebe takoj napotimo v zdravstvene ustanove. Prav tako ne sprejemamo mladoletnih oseb. Ti prostori namreč nikakor niso primerni za otroke. Na dveh kvadratnih metrih spi šest oseb, zato je prostora malo. Prav tako so naši gostje pogosto zasvojeni z alkoholom oziroma drogami in to ni okolje, v katerem bi bivali otroci," dodaja Mateja Pišoren.
Brezdomci lahko v zavetišču prenočujejo le ponoči, največ tri mesece, v tem času, kot pravi sogovornica, si namreč s pomočjo strokovnjakov lahko uredijo zdravstveno zavarovanje, dokumente, morda celo najdejo službo.
"Edini pogoj za sprejem oziroma uporabo naših storitev je primeren odnos do drugih uporabnikov in zaposlenih ter spoštovanje hišnega reda. To pomeni, da je potrebno skrbeti za higieno. Alkohol in nedovoljene droge niso dovoljeni, prav tako zavračamo vsako nasilje. Uporabnik, ki tega noče upoštevati, v prenočišče nima vstopa," dodajajo v Zavetišču.
Bivalni del omogoča celodnevno bivanje 28 uporabnikom
V prenočiščih se lahko - kot rečeno - brezdomci zadržujejo le v nočnem času, ima pa Zavetišče tudi bivalni del. "To je 24-urni program, ki omogoča celodnevno bivanje 28 uporabnikom, ki na ta način dobijo socialno pomoč v funkcionalni obliki. Na voljo jim je bivališče, prehrana, oskrba z obleko in obutvijo, skrb za higieno, vse vrste socialnih storitev so vedno na voljo," pojasnjujejo v Zavetišču.
Namenjeno je brezdomcem, ki so imeli zadnje bivališče na območju mestne občine Ljubljana. Namestitev uporabnikov iz drugih občin je mogoča le pod posebnimi pogoji (recimo urgentno reševanje trenutne stiske) v primeru, da zavetišče ni polno zasedeno.
Uporabnik lahko vstopi v program z odločbo pristojnega centra za socialno delo. Na ta način dobi del denarne socialne pomoči v funkcionalni obliki (prispevek za stroške bivanja). Pogoji za bivanje so enaki kot pri tistih, ki pridejo v zavetišče le prespat.
Topel obrok tudi za tiste z minimalnimi sredstvi za preživljanje, med njimi veliko upokojencev
Posebna zgodba je Razdeljevalnica hrane. Ta nudi uporabnikom enkrat dnevno topel obrok, lahko pa se med obiskom tudi umijejo in preoblečejo ter pogovorijo z uslužbenci. Odprta je vsak dan od 11. do 13. ure in je namenjena vsem brezdomkam in brezdomcem, ki se znajdejo v Ljubljani brez ali z minimalnimi sredstvi za preživljanje.
Razen Slovencev prihajajo v Razdeljevalnico ljudje z neurejenim statusom in zadnja leta ”tranzitni uporabniki” iz drugih evropskih držav.
Za topel obrok ljudem tu ni potrebno plačati nič, morajo pa upoštevati enaka pravila kot tisti, ki pridejo v zavetišče prespat oziroma so del bivalnega programa.
Žal je realnost taka, da je med uporabniki razdeljevalnice hrane precejšnje število upokojenih, ki sicer (še) imajo svoje bivališče, vendar jim pokojnina ne zadošča za preživetje. Populacija je prepletena z odvisniki od alkohola in prepovedanih drog, ki so prisotne predvsem pri mlajših. Mnogo uporabnikov ima psihične težave, ki jih skrajna stiska še povečuje, pravijo v Zavetišču.
Razdelilnico sicer trenutno obišče vsak dan povprečno od 100 do 120 ljudi, še dodajajo.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.