S prvim decembrom bo sprejem televizijskih programov le še v digitalni obliki, zato se bo marsikdo odločil za nakup novega in za slovo od starega televizorja. Odsluženega lahko daste v kosovne odpadke, v zbirni center ali v trgovino ob nakupu novega. Oddaja je brezplačna, saj proces razgradnje financirajo trgovci in proizvajalci.
Ne gre zgolj za ničvreden odpadek, saj 95 odstotkov televizorja predelajo. Direktor Zeosa, kjer zbirajo odslužene naprave, Emil Šehič opaža, da so ljudje vedno bolj ozaveščeni, saj odpadke oddajajo ločeno od preostalih gospodinjskih aparatov. Tudi zato sta obdelava in reciklaža v nadaljnjem procesu vedno bolj uspešni.
''Odkar smo začeli zbirati televizorje in monitorje, je količina iz leta v leto naraščala za tretjino. Lani se je količina povzpela do 1500 ton,'' je povedal. Televizorjev je torej na odpadu vse več. Manj je LCD in plazm, dobijo pa tudi naprave z lesenimi ogrodji, starejše od trideset let. Večinoma pa gre za ohišja iz plastike, stara od 12 do 14 let.
Steklene cevi gredo v Nemčijo
Delavec povprečno razstavi trideset televizorjev v osmih urah, pri čemer gre dejansko za obratni proces kot pri sestavljanju nove naprave. Najprej odstrani ohišje iz lesa ali plastike, zatem elektroniko, kable in slikovno cev. Deli za nadaljnjo reciklažo gredo nato na tekoči trak. ''Ti deli so ohišja televizorjev, tuljave, razni plastični in kovinski deli, kabli oziroma vodniki, tiskana vezja, ki so najbolj cenjen del, zvočniki …'' je pojasnil.
V Sloveniji ostanejo pločevina, plastika, kabli in tiskana vezja, slikovne cevi z nevarnimi snovmi pa prepeljejo v Nemčijo. Prednji del je iz barijevega, zadnji iz svinčenega stekla. Povezana in zaščitena sta s kovinskim obročem. Znotraj so različni premazi, tudi fluorescentni prah s težkimi kovinami. Stekla v Nemčiji ločijo, očistijo, operejo, zdrobijo in pošljejo v države, kjer iz njih izdelujejo nove slikovne cevi. V določenih delih sveta, predvsem v Indoneziji, Koreji in Indiji, namreč še vedno prednjačijo veliki televizorji.
Pravilno odlaganje se splača
S starim televizorjem ne zaslužijo veliko. A Šehič opozarja, da vrednost odpadka ni najpomembnejša, ampak je bolj pomembno, da ne škodujemo okolju in zdravju ljudi. Strinja se, da je za naravo pravilno odlaganje odpadkov bogastvo.
In koliko zaslužijo tisti, ki stran vržene evre pobirajo za nami?
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.