Letošnji informativni dnevi se bodo po Sloveniji odvijali v petek in soboto, 11. in 12. februarja, in bodo zaradi covidne epidemiološke situacije potekali na daljavo. Bodoči študenti bodo na njih lahko izvedeli, kakšni so urnik, izbirni predmeti, pogoji za napredovanje, ali bodo predavanja potekala na različnih lokacijah, ali je morebiti treba opraviti sprejemni izpit. Lahko bodo vprašali, kakšno prihodnost ima študij, kje vse se lahko z določeno smerjo zaposlijo, kako je s prepisi med študijskimi programi, so potrebni diferencialni izpiti in podobno.
Spletne predstavitve 'Kam na faks?' ⎼ 5. in 6. februarja
Za informacije subjektivnega značaja pa bo poskrbela ekipa študentov e-Matura. Dijakom želijo pomagati pri prehodu iz srednjih šol in gimnazij v študijsko življenje na način, za katerega menijo, da deluje najbolje z medgeneracijskim spoznavanjem in povezovanjem. "Dogodek smo se odločili organizirati zaradi izjemno oteženega dostopa do informacij, ki so povezane z izbiro študija. V preteklosti so dijaki do informacij prišli na informativnih dnevih, kjer so lahko v živo klepetali s študenti, ki so jim predstavili svoje izkušnje s študijem, letos pa zaradi trenutnih okoliščin to ni mogoče. Zato smo lani prvič organizirali brezplačni dogodek "Kam na faks?", kjer so študenti iz prve roke predstavili svoj študij in mlajšim kolegom podelili ključne informacije," so pojasnili predstavniki e-Mature.
Tudi letos pripravljajo podobno spletno srečanje. Potekalo bo dva dni, in sicer v soboto in nedeljo, 5. in 6. februarja, ob 14.00. V soboto bodo študenti predstavili študij na fakultetah Univerze v Ljubljani, v nedeljo nadaljujejo z Univerze v Mariboru. Letos je ekipa e- Matura k sodelovanju povabili še več študentov različnih fakultet obeh univerz in z njimi posnela video posnetke. Študenti so v njih opisali svoj pogled in doživljanja na študentski poti. Pojasnili so, zakaj so se odločili za smer študija, kakšno je življenje na fakulteti, kakšni so izpiti, študijski proces, delo, zaposlitvene možnosti in podobno. "Poleg splošnih informacij pa bodo vsi študentje z dijaki delili tudi svoje izkušnje in nasvete," so napovedali predstavniki e-Mature.
'Na koncu študent odgovori na vprašanja, ki so jih zastavili dijaki'
Vse predstavitve si bodo dijaki lahko ogledali na spletni strani ematura.si ali na YouTube kanalu e-Matura, ki jih bo ekipa lansirala v obliki 6-urnega dogodka. "Dolžina vsake predstavitve je približno od 10 do 15 minut, na koncu pa študent odgovori tudi na vprašanja, ki so jih zastavili dijaki," so razložili pri e-Maturi.
Povezavo do dogodka si dijaki zagotovijo s prijavo na povezavi na njihovi, zgoraj omenjeni spletni strani. "Dijakom bomo pred dogodkom posredovali tudi celoten razpored oziroma časovnico predstavitev, da lahko pridejo takrat, ko bo na vrsti fakulteta, ki jih zanima," so strnili z opisom poteka predstavitve.
Po njihovih ocenah je bil odziv dijakov na lansko predstavitev zelo pozitiven. Na socialnih omrežjih so dosegli ogromno dijakinj in dijakov, dogodek pa je obiskalo več kot 4000 udeležencev. "V lanskem letu je bilo predstavljenih (le) 12 ljubljanskih fakultet, letos pa smo na željo dijakov vključili še devet novih fakultet Univerze v Ljubljani in 10 Univerze v Mariboru," so zadovoljni predstavniki e-Mature.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.