
Vsako leto Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) slovenskim šolarjem pripravi nekaj počitniških dejavnosti. Generalna sekretarka Majda Struc pravi, da so možnosti za preživljanje prostega časa pri njih zelo različne, odvisne pa so predvsem od aktivnosti posameznih društev in podpore lokalnih skupnosti. Tako otrokom omogočajo letovanja, eno- ali večdnevne izlete, različne delavnice, športne aktivnosti, tudi dnevno varstvo.
Najbolj zaželena so seveda prav letovanja. Društva in ZPMS imajo na voljo 15 počitniških domov. Devet jih je ob morju, od tega večina na Hrvaškem, skupno imajo okoli 2.500 postelj, večina zmogljivosti pa je za letošnje poletje že zasedenih. Še vedno pa se najde kakšno prosto mesto. Termini so dolgi od deset do dvanajst dni.
"Letovanja že dolgo niso več le kopanje, ampak pomenijo bogate in zanimive prostočasne programe, v katerih vsakdo najde nekaj zase. Večina naših domov je sodobno opremljenih, da o prijaznih, primerno usposobljenih vzgojiteljih in hrani sploh ne govorimo. Večina otrok letuje večkrat zapovrstjo, tudi tja do 18. leta," je pojasnila Struceva.
Večina programov je brezplačna in ti so tudi najbolj obiskani, plačljivi ali deloma plačljivi so le programi letovanj, potovanj, izletov ali pa varstva, zlasti če je vključena tudi hrana. V ZPM se ob tem zavedajo, da je včasih celo minimalen prispevek nekaj evrov preveč za starše, ki so v finančni stiski. "Vsaj nekaj otrok iz družin, ki so v denarni stiski, se bo lahko udeleži povsem brezplačnih ali pa subvencioniranih letovanj. Z akcijo Pomežik soncu bomo zagotovili brezplačne počitnice 220 otrokom, za 100 otrok s posebnimi potrebami je denar prispeval FIHO, za številne otroke prispevajo lokalne skupnosti in Zavod za zdravstveno zavarovanje, pa tudi naša društva in zveze še zbirajo denar za brezplačno letovanje," je pojasnila Struceva.
Še vedno trajajoča kriza se po njenih besedah pozna tako pri vse nižjih donacijah kakor tudi pri vse večjem zanimanju za brezplačne programe, zlasti za letovanja. V akciji Pomežik soncu so tako letos ob enakem obsegu zbrali za petino manj denarja, predvsem so mnogo manj prispevala podjetja.
Otroci morajo biti aktivni
Na starše apelira, da poskrbijo za ustrezno preživljanje počitniških dni svojih otrok, saj je možnosti resnično veliko, kot je tudi veliko pasti, ki jih prinaša počitniški dolgčas in osamljenost otrok. V ZPMS na vsakih nekaj let nekoliko bolj podrobno preštejejo obiske njihovih aktivnosti. Teh je letno več kot 300.000, nekateri trajajo po nekaj ur, drugi tudi deset ali več dni. Ker opažajo, da vse več otrok preživlja prosti čas pred vsakovrstnimi ekrani, tudi po več kot pet ur na dan, se trudijo, da bi jih privabili predvsem na prosto, zato pripravljajo vedno več delavnic in drugih aktivnosti na prostem.
Za družine, ki svojim otrokom zaradi finančne stiske težje omogočijo počitnice, ima rešitev tudi Rdeči križ, ki ima zmogljivosti na Debelem rtiču in v Punatu na Krku. Trenutno poteka vseslovenska humanitarna akcija Peljimo jih na morje, katere osnovni cilj je zbrati prostovoljne finančne prispevke za brezplačno enotedensko letovanje 500 otrok in 100 starostnikov v njihovih letoviščih. "Do današnjega dne se je v akcijo vključilo 3661 darovalcev in prispevalo 70.366 evrov," pojasnjujejo v RKS.

Možnost so tudi skavti in taborniki
V slovenski skavtski organizaciji po besedah tiskovnega predstavnika Mateja Balantiča skrbijo za vzgojo mladih preko življenja v naravi, stika s sovrstniki, učenja od starejših in predajanja znanja na mlajše, njihove aktivnosti pa sicer potekajo skozi vse leto. "Poleti vsaka lokalna enota za svoje skavte pripravi skavtski tabor. Organizirani so ločeno po starostnih skupinah, zato se v Sloveniji vsako poletje odvije okoli 200 skavtskih taborov," razloži Balantič in dodaja, da je v njihovo organizacijo vključenih 71 lokalnih enot z več kot 4200 skavti, ki jih vzgaja in usmerja 800 voditeljev prostovoljcev. Svoje dejavnosti aktivnosti organizirajo neprofitno in temu primerna je tudi cena taborov. Odvisno od lokalne enote se stroški taborov gibljejo okoli 50 evrov za sedem- do desetdnevne tabore.
Tudi Zveza tabornikov Slovenije (ZTS) pripravlja tabore za svoje člane. Ana Britovšek iz zveze ne more zagotoviti, da so njihova taborjenja finančno dosegljiva prav vsem otrokom, so pa v primerjavi z drugimi aktivnostmi, kot so jezikovni in športni tečaji, cenovno veliko bolj dosegljiva za marsikoga.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.