Slovenija

Kalvarija najstarejše znanstvene ustanove na Slovenskem

Ljubljana, 28. 10. 2022 22.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Uroš Ferrari Stojanović
Komentarji
1

Zaradi rušitve rastlinjaka je bila edina rešitev, da bi pri življenju ohranili zbirko mediteranskih zbirk, njihova selitev na Primorsko. O tem podvigu in težavah, ki imajo že dolgo brado.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Jože Bavcon o težavah botaničnega vrta
    03:38
    Iz 24UR ZVEČER: Jože Bavcon o težavah botaničnega vrta
  • Iz 24UR ZVEČER: Težave botaničnega vrta
    01:32
    Iz 24UR ZVEČER: Težave botaničnega vrta

 

"To, kar se dogaja z Botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa, 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," se glasi zapis obupanih sodelavcev ljubljanskega botaničnega vrta.

Po sporazumu iz leta 2014 je bil njihov vhodni objekt predan inštitutu za biologijo, ki na Večni poti gradi biološko stičišče, še pišejo. Ker je bil v ta namen porušen rastlinjak, ki bi omogočil prezimovanje mediteranskih rastlin, so jih bili ta teden primorani preseliti v Koper. V oskrbi vrtnarije komunalnega podjetja je tam zdaj več kot 500 rastlin botaničnega vrta, med njimi so tudi najstarejši primerki, ki zime v Ljubljnani brez rastlinjaka morda ne bi preživeli.

"Že nekaj časa opozarjamo na problem njegovega neurejenega položaja in odsotnost sistemskega financiraanja," po poročanju STA odgovarja ljubljanska univerza. Primanjkljaj financiranja univerza poskuša nadoknaditi s sredstvi za pedagoško dejavnost."Z izgubo rastlinjaka izgubljamo vsi. Slabimo znanstveno zbirko, prav tako pa izgubljajo vsi obiskovalci," še pristavijo v botaničnem vr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

123soba
29. 10. 2022 09.08
+1
Koga sploh zanima to. Rastline dajte v arboretum Volčji potok in vam ne bo treba več jamrat....