Slovenjgraški župan in poslanec Desusa Matjaž Zanoškar je po sestanku z vodjo poslanske skupine Joškom Godcem pristal na to, da se kadrovski postopek za iskanje kandidata na mestu ministra za okolje in prostor začne tudi z njegovo kandidaturo, obenem pa se razširi še na druga imena. Ob tem je še dodal, da ima vse do konca možnost drugačne odločitve.
Ni podlegel strankarski matematiki
Zanoškar je zavrnil namige, da bi podlegel politični matematiki v stranki, saj ima še vedno možnost reči da ali ne, ni pa želel prekiniti postopka tako, da bi dokončno zavrnil kandidaturo. "Moja odločitev še ni dokončna, pristal sem le na to, da se kadrovski postopek nadaljuje," je menil Zanoškar, ki se tudi ne strinja, da gre pri vsem skupaj zgolj za manipulacije v zvezi z zagotavljanjem poslanskega mesta Erjavcu. Po njegovih besedah se z predsednikom stranke na to temo sploh nista slišala in ga Erjavec v takšno možnost ni nikoli prepričeval, čeprav ob tem priznava, da bi bila takšna rešitev elegantna tudi za Erjavca.
Ustavna presoja
Je pa za poslance Desusa nameravana razrešitev njihovega predsednika Karla Erjavca z mesta okoljskega ministra pravno vprašljiva, zato nameravajo za dotične člene zakona o računskem sodišču vložiti v ustavno presojo.
"To lahko celoten postopek zavleče tudi za nekaj mesecev. V tem času sem tudi sam za to, da se avtonomno vodi kadrovski postopek za novo ministrsko ime, zato ne nasprotujem temu, da sem vključen v kadrovski postopek. Prepričan sem, da se bo mojemu imenu pridružilo še kakšno," je dejal Zanoškar, ki bi se moral v primeru imenovanja na mesto ministra odreči županovanju v Slovenj Gradcu, nad čemer tudi sam ni pretirano navdušen.
Godec tudi pred sestankom ni želel razmišljati o tem, da je edini razlog za ponudbo Zanoškarju omogočiti Erjavcu, da po razrešitvi zasede njegovo poslansko mesto kot nadomestni poslanec, saj osebno Zanoškarja "zelo ceni kot odličnega poslanca in izkušenega politika, ki je dovolj izobražen za zasedbo ministrskega mesta".
Po seji vlade ...
Na Desusovo mrzlično iskanje Erjavčevega naslednika se je po seji vlade odzval premier Borut Pahor. Zanj je najbolj pomembno, da vlada deluje kakovostno in nemoteno.
V zvezi z možnostjo pobude za ustavno presojo zakona o računskem sodišču, ki predsedniku vlade nalaga razrešitev ministra, ko ga k temu pozove računsko sodišče, je Pahor poudaril, da je zakon jasen, da pa je vprašljiva njegova interpretacija.
Pahor in Janša si delita burne odzive
Premier je spomnil tudi na primer zahteve računskega sodišča za razrešitev okoljskega ministra Janeza Podobnika v času prejšnje vlade. Kot je dejal, je takratni premier Janez Janša leta 2007 zavrnil poziv računskega sodišča za razrešitev okoljskega ministra. Takrat je večina pravne stroke in politične javnosti ostro napadla premierja Janšo, ker poziva računskega sodišča ni upošteval.
Pahor je še povedal, da se je glede poziva računskega sodišča posvetoval s svetovalci in dobil tudi odgovor. "V tem dokumentu je zapisana nesporna ugotovitev, da je praksa interpretacije računskega sodišča taka, da od premierja skoraj terja, da predlaga razrešitev. Vprašanje pa je, ali je to prava interpretacija," je pojasnil.
Kot je še dejal Pahor, je zdaj najbolj pomembno, da čim prej pridemo do novega okoljskega ministra, ki bo kakovosten, in da lahko vlada v tem času dela nemoteno. Nato pa bodo razčiščevali zadeve glede zakona o računskem sodišču.
Če že ni minister, bi bil rad vsaj poslanec
Karl Erjavec se je lotil iskanja svojega naslednika na položaju ministra za okolje. Pri tem se je, kot kaže, spretno domislil, kako zagotoviti službo tudi sebi. Ministrstvo za okolje ponuja strankarskemu kolegu v poslanskih klopeh Matjažu Zanoškarju. In če bo Zanoškar ponudbo sprejel, bo Karl Erjavec postal poslanec v državnem zboru. Na parlamentarnih volitvah Erjavcu namreč ni uspelo priti v parlament. Na listi se je uvrstil takoj za Zanoškarjem. Če bo torej ta zasedel ministrski stoček, bo Erjavec postal nadomestni poslanec.
Ali se bo Erjavec zaposlil pri varuhinji?
V medijih so se pojavila tudi ugibanja, da bi se Erjavec lahko vrnil na delovno mesto v okviru urada za varstvo človekovih pravic. Erjavcu je Varuh človekovih pravic RS izdal odločbo dne 10. 01. 2001, na podlagi katere je bil na njegov predlog zaradi imenovanja v funkcijo državnega sekretarja v Ministrstvu za pravosodje, razrešen dolžnosti direktorja strokovne službe varuha. S tem dnem mu je tudi prenehalo delovno razmerje.
V skladu z novim zakonom o delovnih razmerjih bi se Erjavec lahko vrnil leta 2001 na delovno mesto najkasneje v roku petih dni po prenehanju razlogov za suspenz pogodbe. Erjavec se takrat ni vrnil na delo, prav tako pa delodajalca ni zaprosil, da mu zaradi izvolitve v novo funkcijo izda nov akt o mirovanju pravic. Sicer pa se gospod Erjavec v tej zadevi na varuhinjo še ni obrnil, če se bo, pa se bomo o možnosti njegove zaposlitve pri varuhu z njim pogovorili, so še sporočili iz urada varuhinje.
Dilema: bi bil Zanoškar raje minister ali župan?
Kot smo izvedeli, Zanoškar nad ministrsko ponudbo ni najbolj navdušen, saj je z veseljem župan in poslanec. Šlo naj bi torej za čisto matematiko, Erjavec pa bi bil s premestitvijo v poslanske klopi na mehak način elegantno rešen. Da bi prevzel funkcijo, pa bi morali obstajati močni argumenti, da je to najboljše zanj, za predsednika stranke in stranko samo.
Predsednik vlade je v torek napovedal, da bo državnemu zboru v 15 dneh predlagal, naj razreši ministra za okolje in prostor Erjavca. To je povedal potem, ko se je z ministrom pogovoril o pozivu računskega sodišča k njegovi razrešitvi.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.